See etiopiansakaali in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "Etiopia", "3": "sakaali", "alt1": "Etiopian" }, "expansion": "Etiopian + sakaali", "name": "compound" } ], "etymology_text": "Etiopian + sakaali", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "6/paperi", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "etiopiansakaali", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaali", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaalitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "6/paperi", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etiopiansakaalini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaaleikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaalittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etiopiansakaalisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaliesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaalittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etiopiansakaalimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaliemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaalittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etiopiansakaalinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaalittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etiopiansakaalinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaliensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaliansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaliltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaaliksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaaleikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaalittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "noun" }, "expansion": "etiopiansakaali", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "etiopiansakaal", "2": "a" }, "name": "fi-decl-paperi" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish paperi-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "lifeform", "langcode": "fi", "name": "Canids", "orig": "fi:Canids", "parents": [ "Carnivores", "Mammals", "Vertebrates", "Chordates", "Animals", "Lifeforms", "All topics", "Life", "Fundamental", "Nature" ], "source": "w" } ], "glosses": [ "Ethiopian wolf, Canis simensis" ], "id": "en-etiopiansakaali-fi-noun-WjTCYslg", "links": [ [ "Ethiopian wolf", "Ethiopian wolf" ], [ "Canis simensis", "Canis simensis#Translingual" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈetiopiɑnˌsɑkɑːli/" }, { "ipa": "[ˈe̞t̪io̞piɑ̝nˌs̠ɑ̝kɑ̝ːli]" }, { "rhymes": "-ɑkɑːli" } ], "word": "etiopiansakaali" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "Etiopia", "3": "sakaali", "alt1": "Etiopian" }, "expansion": "Etiopian + sakaali", "name": "compound" } ], "etymology_text": "Etiopian + sakaali", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "6/paperi", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "etiopiansakaali", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaali", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaalitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "6/paperi", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etiopiansakaalini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaaleikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaalittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etiopiansakaalisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaliesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaalittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etiopiansakaalimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaliemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaalittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etiopiansakaalinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaalittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "etiopiansakaalinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaliensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaliansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaliltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaliltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaalikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaaliksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaaleikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaaleiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "etiopiansakaalittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaalittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "etiopiansakaaleineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "etiopiansakaaleinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "noun" }, "expansion": "etiopiansakaali", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "etiopiansakaal", "2": "a" }, "name": "fi-decl-paperi" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 8-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish paperi-type nominals", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑkɑːli", "Rhymes:Finnish/ɑkɑːli/8 syllables", "fi:Canids" ], "glosses": [ "Ethiopian wolf, Canis simensis" ], "links": [ [ "Ethiopian wolf", "Ethiopian wolf" ], [ "Canis simensis", "Canis simensis#Translingual" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈetiopiɑnˌsɑkɑːli/" }, { "ipa": "[ˈe̞t̪io̞piɑ̝nˌs̠ɑ̝kɑ̝ːli]" }, { "rhymes": "-ɑkɑːli" } ], "word": "etiopiansakaali" }
Download raw JSONL data for etiopiansakaali meaning in Finnish (22.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.