"epäsuora vapaapotku" meaning in Finnish

See epäsuora vapaapotku in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} epäsuora vapaapotku, {{fi-noun}} epäsuora vapaapotku Inflection templates: {{fi-decl-koira-valo|epäsuor|||a|vapaapotk|||u|a|pos1=adj}} Forms: no-table-tags [table-tags], epäsuora vapaapotku [nominative, singular], epäsuorat vapaapotkut [nominative, plural], epäsuora vapaapotku [accusative, nominative, singular], epäsuorat vapaapotkut [accusative, nominative, plural], epäsuoran vapaapotkun [accusative, genitive, singular], epäsuorat vapaapotkut [accusative, genitive, plural], epäsuoran vapaapotkun [genitive, singular], epäsuorien vapaapotkujen [genitive, plural], epäsuorain vapaapotkujen [genitive, plural, rare], epäsuoraa vapaapotkua [partitive, singular], epäsuoria vapaapotkuja [partitive, plural], epäsuorassa vapaapotkussa [inessive, singular], epäsuorissa vapaapotkuissa [inessive, plural], epäsuorasta vapaapotkusta [elative, singular], epäsuorista vapaapotkuista [elative, plural], epäsuoraan vapaapotkuun [illative, singular], epäsuoriin vapaapotkuihin [illative, plural], epäsuoralla vapaapotkulla [adessive, singular], epäsuorilla vapaapotkuilla [adessive, plural], epäsuoralta vapaapotkulta [ablative, singular], epäsuorilta vapaapotkuilta [ablative, plural], epäsuoralle vapaapotkulle [allative, singular], epäsuorille vapaapotkuille [allative, plural], epäsuorana vapaapotkuna [essive, singular], epäsuorina vapaapotkuina [essive, plural], epäsuoraksi vapaapotkuksi [singular, translative], epäsuoriksi vapaapotkuiksi [plural, translative], epäsuoratta vapaapotkutta [abessive, singular], epäsuoritta vapaapotkuitta [abessive, plural], - [instructive, singular], epäsuorin vapaapotkuin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], epäsuora vapaapotkuni [nominative, singular], epäsuorat vapaapotkuni [nominative, plural], epäsuora vapaapotkuni [accusative, nominative, singular], epäsuorat vapaapotkuni [accusative, nominative, plural], epäsuoran vapaapotkuni [accusative, genitive, singular], epäsuorat vapaapotkuni [accusative, genitive, plural], epäsuoran vapaapotkuni [genitive, singular], epäsuorien vapaapotkujeni [genitive, plural], epäsuorain vapaapotkujeni [genitive, plural, rare], epäsuoraa vapaapotkuani [partitive, singular], epäsuoria vapaapotkujani [partitive, plural], epäsuorassa vapaapotkussani [inessive, singular], epäsuorissa vapaapotkuissani [inessive, plural], epäsuorasta vapaapotkustani [elative, singular], epäsuorista vapaapotkuistani [elative, plural], epäsuoraan vapaapotkuuni [illative, singular], epäsuoriin vapaapotkuihini [illative, plural], epäsuoralla vapaapotkullani [adessive, singular], epäsuorilla vapaapotkuillani [adessive, plural], epäsuoralta vapaapotkultani [ablative, singular], epäsuorilta vapaapotkuiltani [ablative, plural], epäsuoralle vapaapotkulleni [allative, singular], epäsuorille vapaapotkuilleni [allative, plural], epäsuorana vapaapotkunani [essive, singular], epäsuorina vapaapotkuinani [essive, plural], epäsuoraksi vapaapotkukseni [singular, translative], epäsuoriksi vapaapotkuikseni [plural, translative], epäsuoratta vapaapotkuttani [abessive, singular], epäsuoritta vapaapotkuittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], epäsuorine vapaapotkuineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], epäsuora vapaapotkusi [nominative, singular], epäsuorat vapaapotkusi [nominative, plural], epäsuora vapaapotkusi [accusative, nominative, singular], epäsuorat vapaapotkusi [accusative, nominative, plural], epäsuoran vapaapotkusi [accusative, genitive, singular], epäsuorat vapaapotkusi [accusative, genitive, plural], epäsuoran vapaapotkusi [genitive, singular], epäsuorien vapaapotkujesi [genitive, plural], epäsuorain vapaapotkujesi [genitive, plural, rare], epäsuoraa vapaapotkuasi [partitive, singular], epäsuoria vapaapotkujasi [partitive, plural], epäsuorassa vapaapotkussasi [inessive, singular], epäsuorissa vapaapotkuissasi [inessive, plural], epäsuorasta vapaapotkustasi [elative, singular], epäsuorista vapaapotkuistasi [elative, plural], epäsuoraan vapaapotkuusi [illative, singular], epäsuoriin vapaapotkuihisi [illative, plural], epäsuoralla vapaapotkullasi [adessive, singular], epäsuorilla vapaapotkuillasi [adessive, plural], epäsuoralta vapaapotkultasi [ablative, singular], epäsuorilta vapaapotkuiltasi [ablative, plural], epäsuoralle vapaapotkullesi [allative, singular], epäsuorille vapaapotkuillesi [allative, plural], epäsuorana vapaapotkunasi [essive, singular], epäsuorina vapaapotkuinasi [essive, plural], epäsuoraksi vapaapotkuksesi [singular, translative], epäsuoriksi vapaapotkuiksesi [plural, translative], epäsuoratta vapaapotkuttasi [abessive, singular], epäsuoritta vapaapotkuittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], epäsuorine vapaapotkuinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], epäsuora vapaapotkumme [nominative, singular], epäsuorat vapaapotkumme [nominative, plural], epäsuora vapaapotkumme [accusative, nominative, singular], epäsuorat vapaapotkumme [accusative, nominative, plural], epäsuoran vapaapotkumme [accusative, genitive, singular], epäsuorat vapaapotkumme [accusative, genitive, plural], epäsuoran vapaapotkumme [genitive, singular], epäsuorien vapaapotkujemme [genitive, plural], epäsuorain vapaapotkujemme [genitive, plural, rare], epäsuoraa vapaapotkuamme [partitive, singular], epäsuoria vapaapotkujamme [partitive, plural], epäsuorassa vapaapotkussamme [inessive, singular], epäsuorissa vapaapotkuissamme [inessive, plural], epäsuorasta vapaapotkustamme [elative, singular], epäsuorista vapaapotkuistamme [elative, plural], epäsuoraan vapaapotkuumme [illative, singular], epäsuoriin vapaapotkuihimme [illative, plural], epäsuoralla vapaapotkullamme [adessive, singular], epäsuorilla vapaapotkuillamme [adessive, plural], epäsuoralta vapaapotkultamme [ablative, singular], epäsuorilta vapaapotkuiltamme [ablative, plural], epäsuoralle vapaapotkullemme [allative, singular], epäsuorille vapaapotkuillemme [allative, plural], epäsuorana vapaapotkunamme [essive, singular], epäsuorina vapaapotkuinamme [essive, plural], epäsuoraksi vapaapotkuksemme [singular, translative], epäsuoriksi vapaapotkuiksemme [plural, translative], epäsuoratta vapaapotkuttamme [abessive, singular], epäsuoritta vapaapotkuittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], epäsuorine vapaapotkuinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], epäsuora vapaapotkunne [nominative, singular], epäsuorat vapaapotkunne [nominative, plural], epäsuora vapaapotkunne [accusative, nominative, singular], epäsuorat vapaapotkunne [accusative, nominative, plural], epäsuoran vapaapotkunne [accusative, genitive, singular], epäsuorat vapaapotkunne [accusative, genitive, plural], epäsuoran vapaapotkunne [genitive, singular], epäsuorien vapaapotkujenne [genitive, plural], epäsuorain vapaapotkujenne [genitive, plural, rare], epäsuoraa vapaapotkuanne [partitive, singular], epäsuoria vapaapotkujanne [partitive, plural], epäsuorassa vapaapotkussanne [inessive, singular], epäsuorissa vapaapotkuissanne [inessive, plural], epäsuorasta vapaapotkustanne [elative, singular], epäsuorista vapaapotkuistanne [elative, plural], epäsuoraan vapaapotkuunne [illative, singular], epäsuoriin vapaapotkuihinne [illative, plural], epäsuoralla vapaapotkullanne [adessive, singular], epäsuorilla vapaapotkuillanne [adessive, plural], epäsuoralta vapaapotkultanne [ablative, singular], epäsuorilta vapaapotkuiltanne [ablative, plural], epäsuoralle vapaapotkullenne [allative, singular], epäsuorille vapaapotkuillenne [allative, plural], epäsuorana vapaapotkunanne [essive, singular], epäsuorina vapaapotkuinanne [essive, plural], epäsuoraksi vapaapotkuksenne [singular, translative], epäsuoriksi vapaapotkuiksenne [plural, translative], epäsuoratta vapaapotkuttanne [abessive, singular], epäsuoritta vapaapotkuittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], epäsuorine vapaapotkuinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], epäsuora vapaapotkunsa [nominative, singular], epäsuorat vapaapotkunsa [nominative, plural], epäsuora vapaapotkunsa [accusative, nominative, singular], epäsuorat vapaapotkunsa [accusative, nominative, plural], epäsuoran vapaapotkunsa [accusative, genitive, singular], epäsuorat vapaapotkunsa [accusative, genitive, plural], epäsuoran vapaapotkunsa [genitive, singular], epäsuorien vapaapotkujensa [genitive, plural], epäsuorain vapaapotkujensa [genitive, plural, rare], epäsuoraa vapaapotkuaan [partitive, singular], epäsuoraa vapaapotkuansa [partitive, singular], epäsuoria vapaapotkujaan [partitive, plural], epäsuoria vapaapotkujansa [partitive, plural], epäsuorassa vapaapotkussaan [inessive, singular], epäsuorassa vapaapotkussansa [inessive, singular], epäsuorissa vapaapotkuissaan [inessive, plural], epäsuorissa vapaapotkuissansa [inessive, plural], epäsuorasta vapaapotkustaan [elative, singular], epäsuorasta vapaapotkustansa [elative, singular], epäsuorista vapaapotkuistaan [elative, plural], epäsuorista vapaapotkuistansa [elative, plural], epäsuoraan vapaapotkuunsa [illative, singular], epäsuoriin vapaapotkuihinsa [illative, plural], epäsuoralla vapaapotkullaan [adessive, singular], epäsuoralla vapaapotkullansa [adessive, singular], epäsuorilla vapaapotkuillaan [adessive, plural], epäsuorilla vapaapotkuillansa [adessive, plural], epäsuoralta vapaapotkultaan [ablative, singular], epäsuoralta vapaapotkultansa [ablative, singular], epäsuorilta vapaapotkuiltaan [ablative, plural], epäsuorilta vapaapotkuiltansa [ablative, plural], epäsuoralle vapaapotkulleen [allative, singular], epäsuoralle vapaapotkullensa [allative, singular], epäsuorille vapaapotkuilleen [allative, plural], epäsuorille vapaapotkuillensa [allative, plural], epäsuorana vapaapotkunaan [essive, singular], epäsuorana vapaapotkunansa [essive, singular], epäsuorina vapaapotkuinaan [essive, plural], epäsuorina vapaapotkuinansa [essive, plural], epäsuoraksi vapaapotkukseen [singular, translative], epäsuoraksi vapaapotkuksensa [singular, translative], epäsuoriksi vapaapotkuikseen [plural, translative], epäsuoriksi vapaapotkuiksensa [plural, translative], epäsuoratta vapaapotkuttaan [abessive, singular], epäsuoratta vapaapotkuttansa [abessive, singular], epäsuoritta vapaapotkuittaan [abessive, plural], epäsuoritta vapaapotkuittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], epäsuorine vapaapotkuineen [comitative, plural], epäsuorine vapaapotkuinensa [comitative, plural]
  1. (soccer) indirect free kick (free kick from which a goal may be scored only after the ball has been played by at least one other player) Categories (topical): Football (soccer)
    Sense id: en-epäsuora_vapaapotku-fi-noun-jqn-IVDP Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish nuoripari-type nominals Topics: ball-games, games, hobbies, lifestyle, soccer, sports

Download JSONL data for epäsuora vapaapotku meaning in Finnish (23.4kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "51/nuoripari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorien vapaapotkujen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorain vapaapotkujen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraa vapaapotkua",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoria vapaapotkuja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorassa vapaapotkussa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorissa vapaapotkuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorasta vapaapotkusta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorista vapaapotkuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraan vapaapotkuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriin vapaapotkuihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralla vapaapotkulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilla vapaapotkuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralta vapaapotkulta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilta vapaapotkuilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralle vapaapotkulle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorille vapaapotkuille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorana vapaapotkuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorina vapaapotkuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraksi vapaapotkuksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriksi vapaapotkuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoratta vapaapotkutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoritta vapaapotkuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorin vapaapotkuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "51/nuoripari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorien vapaapotkujeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorain vapaapotkujeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraa vapaapotkuani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoria vapaapotkujani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorassa vapaapotkussani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorissa vapaapotkuissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorasta vapaapotkustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorista vapaapotkuistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraan vapaapotkuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriin vapaapotkuihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralla vapaapotkullani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilla vapaapotkuillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralta vapaapotkultani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilta vapaapotkuiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralle vapaapotkulleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorille vapaapotkuilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorana vapaapotkunani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorina vapaapotkuinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraksi vapaapotkukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriksi vapaapotkuikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoratta vapaapotkuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoritta vapaapotkuittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorine vapaapotkuineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorien vapaapotkujesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorain vapaapotkujesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraa vapaapotkuasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoria vapaapotkujasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorassa vapaapotkussasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorissa vapaapotkuissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorasta vapaapotkustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorista vapaapotkuistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraan vapaapotkuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriin vapaapotkuihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralla vapaapotkullasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilla vapaapotkuillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralta vapaapotkultasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilta vapaapotkuiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralle vapaapotkullesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorille vapaapotkuillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorana vapaapotkunasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorina vapaapotkuinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraksi vapaapotkuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriksi vapaapotkuiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoratta vapaapotkuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoritta vapaapotkuittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorine vapaapotkuinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorien vapaapotkujemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorain vapaapotkujemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraa vapaapotkuamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoria vapaapotkujamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorassa vapaapotkussamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorissa vapaapotkuissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorasta vapaapotkustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorista vapaapotkuistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraan vapaapotkuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriin vapaapotkuihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralla vapaapotkullamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilla vapaapotkuillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralta vapaapotkultamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilta vapaapotkuiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralle vapaapotkullemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorille vapaapotkuillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorana vapaapotkunamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorina vapaapotkuinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraksi vapaapotkuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriksi vapaapotkuiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoratta vapaapotkuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoritta vapaapotkuittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorine vapaapotkuinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorien vapaapotkujenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorain vapaapotkujenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraa vapaapotkuanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoria vapaapotkujanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorassa vapaapotkussanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorissa vapaapotkuissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorasta vapaapotkustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorista vapaapotkuistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraan vapaapotkuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriin vapaapotkuihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralla vapaapotkullanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilla vapaapotkuillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralta vapaapotkultanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilta vapaapotkuiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralle vapaapotkullenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorille vapaapotkuillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorana vapaapotkunanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorina vapaapotkuinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraksi vapaapotkuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriksi vapaapotkuiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoratta vapaapotkuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoritta vapaapotkuittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorine vapaapotkuinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorien vapaapotkujensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorain vapaapotkujensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraa vapaapotkuaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraa vapaapotkuansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoria vapaapotkujaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoria vapaapotkujansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorassa vapaapotkussaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorassa vapaapotkussansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorissa vapaapotkuissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorissa vapaapotkuissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorasta vapaapotkustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorasta vapaapotkustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorista vapaapotkuistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorista vapaapotkuistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraan vapaapotkuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriin vapaapotkuihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralla vapaapotkullaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralla vapaapotkullansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilla vapaapotkuillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilla vapaapotkuillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralta vapaapotkultaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralta vapaapotkultansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilta vapaapotkuiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilta vapaapotkuiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralle vapaapotkulleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralle vapaapotkullensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorille vapaapotkuilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorille vapaapotkuillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorana vapaapotkunaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorana vapaapotkunansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorina vapaapotkuinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorina vapaapotkuinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraksi vapaapotkukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraksi vapaapotkuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriksi vapaapotkuikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriksi vapaapotkuiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoratta vapaapotkuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoratta vapaapotkuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoritta vapaapotkuittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoritta vapaapotkuittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorine vapaapotkuineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorine vapaapotkuinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "epäsuora vapaapotku",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "epäsuora vapaapotku",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "epäsuor",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a",
        "5": "vapaapotk",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "u",
        "9": "a",
        "pos1": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-koira-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish nuoripari-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Football (soccer)",
          "orig": "fi:Football (soccer)",
          "parents": [
            "Football",
            "Ball games",
            "Sports",
            "Human activity",
            "Human behaviour",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indirect free kick (free kick from which a goal may be scored only after the ball has been played by at least one other player)"
      ],
      "id": "en-epäsuora_vapaapotku-fi-noun-jqn-IVDP",
      "links": [
        [
          "soccer",
          "soccer"
        ],
        [
          "indirect free kick",
          "indirect free kick"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(soccer) indirect free kick (free kick from which a goal may be scored only after the ball has been played by at least one other player)"
      ],
      "topics": [
        "ball-games",
        "games",
        "hobbies",
        "lifestyle",
        "soccer",
        "sports"
      ]
    }
  ],
