See faryngaalinen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Internationalism", "name": "internationalism" }, { "args": { "1": "en", "2": "pharyngeal" }, "expansion": "English pharyngeal", "name": "cog" }, { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "-inen" }, "expansion": "+ -inen", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "Internationalism (see English pharyngeal). Adapted with the adjectival suffix + -inen.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "faryngaalinen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaaliset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalinen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaaliset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaaliset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "faryngaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "faryngaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "faryngaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "faryngaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "faryngaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "faryngaaliseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "faryngaaliseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": {}, "expansion": "faryngaalinen", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "faryngaali", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish internationalisms", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -inen", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "pharyngeal" ], "id": "en-faryngaalinen-fi-adj-gWpNjG0P", "links": [ [ "pharyngeal", "pharyngeal" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈfɑryŋːɑːlinen/" }, { "ipa": "[ˈfɑ̝ryŋˌŋɑ̝ːline̞n]" }, { "rhymes": "-ŋɑːlinen" } ], "word": "faryngaalinen" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Internationalism", "name": "internationalism" }, { "args": { "1": "en", "2": "pharyngeal" }, "expansion": "English pharyngeal", "name": "cog" }, { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "-inen" }, "expansion": "+ -inen", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "Internationalism (see English pharyngeal). Adapted with the adjectival suffix + -inen.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "faryngaalinen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaaliset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalinen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaaliset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaaliset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "faryngaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "faryngaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "faryngaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "faryngaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "faryngaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "faryngaaliseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "faryngaaliselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "faryngaaliseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "faryngaalisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "faryngaalisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "faryngaalisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": {}, "expansion": "faryngaalinen", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "faryngaali", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish internationalisms", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish terms suffixed with -inen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ŋɑːlinen", "Rhymes:Finnish/ŋɑːlinen/5 syllables", "fi-adj with no 1 or 2" ], "glosses": [ "pharyngeal" ], "links": [ [ "pharyngeal", "pharyngeal" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈfɑryŋːɑːlinen/" }, { "ipa": "[ˈfɑ̝ryŋˌŋɑ̝ːline̞n]" }, { "rhymes": "-ŋɑːlinen" } ], "word": "faryngaalinen" }
Download raw JSONL data for faryngaalinen meaning in Finnish (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.