See fes in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Fes"
},
"expansion": "German Fes",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From German Fes (German key notation).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fes",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fes",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fesittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fesini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fesittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fesittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fesittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fesittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fesinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feseissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "feseistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feseillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "feseiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "feseillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "feseinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fesiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "feseiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fesittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feseittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "feseinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fes",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fes",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fes",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 11 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Music",
"orig": "fi:Music",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "Fes-duuri"
}
],
"glosses": [
"F-flat"
],
"id": "en-fes-fi-noun-unM~o6ic",
"links": [
[
"music",
"music"
],
[
"F-flat",
"F-flat"
]
],
"raw_glosses": [
"(music) F-flat"
],
"topics": [
"entertainment",
"lifestyle",
"music"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfes/"
},
{
"ipa": "[ˈfe̞s̠]"
},
{
"rhymes": "-es"
}
],
"word": "fes"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "Fes-duuri"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Fes"
},
"expansion": "German Fes",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From German Fes (German key notation).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fes",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fes",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fesittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fesini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fesittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fesittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fesittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fesittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fesinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feseissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "feseistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feseillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "feseiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fesillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "feseillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fesinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "feseinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fesikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fesiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "feseiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fesittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fesittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feseittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feseittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "feseinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fes",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fes",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fes",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 1-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms derived from German",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 11 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/es",
"Rhymes:Finnish/es/1 syllable",
"fi:Music"
],
"glosses": [
"F-flat"
],
"links": [
[
"music",
"music"
],
[
"F-flat",
"F-flat"
]
],
"raw_glosses": [
"(music) F-flat"
],
"topics": [
"entertainment",
"lifestyle",
"music"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfes/"
},
{
"ipa": "[ˈfe̞s̠]"
},
{
"rhymes": "-es"
}
],
"word": "fes"
}
Download raw JSONL data for fes meaning in Finnish (19.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.