  "word": "epäsuora vapaapotku"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "51/nuoripari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorien vapaapotkujen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorain vapaapotkujen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraa vapaapotkua",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoria vapaapotkuja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorassa vapaapotkussa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorissa vapaapotkuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorasta vapaapotkusta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorista vapaapotkuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraan vapaapotkuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriin vapaapotkuihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralla vapaapotkulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilla vapaapotkuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralta vapaapotkulta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilta vapaapotkuilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralle vapaapotkulle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorille vapaapotkuille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorana vapaapotkuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorina vapaapotkuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraksi vapaapotkuksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriksi vapaapotkuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoratta vapaapotkutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoritta vapaapotkuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorin vapaapotkuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "51/nuoripari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorien vapaapotkujeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorain vapaapotkujeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraa vapaapotkuani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoria vapaapotkujani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorassa vapaapotkussani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorissa vapaapotkuissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorasta vapaapotkustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorista vapaapotkuistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraan vapaapotkuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriin vapaapotkuihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralla vapaapotkullani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilla vapaapotkuillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralta vapaapotkultani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilta vapaapotkuiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralle vapaapotkulleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorille vapaapotkuilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorana vapaapotkunani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorina vapaapotkuinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraksi vapaapotkukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriksi vapaapotkuikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoratta vapaapotkuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoritta vapaapotkuittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorine vapaapotkuineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorien vapaapotkujesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorain vapaapotkujesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraa vapaapotkuasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoria vapaapotkujasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorassa vapaapotkussasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorissa vapaapotkuissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorasta vapaapotkustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorista vapaapotkuistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraan vapaapotkuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriin vapaapotkuihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralla vapaapotkullasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilla vapaapotkuillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralta vapaapotkultasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilta vapaapotkuiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralle vapaapotkullesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorille vapaapotkuillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorana vapaapotkunasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorina vapaapotkuinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraksi vapaapotkuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriksi vapaapotkuiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoratta vapaapotkuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoritta vapaapotkuittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorine vapaapotkuinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorien vapaapotkujemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorain vapaapotkujemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraa vapaapotkuamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoria vapaapotkujamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorassa vapaapotkussamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorissa vapaapotkuissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorasta vapaapotkustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorista vapaapotkuistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraan vapaapotkuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriin vapaapotkuihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralla vapaapotkullamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilla vapaapotkuillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralta vapaapotkultamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilta vapaapotkuiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralle vapaapotkullemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorille vapaapotkuillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorana vapaapotkunamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorina vapaapotkuinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraksi vapaapotkuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriksi vapaapotkuiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoratta vapaapotkuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoritta vapaapotkuittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorine vapaapotkuinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorien vapaapotkujenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorain vapaapotkujenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraa vapaapotkuanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoria vapaapotkujanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorassa vapaapotkussanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorissa vapaapotkuissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorasta vapaapotkustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorista vapaapotkuistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraan vapaapotkuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriin vapaapotkuihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralla vapaapotkullanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilla vapaapotkuillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralta vapaapotkultanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilta vapaapotkuiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralle vapaapotkullenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorille vapaapotkuillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorana vapaapotkunanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorina vapaapotkuinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraksi vapaapotkuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriksi vapaapotkuiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoratta vapaapotkuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoritta vapaapotkuittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorine vapaapotkuinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuora vapaapotkunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorat vapaapotkunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoran vapaapotkunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorien vapaapotkujensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorain vapaapotkujensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraa vapaapotkuaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraa vapaapotkuansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoria vapaapotkujaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoria vapaapotkujansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorassa vapaapotkussaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorassa vapaapotkussansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorissa vapaapotkuissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorissa vapaapotkuissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorasta vapaapotkustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorasta vapaapotkustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorista vapaapotkuistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorista vapaapotkuistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraan vapaapotkuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriin vapaapotkuihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralla vapaapotkullaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralla vapaapotkullansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilla vapaapotkuillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilla vapaapotkuillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralta vapaapotkultaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralta vapaapotkultansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilta vapaapotkuiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorilta vapaapotkuiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralle vapaapotkulleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoralle vapaapotkullensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorille vapaapotkuilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorille vapaapotkuillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorana vapaapotkunaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorana vapaapotkunansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorina vapaapotkuinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorina vapaapotkuinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraksi vapaapotkukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoraksi vapaapotkuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriksi vapaapotkuikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoriksi vapaapotkuiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoratta vapaapotkuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoratta vapaapotkuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoritta vapaapotkuittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuoritta vapaapotkuittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorine vapaapotkuineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epäsuorine vapaapotkuinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "epäsuora vapaapotku",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "epäsuora vapaapotku",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "epäsuor",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a",
        "5": "vapaapotk",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "u",
        "9": "a",
        "pos1": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-koira-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish multiword terms",
        "Finnish nouns",
        "Finnish nuoripari-type nominals",
        "fi:Football (soccer)"
      ],
      "glosses": [
        "indirect free kick (free kick from which a goal may be scored only after the ball has been played by at least one other player)"
      ],
      "links": [
        [
          "soccer",
          "soccer"
        ],
        [
          "indirect free kick",
          "indirect free kick"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(soccer) indirect free kick (free kick from which a goal may be scored only after the ball has been played by at least one other player)"
      ],
      "topics": [
        "ball-games",
        "games",
        "hobbies",
        "lifestyle",
        "soccer",
        "sports"
      ]
    }
  ],
  "word": "epäsuora vapaapotku"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.