"fermium" meaning in Finnish

See fermium in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈfermium/, [ˈfe̞rmium]
Rhymes: -ermium Etymology: Borrowed from New Latin fermium Etymology templates: {{etymon|fi|:bor|la-new:fermium}} [Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from", "terms" : [ { "children" : [ { "terms" : [ { "children" : [ { "terms" : [ { "children" : [ { "terms" : [ { "children" : [ ], "lang_name" : "Latin", "term" : "Firmum", "status" : "missing", "lang" : "la" } ], "keyword_label" : "Inherited from", "keyword" : "inherited" } ], "lang_name" : "Italian", "term" : "Fermo", "status" : "ok", "lang" : "it" } ], "keyword_label" : "From", "keyword" : "from" } ], "lang_name" : "Italian", "term" : "Fermi", "status" : "ok", "lang" : "it" }, { "children" : [ { "keyword_abbrev" : "nom.", "keyword_label" : "Nominalization of", "terms" : [ { "id" : "suffix forming adjectives", "children" : [ { "terms" : [ { "id" : "suffix forming adjectives", "children" : [ { "terms" : [ { "id" : "adjective suffix", "children" : [ { "terms" : [ { "alt" : "*-ijos", "lang_name" : "Proto-Italic", "status" : "inline", "children" : [ { "terms" : [ { "alt" : "*-(i)yós", "children" : [ ], "lang_name" : "Proto-Indo-European", "term" : "*-yós", "status" : "ok", "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "Inherited from", "keyword" : "inherited" } ], "lang" : "itc-pro" } ], "keyword_label" : "From", "keyword" : "from" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Proto-Italic", "term" : "*-ios", "lang" : "itc-pro" } ], "keyword_label" : "Inherited from", "keyword" : "inherited" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Old Latin", "term" : "-ios", "lang" : "itc-ola" } ], "keyword_label" : "From", "keyword" : "from" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Latin", "term" : "-ius", "lang" : "la" } ], "keyword" : "nominalization" } ], "lang_name" : "Latin", "term" : "-ium", "status" : "ok", "lang" : "la" } ], "keyword_label" : "From", "is_group" : true, "keyword" : "affix" } ], "lang_name" : "New Latin", "term" : "fermium", "status" : "ok", "lang" : "la-new" } ], "keyword" : "bor" } ], "lang_name" : "Finnish", "term" : "fermium", "status" : "ok", "lang" : "fi" }" data-lang="fi" data-title="fermium">, {{bor+|fi|la-new|fermium}} Borrowed from New Latin fermium, {{etymon|fi|:bor|la-new:fermium}} Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} fermium, {{fi-noun}} fermium Inflection templates: {{fi-decl-risti|fermium|||a|i=0}} Forms: no-table-tags [table-tags], fermium [nominative, singular], fermiumit [nominative, plural], fermium [accusative, nominative, singular], fermiumit [accusative, nominative, plural], fermiumin [accusative, genitive, singular], fermiumit [accusative, genitive, plural], fermiumin [genitive, singular], fermiumien [genitive, plural], fermiumia [partitive, singular], fermiumeja [partitive, plural], fermiumissa [inessive, singular], fermiumeissa [inessive, plural], fermiumista [elative, singular], fermiumeista [elative, plural], fermiumiin [illative, singular], fermiumeihin [illative, plural], fermiumilla [adessive, singular], fermiumeilla [adessive, plural], fermiumilta [ablative, singular], fermiumeilta [ablative, plural], fermiumille [allative, singular], fermiumeille [allative, plural], fermiumina [essive, singular], fermiumeina [essive, plural], fermiumiksi [singular, translative], fermiumeiksi [plural, translative], fermiumitta [abessive, singular], fermiumeitta [abessive, plural], - [instructive, singular], fermiumein [instructive, plural], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], fermiumini [first-person, nominative, singular, singular-possessive], fermiumini [accusative, first-person, nominative, singular, singular-possessive], fermiumini [accusative, first-person, genitive, singular, singular-possessive], fermiumini [first-person, genitive, singular, singular-possessive], fermiumieni [first-person, genitive, singular, singular-possessive], fermiumiani [first-person, partitive, singular, singular-possessive], fermiumejani [first-person, partitive, singular, singular-possessive], fermiumissani [first-person, inessive, singular, singular-possessive], fermiumeissani [first-person, inessive, singular, singular-possessive], fermiumistani [elative, first-person, singular, singular-possessive], fermiumeistani [elative, first-person, singular, singular-possessive], fermiumiini [first-person, illative, singular, singular-possessive], fermiumeihini [first-person, illative, singular, singular-possessive], fermiumillani [adessive, first-person, singular, singular-possessive], fermiumeillani [adessive, first-person, singular, singular-possessive], fermiumiltani [ablative, first-person, singular, singular-possessive], fermiumeiltani [ablative, first-person, singular, singular-possessive], fermiumilleni [allative, first-person, singular, singular-possessive], fermiumeilleni [allative, first-person, singular, singular-possessive], fermiuminani [essive, first-person, singular, singular-possessive], fermiumeinani [essive, first-person, singular, singular-possessive], fermiumikseni [first-person, singular, singular-possessive, translative], fermiumeikseni [first-person, singular, singular-possessive, translative], fermiumittani [abessive, first-person, singular, singular-possessive], fermiumeittani [abessive, first-person, singular, singular-possessive], - [first-person, instructive, singular, singular-possessive], - [comitative, first-person, singular, singular-possessive], fermiumeineni [comitative, first-person, singular, singular-possessive], no-table-tags [table-tags], fermiumisi [nominative, second-person, singular, singular-possessive], fermiumisi [accusative, nominative, second-person, singular, singular-possessive], fermiumisi [accusative, genitive, second-person, singular, singular-possessive], fermiumisi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], fermiumiesi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], fermiumiasi [partitive, second-person, singular, singular-possessive], fermiumejasi [partitive, second-person, singular, singular-possessive], fermiumissasi [inessive, second-person, singular, singular-possessive], fermiumeissasi [inessive, second-person, singular, singular-possessive], fermiumistasi [elative, second-person, singular, singular-possessive], fermiumeistasi [elative, second-person, singular, singular-possessive], fermiumiisi [illative, second-person, singular, singular-possessive], fermiumeihisi [illative, second-person, singular, singular-possessive], fermiumillasi [adessive, second-person, singular, singular-possessive], fermiumeillasi [adessive, second-person, singular, singular-possessive], fermiumiltasi [ablative, second-person, singular, singular-possessive], fermiumeiltasi [ablative, second-person, singular, singular-possessive], fermiumillesi [allative, second-person, singular, singular-possessive], fermiumeillesi [allative, second-person, singular, singular-possessive], fermiuminasi [essive, second-person, singular, singular-possessive], fermiumeinasi [essive, second-person, singular, singular-possessive], fermiumiksesi [second-person, singular, singular-possessive, translative], fermiumeiksesi [second-person, singular, singular-possessive, translative], fermiumittasi [abessive, second-person, singular, singular-possessive], fermiumeittasi [abessive, second-person, singular, singular-possessive], - [instructive, second-person, singular, singular-possessive], - [comitative, second-person, singular, singular-possessive], fermiumeinesi [comitative, second-person, singular, singular-possessive], no-table-tags [table-tags], fermiumimme [first-person, nominative, plural, plural-possessive], fermiumimme [accusative, first-person, nominative, plural, plural-possessive], fermiumimme [accusative, first-person, genitive, plural, plural-possessive], fermiumimme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], fermiumiemme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], fermiumiamme [first-person, partitive, plural, plural-possessive], fermiumejamme [first-person, partitive, plural, plural-possessive], fermiumissamme [first-person, inessive, plural, plural-possessive], fermiumeissamme [first-person, inessive, plural, plural-possessive], fermiumistamme [elative, first-person, plural, plural-possessive], fermiumeistamme [elative, first-person, plural, plural-possessive], fermiumiimme [first-person, illative, plural, plural-possessive], fermiumeihimme [first-person, illative, plural, plural-possessive], fermiumillamme [adessive, first-person, plural, plural-possessive], fermiumeillamme [adessive, first-person, plural, plural-possessive], fermiumiltamme [ablative, first-person, plural, plural-possessive], fermiumeiltamme [ablative, first-person, plural, plural-possessive], fermiumillemme [allative, first-person, plural, plural-possessive], fermiumeillemme [allative, first-person, plural, plural-possessive], fermiuminamme [essive, first-person, plural, plural-possessive], fermiumeinamme [essive, first-person, plural, plural-possessive], fermiumiksemme [first-person, plural, plural-possessive, translative], fermiumeiksemme [first-person, plural, plural-possessive, translative], fermiumittamme [abessive, first-person, plural, plural-possessive], fermiumeittamme [abessive, first-person, plural, plural-possessive], - [first-person, instructive, plural, plural-possessive], - [comitative, first-person, plural, plural-possessive], fermiumeinemme [comitative, first-person, plural, plural-possessive], no-table-tags [table-tags], fermiuminne [nominative, plural, plural-possessive, second-person], fermiuminne [accusative, nominative, plural, plural-possessive, second-person], fermiuminne [accusative, genitive, plural, plural-possessive, second-person], fermiuminne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], fermiumienne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], fermiumianne [partitive, plural, plural-possessive, second-person], fermiumejanne [partitive, plural, plural-possessive, second-person], fermiumissanne [inessive, plural, plural-possessive, second-person], fermiumeissanne [inessive, plural, plural-possessive, second-person], fermiumistanne [elative, plural, plural-possessive, second-person], fermiumeistanne [elative, plural, plural-possessive, second-person], fermiumiinne [illative, plural, plural-possessive, second-person], fermiumeihinne [illative, plural, plural-possessive, second-person], fermiumillanne [adessive, plural, plural-possessive, second-person], fermiumeillanne [adessive, plural, plural-possessive, second-person], fermiumiltanne [ablative, plural, plural-possessive, second-person], fermiumeiltanne [ablative, plural, plural-possessive, second-person], fermiumillenne [allative, plural, plural-possessive, second-person], fermiumeillenne [allative, plural, plural-possessive, second-person], fermiuminanne [essive, plural, plural-possessive, second-person], fermiumeinanne [essive, plural, plural-possessive, second-person], fermiumiksenne [plural, plural-possessive, second-person, translative], fermiumeiksenne [plural, plural-possessive, second-person, translative], fermiumittanne [abessive, plural, plural-possessive, second-person], fermiumeittanne [abessive, plural, plural-possessive, second-person], - [instructive, plural, plural-possessive, second-person], - [comitative, plural, plural-possessive, second-person], fermiumeinenne [comitative, plural, plural-possessive, second-person], no-table-tags [table-tags], fermiuminsa [nominative, possessive, singular, third-person], fermiuminsa [nominative, plural, possessive, third-person], fermiuminsa [accusative, nominative, possessive, singular, third-person], fermiuminsa [accusative, nominative, plural, possessive, third-person], fermiuminsa [accusative, genitive, possessive, singular, third-person], fermiuminsa [accusative, genitive, plural, possessive, third-person], fermiuminsa [genitive, possessive, singular, third-person], fermiumiensa [genitive, plural, possessive, third-person], fermiumiaan [partitive, possessive, singular, third-person], fermiumiansa [partitive, possessive, singular, third-person], fermiumejaan [partitive, plural, possessive, third-person], fermiumejansa [partitive, plural, possessive, third-person], fermiumissaan [inessive, possessive, singular, third-person], fermiumissansa [inessive, possessive, singular, third-person], fermiumeissaan [inessive, plural, possessive, third-person], fermiumeissansa [inessive, plural, possessive, third-person], fermiumistaan [elative, possessive, singular, third-person], fermiumistansa [elative, possessive, singular, third-person], fermiumeistaan [elative, plural, possessive, third-person], fermiumeistansa [elative, plural, possessive, third-person], fermiumiinsa [illative, possessive, singular, third-person], fermiumeihinsa [illative, plural, possessive, third-person], fermiumillaan [adessive, possessive, singular, third-person], fermiumillansa [adessive, possessive, singular, third-person], fermiumeillaan [adessive, plural, possessive, third-person], fermiumeillansa [adessive, plural, possessive, third-person], fermiumiltaan [ablative, possessive, singular, third-person], fermiumiltansa [ablative, possessive, singular, third-person], fermiumeiltaan [ablative, plural, possessive, third-person], fermiumeiltansa [ablative, plural, possessive, third-person], fermiumilleen [allative, possessive, singular, third-person], fermiumillensa [allative, possessive, singular, third-person], fermiumeilleen [allative, plural, possessive, third-person], fermiumeillensa [allative, plural, possessive, third-person], fermiuminaan [essive, possessive, singular, third-person], fermiuminansa [essive, possessive, singular, third-person], fermiumeinaan [essive, plural, possessive, third-person], fermiumeinansa [essive, plural, possessive, third-person], fermiumikseen [possessive, singular, third-person, translative], fermiumiksensa [possessive, singular, third-person, translative], fermiumeikseen [plural, possessive, third-person, translative], fermiumeiksensa [plural, possessive, third-person, translative], fermiumittaan [abessive, possessive, singular, third-person], fermiumittansa [abessive, possessive, singular, third-person], fermiumeittaan [abessive, plural, possessive, third-person], fermiumeittansa [abessive, plural, possessive, third-person], - [instructive, possessive, singular, third-person], - [instructive, plural, possessive, third-person], - [comitative, possessive, singular, third-person], fermiumeineen [comitative, plural, possessive, third-person], fermiumeinensa [comitative, plural, possessive, third-person]
  1. fermium
{
  "etymology_links": [
    [
      "fermium",
      "fermium#Latin"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": ":bor",
        "3": "la-new:fermium"
      },
      "expansion": "[Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from\", \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"Firmum\", \"status\" : \"missing\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang_name\" : \"Italian\", \"term\" : \"Fermo\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"it\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"lang_name\" : \"Italian\", \"term\" : \"Fermi\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"it\" }, { \"children\" : [ { \"keyword_abbrev\" : \"nom.\", \"keyword_label\" : \"Nominalization of\", \"terms\" : [ { \"id\" : \"suffix forming adjectives\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"suffix forming adjectives\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"adjective suffix\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-ijos\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-(i)yós\", \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-yós\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"term\" : \"*-ios\", \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Old Latin\", \"term\" : \"-ios\", \"lang\" : \"itc-ola\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ius\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"nominalization\" } ], \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ium\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang_name\" : \"New Latin\", \"term\" : \"fermium\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"la-new\" } ], \"keyword\" : \"bor\" } ], \"lang_name\" : \"Finnish\", \"term\" : \"fermium\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"fi\" }\" data-lang=\"fi\" data-title=\"fermium\">",
      "name": "etymon"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "la-new",
        "3": "fermium"
      },
      "expansion": "Borrowed from New Latin fermium",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": ":bor",
        "3": "la-new:fermium"
      },
      "expansion": "",
