See faili in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "file"
},
"expansion": "English file",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English file.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "faili",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faili",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "failista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "failiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faililla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faililta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "failille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "failina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "failiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faileiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "failitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "failein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "failini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "failistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "failiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "failillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faililtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faililleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "failikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faileikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "failittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "failisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "failistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "failiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "failillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faililtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "failillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "failiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faileiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "failittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "failimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "failistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "failiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "failillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faililtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "failillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "failiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faileiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "failittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "failinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "failistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "failiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "failillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faililtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "failillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "failiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faileiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "failittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "failinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "failissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faileissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "failistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "failistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faileistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "failiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "failillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "failillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faileillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faililtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faililtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faileiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faililleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "failillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faileillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "failinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faileinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "failikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "failiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faileikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faileiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "failittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "failittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faileittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "faileinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "faili",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "faili",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "slang"
},
"expansion": "(slang)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fail",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Computing",
"orig": "fi:Computing",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "50 35 9 3 3",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "49 35 11 2 2",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"A computer file."
],
"id": "en-faili-fi-noun-T7-Y59Ru",
"links": [
[
"computing",
"computing#Noun"
],
[
"file",
"file"
]
],
"raw_glosses": [
"(computing) A computer file."
],
"tags": [
"slang"
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"mathematics",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑi̯li/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝i̯li]"
},
{
"rhymes": "-ɑili"
}
],
"word": "faili"
}
{
"categories": [
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "file"
},
"expansion": "English file",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English file.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "faili",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faili",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "failista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "failiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faililla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faililta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "failille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "failina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "failiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faileiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "failitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "failein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "failini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "failistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "failiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "failillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faililtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faililleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "failikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faileikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "failittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "failisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "failistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "failiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "failillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faililtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "failillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "failiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faileiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "failittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "failimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "failistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "failiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "failillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faililtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "failillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "failiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faileiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "failittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "failinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "failistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "failiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "failillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faililtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "failillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "failiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faileiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "failittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "failinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "failinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "failejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "failissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "failissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faileissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "failistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "failistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faileistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "failiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "failillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "failillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faileillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faililtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faililtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faileiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faililleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "failillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faileillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "failinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "failinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faileinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "failikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "failiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faileikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faileiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "failittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "failittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faileittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faileittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faileineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "faileinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "faili",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "faili",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "slang"
},
"expansion": "(slang)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fail",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish slang",
"Finnish terms borrowed from English",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑili",
"Rhymes:Finnish/ɑili/2 syllables",
"fi:Computing"
],
"glosses": [
"A computer file."
],
"links": [
[
"computing",
"computing#Noun"
],
[
"file",
"file"
]
],
"raw_glosses": [
"(computing) A computer file."
],
"tags": [
"slang"
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"mathematics",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑi̯li/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝i̯li]"
},
{
"rhymes": "-ɑili"
}
],
"word": "faili"
}
Download raw JSONL data for faili meaning in Finnish (19.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.