See fiasko in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "it", "3": "fiasco" }, "expansion": "Italian fiasco", "name": "bor" } ], "etymology_text": "From Italian fiasco.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "2/palvelu", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "fiasko", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiasko", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskon", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskon", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskosta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fiaskolla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskolta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fiaskolle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fiaskona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fiaskoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fiaskotta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "2/palvelu", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fiaskoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fiaskooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fiaskollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fiaskolleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fiaskokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fiaskoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fiaskottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fiaskosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskosi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fiaskollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fiaskollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fiaskoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fiaskottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fiaskomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskomme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fiaskollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fiaskollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fiaskoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fiaskottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fiaskonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskonne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fiaskollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fiaskollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fiaskoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fiaskottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fiaskonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskonsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fiaskostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fiaskollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fiaskolleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fiaskollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fiaskonansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fiaskokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fiaskoksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fiaskoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fiaskoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fiaskottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "fiasko", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "fiasko", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "fiasko", "2": "a" }, "name": "fi-decl-palvelu" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish palvelu-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 10 entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "fiasco" ], "id": "en-fiasko-fi-noun-~lG5~H0G", "links": [ [ "fiasco", "fiasco" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈfiɑsko/" }, { "ipa": "[ˈfiɑ̝s̠ko̞]" }, { "rhymes": "-iɑsko" } ], "word": "fiasko" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "it", "3": "fiasco" }, "expansion": "Italian fiasco", "name": "bor" } ], "etymology_text": "From Italian fiasco.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "2/palvelu", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "fiasko", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiasko", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskon", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskon", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskosta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fiaskolla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskolta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fiaskolle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fiaskona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fiaskoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fiaskotta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "2/palvelu", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fiaskoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fiaskooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fiaskollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fiaskolleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fiaskokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fiaskoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fiaskottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fiaskosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskosi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fiaskollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fiaskollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fiaskoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fiaskottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fiaskomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskomme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fiaskollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fiaskollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fiaskoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fiaskottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fiaskonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskonne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fiaskollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fiaskollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fiaskoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fiaskottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fiaskonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fiaskonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskonsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fiaskojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fiaskossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fiaskostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fiaskollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fiaskolleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fiaskollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fiaskonaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fiaskonansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fiaskokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fiaskoksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fiaskoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fiaskoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fiaskottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fiaskoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "fiaskoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fiaskoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "fiaskoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "fiasko", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "fiasko", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "fiasko", "2": "a" }, "name": "fi-decl-palvelu" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish palvelu-type nominals", "Finnish terms borrowed from Italian", "Finnish terms derived from Italian", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 10 entries", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/iɑsko", "Rhymes:Finnish/iɑsko/3 syllables" ], "glosses": [ "fiasco" ], "links": [ [ "fiasco", "fiasco" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈfiɑsko/" }, { "ipa": "[ˈfiɑ̝s̠ko̞]" }, { "rhymes": "-iɑsko" } ], "word": "fiasko" }
Download raw JSONL data for fiasko meaning in Finnish (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.