See flaidata in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_text": "Variant of slaidata. Compare flaidu (“dick, penis”), from slaidu, slaikka.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "73/salata", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "flaidaan", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "flaidaat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "flaidaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "flaidaatte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "flaidaavat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "flaidataan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei flaidata", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "flaidasin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "flaidasit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "flaidasi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "flaidasimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "flaidasitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "flaidasivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "flaidattiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "flaidaisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en flaidaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "flaidaisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et flaidaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "flaidaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei flaidaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "flaidaisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme flaidaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "flaidaisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette flaidaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "flaidaisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät flaidaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "flaidattaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei flaidattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "flaidatkoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön flaidatko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "flaidatkaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme flaidatko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "flaidatkaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää flaidatko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "flaidatkoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt flaidatko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "flaidattakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön flaidattako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "flaidannen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en flaidanne", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "flaidannet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et flaidanne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "flaidannee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei flaidanne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "flaidannemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme flaidanne", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "flaidannette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette flaidanne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "flaidannevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät flaidanne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "flaidattaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei flaidattane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "flaidata", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "flaidaava", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "flaidattava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "flaidatakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "flaidataksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "flaidataksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "flaidataksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "flaidatakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "flaidataksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "flaidatessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "flaidattaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "flaidaama", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "flaidatessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "flaidatessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "flaidatessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "flaidatessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "flaidatessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "flaidatessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "flaidaamaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "flaidaten", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "flaidaamassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "flaidaamasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "flaidaamaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "flaidaamalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "flaidaamatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "flaidaaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "flaidattaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "flaidaaminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "flaidaamaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "flaidaamaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "flaidaamaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "flaidaamaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "flaidaamaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "flaidaamaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "flaidata", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "flaidata", "name": "fi-verb" }, { "args": { "1": "fi", "2": "ambitransitive" }, "expansion": "(ambitransitive)", "name": "tlb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "flaid", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-conj-salata" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "flaidis" } ], "glosses": [ "to fight" ], "id": "en-flaidata-fi-verb-kizscKQT", "links": [ [ "fight", "fight" ] ], "qualifier": "Helsinki slang", "raw_glosses": [ "(Helsinki slang) to fight" ], "tags": [ "ambitransitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈflɑi̯dɑtɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈflɑ̝i̯dɑ̝t̪ɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-ɑidɑtɑ" } ], "word": "flaidata" }
{ "derived": [ { "word": "flaidis" } ], "etymology_text": "Variant of slaidata. Compare flaidu (“dick, penis”), from slaidu, slaikka.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "73/salata", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "flaidaan", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "flaidaat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "flaidaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "flaidaatte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "flaidaavat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "flaidataan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei flaidata", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "flaidasin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "flaidasit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "flaidasi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "flaidasimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "flaidasitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "flaidasivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "flaidattiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "flaidaisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en flaidaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "flaidaisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et flaidaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "flaidaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei flaidaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "flaidaisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme flaidaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "flaidaisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette flaidaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "flaidaisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät flaidaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "flaidattaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei flaidattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä flaidaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "flaidatkoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön flaidatko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "flaidatkaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme flaidatko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "flaidatkaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää flaidatko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "flaidatkoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt flaidatko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "flaidattakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön flaidattako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "flaidannen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en flaidanne", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "flaidannet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et flaidanne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "flaidannee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei flaidanne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "flaidannemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme flaidanne", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "flaidannette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette flaidanne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "flaidannevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät flaidanne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene flaidanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "flaidattaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei flaidattane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "flaidata", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "flaidaava", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "flaidattava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "flaidatakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "flaidataksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "flaidataksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "flaidataksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "flaidatakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "flaidataksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "flaidannut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "flaidattu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "flaidatessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "flaidattaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "flaidaama", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "flaidatessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "flaidatessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "flaidatessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "flaidatessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "flaidatessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "flaidatessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "flaidaamaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "flaidaten", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "flaidaamassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "flaidaamasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "flaidaamaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "flaidaamalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "flaidaamatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "flaidaaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "flaidattaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "flaidaaminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "flaidaamaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "flaidaamaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "flaidaamaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "flaidaamaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "flaidaamaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "flaidaamaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "flaidata", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "flaidata", "name": "fi-verb" }, { "args": { "1": "fi", "2": "ambitransitive" }, "expansion": "(ambitransitive)", "name": "tlb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "flaid", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-conj-salata" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish intransitive verbs", "Finnish lemmas", "Finnish salata-type verbs", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish transitive verbs", "Finnish verbs", "Helsinki slang", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑidɑtɑ", "Rhymes:Finnish/ɑidɑtɑ/3 syllables" ], "glosses": [ "to fight" ], "links": [ [ "fight", "fight" ] ], "qualifier": "Helsinki slang", "raw_glosses": [ "(Helsinki slang) to fight" ], "tags": [ "ambitransitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈflɑi̯dɑtɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈflɑ̝i̯dɑ̝t̪ɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-ɑidɑtɑ" } ], "word": "flaidata" }
Download raw JSONL data for flaidata meaning in Finnish (22.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.