See etuoikeutettu in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "etuoikeutetumpi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "etuoikeutetuin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "etuoikeutettu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etuoikeutettuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etuoikeutettusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etuoikeutettumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etuoikeutettunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etuoikeutettunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "etuoikeutetu", "2": "mpi", "3": "in" }, "expansion": "etuoikeutettu (comparative etuoikeutetumpi, superlative etuoikeutetuin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "etuoikeute", "2": "tt", "3": "t", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "derived": [ { "word": "etuoikeutetusti" } ], "glosses": [ "privileged" ], "id": "en-etuoikeutettu-fi-adj-W1ZXD8gY", "links": [ [ "privileged", "privileged" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈetuˌoi̯keu̯tetːu(ˣ)/" }, { "ipa": "[ˈe̞t̪uˌo̞i̯k̟e̞u̯ˌt̪e̞t̪ːu(ʔ)]" }, { "rhymes": "-etːu" } ], "word": "etuoikeutettu" } { "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "etuoikeutettu", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "6 94", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "5 95", "kind": "other", "name": "Finnish valo-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "8 92", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "5 95", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "form_of": [ { "word": "etuoikeuttaa" } ], "glosses": [ "past passive participle of etuoikeuttaa" ], "id": "en-etuoikeutettu-fi-verb-3OyfGpPv", "links": [ [ "etuoikeuttaa", "etuoikeuttaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈetuˌoi̯keu̯tetːu(ˣ)/" }, { "ipa": "[ˈe̞t̪uˌo̞i̯k̟e̞u̯ˌt̪e̞t̪ːu(ʔ)]" }, { "rhymes": "-etːu" } ], "word": "etuoikeutettu" }
{ "categories": [ "Finnish 6-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish non-lemma forms", "Finnish past passive participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/etːu", "Rhymes:Finnish/etːu/6 syllables" ], "derived": [ { "word": "etuoikeutetusti" } ], "forms": [ { "form": "etuoikeutetumpi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "etuoikeutetuin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "etuoikeutettu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etuoikeutettuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etuoikeutettusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etuoikeutettumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etuoikeutettunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etuoikeutettunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etuoikeutetuttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutetuittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutetuittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etuoikeutettuineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "etuoikeutettuinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "etuoikeutetu", "2": "mpi", "3": "in" }, "expansion": "etuoikeutettu (comparative etuoikeutetumpi, superlative etuoikeutetuin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "etuoikeute", "2": "tt", "3": "t", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "glosses": [ "privileged" ], "links": [ [ "privileged", "privileged" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈetuˌoi̯keu̯tetːu(ˣ)/" }, { "ipa": "[ˈe̞t̪uˌo̞i̯k̟e̞u̯ˌt̪e̞t̪ːu(ʔ)]" }, { "rhymes": "-etːu" } ], "word": "etuoikeutettu" } { "categories": [ "Finnish 6-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish non-lemma forms", "Finnish past passive participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/etːu", "Rhymes:Finnish/etːu/6 syllables" ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "etuoikeutettu", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "form_of": [ { "word": "etuoikeuttaa" } ], "glosses": [ "past passive participle of etuoikeuttaa" ], "links": [ [ "etuoikeuttaa", "etuoikeuttaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈetuˌoi̯keu̯tetːu(ˣ)/" }, { "ipa": "[ˈe̞t̪uˌo̞i̯k̟e̞u̯ˌt̪e̞t̪ːu(ʔ)]" }, { "rhymes": "-etːu" } ], "word": "etuoikeutettu" }
Download raw JSONL data for etuoikeutettu meaning in Finnish (21.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.