See ensisijaistanut in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "47/kuollut", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "ensisijaistanut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistanut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistanutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistanein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "47/kuollut", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ensisijaistaneeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistanuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ensisijaistaneesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistanuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ensisijaistaneemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistanuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ensisijaistaneenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistanuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ensisijaistaneensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistanuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistanuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past active participle" }, "expansion": "ensisijaistanut", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "ensisijaistan", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-kuollut" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kuollut-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "form_of": [ { "word": "ensisijaistaa" } ], "glosses": [ "past active participle of ensisijaistaa" ], "id": "en-ensisijaistanut-fi-verb-28vZjEsr", "links": [ [ "ensisijaistaa", "ensisijaistaa#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "past" ] } ], "word": "ensisijaistanut" }
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "47/kuollut", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "ensisijaistanut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistanut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistanutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistanein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "47/kuollut", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ensisijaistaneeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistanuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ensisijaistaneesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistanuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ensisijaistaneemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistanuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ensisijaistaneenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistanuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ensisijaistaneensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistanuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistanuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ensisijaistaneettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ensisijaistaneineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ensisijaistaneinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past active participle" }, "expansion": "ensisijaistanut", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "ensisijaistan", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-kuollut" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kuollut-type nominals", "Finnish non-lemma forms", "Finnish past active participles", "Pages with 1 entry", "Pages with entries" ], "form_of": [ { "word": "ensisijaistaa" } ], "glosses": [ "past active participle of ensisijaistaa" ], "links": [ [ "ensisijaistaa", "ensisijaistaa#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "past" ] } ], "word": "ensisijaistanut" }
Download raw JSONL data for ensisijaistanut meaning in Finnish (22.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.