See elinkeinopiiri in All languages combined, or Wiktionary
{ "derived": [ { "_dis1": "0 0", "word": "maaseutuelinkeinopiiri" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "elinkeino", "3": "piiri" }, "expansion": "elinkeino + piiri", "name": "affix" } ], "etymology_text": "elinkeino + piiri", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "elinkeinopiiri", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiri", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirejä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiristä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiireiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiirittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "elinkeinopiirini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirejäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiristäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiireikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiirittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "elinkeinopiirisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiiriesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirejäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiristäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiireiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiirittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "elinkeinopiirimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiiriemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirejämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiristämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiireiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiirittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "elinkeinopiirinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirejänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiristänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiireiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiirittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "elinkeinopiirinsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirinsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiiriensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiiriänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirejään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirejänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiireissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiristään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiiristänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiireistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireihinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiireillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiiriltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiireiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiireillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiireinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiiriksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiireikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiireiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiirittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiireittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiireinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "elinkeinopiiri", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "elinkeinopiiri", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "elinkeinopiir", "2": "", "3": "", "4": "ä" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "46 54", "kind": "other", "name": "Finnish risti-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "48 52", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "a circle or group of people involved in a particular trade or profession" ], "id": "en-elinkeinopiiri-fi-noun-jsFmQ5RM", "links": [ [ "circle", "circle" ], [ "group", "group" ], [ "people", "person" ], [ "trade", "trade" ], [ "profession", "profession" ] ] }, { "categories": [ { "_dis": "43 57", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "46 54", "kind": "other", "name": "Finnish risti-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "48 52", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "38 62", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "regional chamber, section of a regional government" ], "id": "en-elinkeinopiiri-fi-noun-yozCNpb-", "links": [ [ "regional", "regional" ], [ "chamber", "chamber" ], [ "section", "section" ], [ "government", "government" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈelinˌkei̯noˌpiːri/" }, { "ipa": "[ˈe̞liŋˌk̟e̞i̯no̞ˌpiːri]" }, { "rhymes": "-iːri" } ], "word": "elinkeinopiiri" }
{ "categories": [ "Finnish 6-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish risti-type nominals", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/iːri", "Rhymes:Finnish/iːri/6 syllables" ], "derived": [ { "word": "maaseutuelinkeinopiiri" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "elinkeino", "3": "piiri" }, "expansion": "elinkeino + piiri", "name": "affix" } ], "etymology_text": "elinkeino + piiri", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "elinkeinopiiri", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiri", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirejä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiristä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiireiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiirittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "elinkeinopiirini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirejäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiristäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiireikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiirittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "elinkeinopiirisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiiriesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirejäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiristäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiireiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiirittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "elinkeinopiirimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiiriemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirejämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiristämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiireiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiirittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "elinkeinopiirinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirejänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiristänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiireiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiirittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "elinkeinopiirinsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirinsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiiriensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiiriänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirejään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirejänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiireissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiristään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiiristänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiireistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireihinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiireillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiiriltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiiriltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiireiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiireillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiireinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiirikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiiriksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiireikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiireiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "elinkeinopiirittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiirittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiireittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "elinkeinopiireineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "elinkeinopiireinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "elinkeinopiiri", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "elinkeinopiiri", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "elinkeinopiir", "2": "", "3": "", "4": "ä" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "glosses": [ "a circle or group of people involved in a particular trade or profession" ], "links": [ [ "circle", "circle" ], [ "group", "group" ], [ "people", "person" ], [ "trade", "trade" ], [ "profession", "profession" ] ] }, { "glosses": [ "regional chamber, section of a regional government" ], "links": [ [ "regional", "regional" ], [ "chamber", "chamber" ], [ "section", "section" ], [ "government", "government" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈelinˌkei̯noˌpiːri/" }, { "ipa": "[ˈe̞liŋˌk̟e̞i̯no̞ˌpiːri]" }, { "rhymes": "-iːri" } ], "word": "elinkeinopiiri" }
Download raw JSONL data for elinkeinopiiri meaning in Finnish (21.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.