See falli in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "fall"
},
"expansion": "Swedish fall",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Swedish fall.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "falli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "falli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "falleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "falleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "falliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "falleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "falliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "falleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "falleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "falliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "falliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "falliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "falleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "falleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "falliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "falleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "falleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "falleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "falli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "falli",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "slang"
},
"expansion": "(slang)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fall",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 7 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Nautical",
"orig": "fi:Nautical",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"halyard"
],
"id": "en-falli-fi-noun-mNWMtAd0",
"links": [
[
"nautical",
"nautical"
],
[
"halyard",
"halyard"
]
],
"raw_glosses": [
"(nautical) halyard"
],
"synonyms": [
{
"word": "nostin"
}
],
"tags": [
"slang"
],
"topics": [
"nautical",
"transport"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑlːi/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝lːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑlːi"
}
],
"word": "falli"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "fall"
},
"expansion": "Swedish fall",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Swedish fall.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "falli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "falli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "falleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "falleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "falliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "falleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "falliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "falleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "falleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "falliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "falliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "falliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "falleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "falleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "falliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "falleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "falleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "falleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "falleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "falleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "falli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "falli",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "slang"
},
"expansion": "(slang)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fall",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish slang",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlːi",
"Rhymes:Finnish/ɑlːi/2 syllables",
"fi:Nautical"
],
"glosses": [
"halyard"
],
"links": [
[
"nautical",
"nautical"
],
[
"halyard",
"halyard"
]
],
"raw_glosses": [
"(nautical) halyard"
],
"tags": [
"slang"
],
"topics": [
"nautical",
"transport"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑlːi/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝lːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑlːi"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "nostin"
}
],
"word": "falli"
}
Download raw JSONL data for falli meaning in Finnish (19.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-29 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (cdfa371 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.