See erotisoitunut in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "47/kuollut", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "erotisoitunut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoitunut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoitunutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "erotisoitunein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "47/kuollut", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "erotisoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoitunuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "erotisoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoitunuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "erotisoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoitunuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "erotisoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoitunuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "erotisoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoitunuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoitunuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past active participle" }, "expansion": "erotisoitunut", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "erotisoitun", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-kuollut" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kuollut-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "form_of": [ { "word": "erotisoitua" } ], "glosses": [ "past active participle of erotisoitua" ], "id": "en-erotisoitunut-fi-verb-f55cmQc1", "links": [ [ "erotisoitua", "erotisoitua#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "past" ] } ], "word": "erotisoitunut" }
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "47/kuollut", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "erotisoitunut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoitunut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoitunutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "erotisoitunein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "47/kuollut", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "erotisoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoitunuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "erotisoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoitunuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "erotisoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoitunuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "erotisoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoitunuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "erotisoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoitunuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoitunuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "erotisoituneettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "erotisoituneineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "erotisoituneinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past active participle" }, "expansion": "erotisoitunut", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "erotisoitun", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-kuollut" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kuollut-type nominals", "Finnish non-lemma forms", "Finnish past active participles", "Pages with 1 entry", "Pages with entries" ], "form_of": [ { "word": "erotisoitua" } ], "glosses": [ "past active participle of erotisoitua" ], "links": [ [ "erotisoitua", "erotisoitua#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "past" ] } ], "word": "erotisoitunut" }
Download raw JSONL data for erotisoitunut meaning in Finnish (21.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.