"etuoikeutettu" meaning in Finnish

See etuoikeutettu in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /ˈetuˌoi̯keu̯tetːu(ˣ)/, [ˈe̞t̪uˌo̞i̯k̟e̞u̯ˌt̪e̞t̪ːu(ʔ)]
Rhymes: -etːu Head templates: {{fi-adj|etuoikeutetu|mpi|in}} etuoikeutettu (comparative etuoikeutetumpi, superlative etuoikeutetuin) Inflection templates: {{fi-decl-valo|etuoikeute|tt|t|u|a|pos=adj}} Forms: etuoikeutetumpi [comparative], etuoikeutetuin [superlative], no-table-tags [table-tags], etuoikeutettu [nominative, singular], etuoikeutetut [nominative, plural], etuoikeutettu [accusative, nominative, singular], etuoikeutetut [accusative, nominative, plural], etuoikeutetun [accusative, genitive, singular], etuoikeutetut [accusative, genitive, plural], etuoikeutetun [genitive, singular], etuoikeutettujen [genitive, plural], etuoikeutettua [partitive, singular], etuoikeutettuja [partitive, plural], etuoikeutetussa [inessive, singular], etuoikeutetuissa [inessive, plural], etuoikeutetusta [elative, singular], etuoikeutetuista [elative, plural], etuoikeutettuun [illative, singular], etuoikeutettuihin [illative, plural], etuoikeutetulla [adessive, singular], etuoikeutetuilla [adessive, plural], etuoikeutetulta [ablative, singular], etuoikeutetuilta [ablative, plural], etuoikeutetulle [allative, singular], etuoikeutetuille [allative, plural], etuoikeutettuna [essive, singular], etuoikeutettuina [essive, plural], etuoikeutetuksi [singular, translative], etuoikeutetuiksi [plural, translative], etuoikeutetutta [abessive, singular], etuoikeutetuitta [abessive, plural], - [instructive, singular], etuoikeutetuin [instructive, plural], - [comitative, singular], etuoikeutettuine [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], Rare. Only used with substantive adjectives. [possessive], no-table-tags [table-tags], etuoikeutettuni [nominative, singular], etuoikeutettuni [nominative, plural], etuoikeutettuni [accusative, nominative, singular], etuoikeutettuni [accusative, nominative, plural], etuoikeutettuni [accusative, genitive, singular], etuoikeutettuni [accusative, genitive, plural], etuoikeutettuni [genitive, singular], etuoikeutettujeni [genitive, plural], etuoikeutettuani [partitive, singular], etuoikeutettujani [partitive, plural], etuoikeutetussani [inessive, singular], etuoikeutetuissani [inessive, plural], etuoikeutetustani [elative, singular], etuoikeutetuistani [elative, plural], etuoikeutettuuni [illative, singular], etuoikeutettuihini [illative, plural], etuoikeutetullani [adessive, singular], etuoikeutetuillani [adessive, plural], etuoikeutetultani [ablative, singular], etuoikeutetuiltani [ablative, plural], etuoikeutetulleni [allative, singular], etuoikeutetuilleni [allative, plural], etuoikeutettunani [essive, singular], etuoikeutettuinani [essive, plural], etuoikeutetukseni [singular, translative], etuoikeutetuikseni [plural, translative], etuoikeutetuttani [abessive, singular], etuoikeutetuittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], etuoikeutettuineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], etuoikeutettusi [nominative, singular], etuoikeutettusi [nominative, plural], etuoikeutettusi [accusative, nominative, singular], etuoikeutettusi [accusative, nominative, plural], etuoikeutettusi [accusative, genitive, singular], etuoikeutettusi [accusative, genitive, plural], etuoikeutettusi [genitive, singular], etuoikeutettujesi [genitive, plural], etuoikeutettuasi [partitive, singular], etuoikeutettujasi [partitive, plural], etuoikeutetussasi [inessive, singular], etuoikeutetuissasi [inessive, plural], etuoikeutetustasi [elative, singular], etuoikeutetuistasi [elative, plural], etuoikeutettuusi [illative, singular], etuoikeutettuihisi [illative, plural], etuoikeutetullasi [adessive, singular], etuoikeutetuillasi [adessive, plural], etuoikeutetultasi [ablative, singular], etuoikeutetuiltasi [ablative, plural], etuoikeutetullesi [allative, singular], etuoikeutetuillesi [allative, plural], etuoikeutettunasi [essive, singular], etuoikeutettuinasi [essive, plural], etuoikeutetuksesi [singular, translative], etuoikeutetuiksesi [plural, translative], etuoikeutetuttasi [abessive, singular], etuoikeutetuittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], etuoikeutettuinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], etuoikeutettumme [nominative, singular], etuoikeutettumme [nominative, plural], etuoikeutettumme [accusative, nominative, singular], etuoikeutettumme [accusative, nominative, plural], etuoikeutettumme [accusative, genitive, singular], etuoikeutettumme [accusative, genitive, plural], etuoikeutettumme [genitive, singular], etuoikeutettujemme [genitive, plural], etuoikeutettuamme [partitive, singular], etuoikeutettujamme [partitive, plural], etuoikeutetussamme [inessive, singular], etuoikeutetuissamme [inessive, plural], etuoikeutetustamme [elative, singular], etuoikeutetuistamme [elative, plural], etuoikeutettuumme [illative, singular], etuoikeutettuihimme [illative, plural], etuoikeutetullamme [adessive, singular], etuoikeutetuillamme [adessive, plural], etuoikeutetultamme [ablative, singular], etuoikeutetuiltamme [ablative, plural], etuoikeutetullemme [allative, singular], etuoikeutetuillemme [allative, plural], etuoikeutettunamme [essive, singular], etuoikeutettuinamme [essive, plural], etuoikeutetuksemme [singular, translative], etuoikeutetuiksemme [plural, translative], etuoikeutetuttamme [abessive, singular], etuoikeutetuittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], etuoikeutettuinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], etuoikeutettunne [nominative, singular], etuoikeutettunne [nominative, plural], etuoikeutettunne [accusative, nominative, singular], etuoikeutettunne [accusative, nominative, plural], etuoikeutettunne [accusative, genitive, singular], etuoikeutettunne [accusative, genitive, plural], etuoikeutettunne [genitive, singular], etuoikeutettujenne [genitive, plural], etuoikeutettuanne [partitive, singular], etuoikeutettujanne [partitive, plural], etuoikeutetussanne [inessive, singular], etuoikeutetuissanne [inessive, plural], etuoikeutetustanne [elative, singular], etuoikeutetuistanne [elative, plural], etuoikeutettuunne [illative, singular], etuoikeutettuihinne [illative, plural], etuoikeutetullanne [adessive, singular], etuoikeutetuillanne [adessive, plural], etuoikeutetultanne [ablative, singular], etuoikeutetuiltanne [ablative, plural], etuoikeutetullenne [allative, singular], etuoikeutetuillenne [allative, plural], etuoikeutettunanne [essive, singular], etuoikeutettuinanne [essive, plural], etuoikeutetuksenne [singular, translative], etuoikeutetuiksenne [plural, translative], etuoikeutetuttanne [abessive, singular], etuoikeutetuittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], etuoikeutettuinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], etuoikeutettunsa [nominative, singular], etuoikeutettunsa [nominative, plural], etuoikeutettunsa [accusative, nominative, singular], etuoikeutettunsa [accusative, nominative, plural], etuoikeutettunsa [accusative, genitive, singular], etuoikeutettunsa [accusative, genitive, plural], etuoikeutettunsa [genitive, singular], etuoikeutettujensa [genitive, plural], etuoikeutettuaan [partitive, singular], etuoikeutettuansa [partitive, singular], etuoikeutettujaan [partitive, plural], etuoikeutettujansa [partitive, plural], etuoikeutetussaan [inessive, singular], etuoikeutetussansa [inessive, singular], etuoikeutetuissaan [inessive, plural], etuoikeutetuissansa [inessive, plural], etuoikeutetustaan [elative, singular], etuoikeutetustansa [elative, singular], etuoikeutetuistaan [elative, plural], etuoikeutetuistansa [elative, plural], etuoikeutettuunsa [illative, singular], etuoikeutettuihinsa [illative, plural], etuoikeutetullaan [adessive, singular], etuoikeutetullansa [adessive, singular], etuoikeutetuillaan [adessive, plural], etuoikeutetuillansa [adessive, plural], etuoikeutetultaan [ablative, singular], etuoikeutetultansa [ablative, singular], etuoikeutetuiltaan [ablative, plural], etuoikeutetuiltansa [ablative, plural], etuoikeutetulleen [allative, singular], etuoikeutetullensa [allative, singular], etuoikeutetuilleen [allative, plural], etuoikeutetuillensa [allative, plural], etuoikeutettunaan [essive, singular], etuoikeutettunansa [essive, singular], etuoikeutettuinaan [essive, plural], etuoikeutettuinansa [essive, plural], etuoikeutetukseen [singular, translative], etuoikeutetuksensa [singular, translative], etuoikeutetuikseen [plural, translative], etuoikeutetuiksensa [plural, translative], etuoikeutetuttaan [abessive, singular], etuoikeutetuttansa [abessive, singular], etuoikeutetuittaan [abessive, plural], etuoikeutetuittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], etuoikeutettuineen [comitative, plural], etuoikeutettuinensa [comitative, plural]
  1. privileged Derived forms: etuoikeutetusti
    Sense id: en-etuoikeutettu-fi-adj-W1ZXD8gY

Verb

IPA: /ˈetuˌoi̯keu̯tetːu(ˣ)/, [ˈe̞t̪uˌo̞i̯k̟e̞u̯ˌt̪e̞t̪ːu(ʔ)]
Rhymes: -etːu Head templates: {{head|fi|past passive participle}} etuoikeutettu
  1. past passive participle of etuoikeuttaa Tags: form-of, participle, passive, past Form of: etuoikeuttaa
    Sense id: en-etuoikeutettu-fi-verb-3OyfGpPv Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish valo-type nominals, Pages with 1 entry, Pages with entries Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 6 94 Disambiguation of Finnish valo-type nominals: 5 95 Disambiguation of Pages with 1 entry: 8 92 Disambiguation of Pages with entries: 5 95
{
  "forms": [
    {
      "form": "etuoikeutetumpi",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuin",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1*C/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettua",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetussa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetusta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetulta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetulle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1*C/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetussani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetultani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetulleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetussasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetultasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetussamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetultamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetussanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetultanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetussaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetussansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetultaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetultansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetulleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "etuoikeutetu",
        "2": "mpi",
        "3": "in"
      },
      "expansion": "etuoikeutettu (comparative etuoikeutetumpi, superlative etuoikeutetuin)",
      "name": "fi-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "etuoikeute",
