See fati in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "fat"
},
"expansion": "Swedish fat",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Swedish fat.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fati",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fati",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fateiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fatitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fatini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fateikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fatittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fatisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fateiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fatittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fatimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fateiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fatittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fatinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fateiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fatittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fatinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fateissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fateistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fateillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fateiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fateillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fateinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fatiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fateikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fateiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fatittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fateittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fateinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fati",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fati",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dialectal"
},
"expansion": "(dialectal)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fat",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "vati"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 13 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Western Finnish",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alternative form of vati"
],
"id": "en-fati-fi-noun-mAobycAb",
"links": [
[
"vati",
"vati#Finnish"
]
],
"qualifier": "Western Finnish",
"raw_glosses": [
"(Western Finnish) alternative form of vati"
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"dialectal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑti/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝t̪i]"
},
{
"rhymes": "-ɑti"
}
],
"word": "fati"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "fat"
},
"expansion": "Swedish fat",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Swedish fat.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fati",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fati",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fateiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fatitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fatini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fateikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fatittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fatisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fateiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fatittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fatimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fateiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fatittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fatinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fateiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fatittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fatinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fateissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fateistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fateillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fateiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fateillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fatinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fateinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fatiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fateikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fateiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fatittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fateittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fateittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fateineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fateinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fati",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fati",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dialectal"
},
"expansion": "(dialectal)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fat",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "vati"
}
],
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish dialectal terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 13 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑti",
"Rhymes:Finnish/ɑti/2 syllables",
"Western Finnish"
],
"glosses": [
"alternative form of vati"
],
"links": [
[
"vati",
"vati#Finnish"
]
],
"qualifier": "Western Finnish",
"raw_glosses": [
"(Western Finnish) alternative form of vati"
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"dialectal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑti/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝t̪i]"
},
{
"rhymes": "-ɑti"
}
],
"word": "fati"
}
Download raw JSONL data for fati meaning in Finnish (19.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.