      "name": "etymon"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from New Latin fermium",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "fermium",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermium",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumejani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumejasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumejamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumejanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumejaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumejansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "fermium",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "fermium",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fermium",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a",
        "i": "0"
      },
      "name": "fi-decl-risti"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish risti-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages using etymon with no ID",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "fi",
          "name": "Chemical elements",
          "orig": "fi:Chemical elements",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fermium"
      ],
      "id": "en-fermium-fi-noun-J1CtKWmR",
      "links": [
        [
          "fermium",
          "#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfermium/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈfe̞rmium]"
    },
    {
      "rhymes": "-ermium"
    }
  ],
  "word": "fermium"
}
{
  "etymology_links": [
    [
      "fermium",
      "fermium#Latin"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": ":bor",
        "3": "la-new:fermium"
      },
      "expansion": "[Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from\", \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"Firmum\", \"status\" : \"missing\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang_name\" : \"Italian\", \"term\" : \"Fermo\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"it\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"lang_name\" : \"Italian\", \"term\" : \"Fermi\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"it\" }, { \"children\" : [ { \"keyword_abbrev\" : \"nom.\", \"keyword_label\" : \"Nominalization of\", \"terms\" : [ { \"id\" : \"suffix forming adjectives\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"suffix forming adjectives\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"adjective suffix\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-ijos\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-(i)yós\", \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-yós\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"term\" : \"*-ios\", \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Old Latin\", \"term\" : \"-ios\", \"lang\" : \"itc-ola\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ius\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"nominalization\" } ], \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ium\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang_name\" : \"New Latin\", \"term\" : \"fermium\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"la-new\" } ], \"keyword\" : \"bor\" } ], \"lang_name\" : \"Finnish\", \"term\" : \"fermium\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"fi\" }\" data-lang=\"fi\" data-title=\"fermium\">",
      "name": "etymon"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "la-new",
        "3": "fermium"
      },
      "expansion": "Borrowed from New Latin fermium",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": ":bor",
        "3": "la-new:fermium"
      },
      "expansion": "",
      "name": "etymon"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from New Latin fermium",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "fermium",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermium",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumejani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumejasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumejamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumejanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumejaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumejansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiuminansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fermiumeinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "fermium",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "fermium",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fermium",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a",
        "i": "0"
      },
      "name": "fi-decl-risti"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 3-syllable words",
        "Finnish entries with etymon",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "Finnish risti-type nominals",
        "Finnish terms borrowed from New Latin",
        "Finnish terms derived from Italian",
        "Finnish terms derived from Latin",
        "Finnish terms derived from New Latin",
        "Finnish terms derived from Old Latin",
        "Finnish terms derived from Proto-Indo-European",
        "Finnish terms derived from Proto-Italic",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Pages using etymon with no ID",
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries",
        "Pages with etymon",
        "Rhymes:Finnish/ermium",
        "Rhymes:Finnish/ermium/3 syllables",
        "fi:Chemical elements"
      ],
      "glosses": [
        "fermium"
      ],
      "links": [
        [
          "fermium",
          "#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfermium/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈfe̞rmium]"
    },
    {
      "rhymes": "-ermium"
    }
  ],
  "word": "fermium"
}

Download raw JSONL data for fermium meaning in Finnish (26.9kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-30 from the enwiktionary dump dated 2026-10-01 using wiktextract (19f9a30 and 6f96ddf). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.