        "2": "tt",
        "3": "t",
        "4": "u",
        "5": "a",
        "pos": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "derived": [
        {
          "word": "etuoikeutetusti"
        }
      ],
      "glosses": [
        "privileged"
      ],
      "id": "en-etuoikeutettu-fi-adj-W1ZXD8gY",
      "links": [
        [
          "privileged",
          "privileged"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈetuˌoi̯keu̯tetːu(ˣ)/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞t̪uˌo̞i̯k̟e̞u̯ˌt̪e̞t̪ːu(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-etːu"
    }
  ],
  "word": "etuoikeutettu"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "past passive participle"
      },
      "expansion": "etuoikeutettu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "6 94",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "5 95",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish valo-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "8 92",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "5 95",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "etuoikeuttaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "past passive participle of etuoikeuttaa"
      ],
      "id": "en-etuoikeutettu-fi-verb-3OyfGpPv",
      "links": [
        [
          "etuoikeuttaa",
          "etuoikeuttaa#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈetuˌoi̯keu̯tetːu(ˣ)/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞t̪uˌo̞i̯k̟e̞u̯ˌt̪e̞t̪ːu(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-etːu"
    }
  ],
  "word": "etuoikeutettu"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 6-syllable words",
    "Finnish adjectives",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish past passive participles",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish valo-type nominals",
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Finnish/etːu",
    "Rhymes:Finnish/etːu/6 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "etuoikeutetusti"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "etuoikeutetumpi",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuin",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1*C/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettua",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetussa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetusta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetulta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetulle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1*C/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetussani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetultani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetulleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetussasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetultasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetussamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetultamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetussanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetultanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettujansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetussaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetussansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetultaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetultansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetulleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetullensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettunansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutetuittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etuoikeutettuinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "etuoikeutetu",
        "2": "mpi",
        "3": "in"
      },
      "expansion": "etuoikeutettu (comparative etuoikeutetumpi, superlative etuoikeutetuin)",
      "name": "fi-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "etuoikeute",
        "2": "tt",
        "3": "t",
        "4": "u",
        "5": "a",
        "pos": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "privileged"
      ],
      "links": [
        [
          "privileged",
          "privileged"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈetuˌoi̯keu̯tetːu(ˣ)/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞t̪uˌo̞i̯k̟e̞u̯ˌt̪e̞t̪ːu(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-etːu"
    }
  ],
  "word": "etuoikeutettu"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 6-syllable words",
    "Finnish adjectives",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish past passive participles",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish valo-type nominals",
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Finnish/etːu",
    "Rhymes:Finnish/etːu/6 syllables"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "past passive participle"
      },
      "expansion": "etuoikeutettu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "etuoikeuttaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "past passive participle of etuoikeuttaa"
      ],
      "links": [
        [
          "etuoikeuttaa",
          "etuoikeuttaa#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈetuˌoi̯keu̯tetːu(ˣ)/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞t̪uˌo̞i̯k̟e̞u̯ˌt̪e̞t̪ːu(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-etːu"
    }
  ],
  "word": "etuoikeutettu"
}

Download raw JSONL data for etuoikeutettu meaning in Finnish (21.8kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.