See feedback in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "feedback"
},
"expansion": "Unadapted borrowing from English feedback",
"name": "ubor"
}
],
"etymology_text": "Unadapted borrowing from English feedback.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "feedback",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedback",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "feedbackini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "feedbackisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "feedbackimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "feedbackinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "feedbackinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackeinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackeinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "feedback",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "feedback",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "feedback",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 9 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"feedback"
],
"id": "en-feedback-fi-noun-Wb2j-O6Y",
"links": [
[
"feedback",
"#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(jargon) feedback"
],
"tags": [
"jargon"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfiːdbæk/"
},
{
"ipa": "[ˈfiːdbæk]"
},
{
"rhymes": "-iːdbæk"
}
],
"word": "feedback"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "feedback"
},
"expansion": "Unadapted borrowing from English feedback",
"name": "ubor"
}
],
"etymology_text": "Unadapted borrowing from English feedback.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "feedback",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedback",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "feedbackini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "feedbackisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "feedbackimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "feedbackinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "feedbackinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackeinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "feedbackittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "feedbackeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "feedbackeinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "feedback",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "feedback",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "feedback",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from English",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms spelled with C",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish unadapted borrowings from English",
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːdbæk",
"Rhymes:Finnish/iːdbæk/2 syllables",
"fi-pronunciation missing automatic hyphenation"
],
"glosses": [
"feedback"
],
"links": [
[
"feedback",
"#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(jargon) feedback"
],
"tags": [
"jargon"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfiːdbæk/"
},
{
"ipa": "[ˈfiːdbæk]"
},
{
"rhymes": "-iːdbæk"
}
],
"word": "feedback"
}
Download raw JSONL data for feedback meaning in Finnish (20.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.