See eettinen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "inen", "alt1": "eett-" }, "expansion": "eett- + -inen", "name": "suffix" }, { "args": { "1": "fi", "2": "LL.", "3": "ēthicus" }, "expansion": "Late Latin ēthicus", "name": "der" }, { "args": { "1": "fi", "2": "grc", "3": "ἠθικός" }, "expansion": "Ancient Greek ἠθικός (ēthikós)", "name": "der" } ], "etymology_text": "eett- + -inen, from Late Latin ēthicus, from Ancient Greek ἠθικός (ēthikós).", "forms": [ { "form": "eettisempi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "eettisin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "eettinen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettinen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettistä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "eettisiä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "eettisessä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "eettisissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "eettisestä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "eettisistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "eettiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "eettisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "eettisellä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "eettisillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "eettiseltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "eettisiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "eettiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "eettisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "eettisenä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "eettisinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "eettiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "eettisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "eettisettä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "eettisittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "eettisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "eettisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "eettiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettistäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "eettisiäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "eettisessäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "eettisissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "eettisestäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "eettisistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "eettiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "eettisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "eettiselläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "eettisilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "eettiseltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "eettisiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "eettiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "eettisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "eettisenäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "eettisinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "eettisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "eettisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "eettisettäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "eettisittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "eettisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "eettisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettistäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "eettisiäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "eettisessäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "eettisissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "eettisestäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "eettisistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "eettiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "eettisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "eettiselläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "eettisilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "eettiseltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "eettisiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "eettisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "eettisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "eettisenäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "eettisinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "eettiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "eettisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "eettisettäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "eettisittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "eettisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "eettisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettistämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "eettisiämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "eettisessämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "eettisissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "eettisestämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "eettisistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "eettiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "eettisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "eettisellämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "eettisillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "eettiseltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "eettisiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "eettisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "eettisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "eettisenämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "eettisinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "eettiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "eettisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "eettisettämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "eettisittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "eettisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "eettisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettistänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "eettisiänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "eettisessänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "eettisissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "eettisestänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "eettisistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "eettiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "eettisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "eettisellänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "eettisillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "eettiseltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "eettisiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "eettisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "eettisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "eettisenänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "eettisinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "eettiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "eettisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "eettisettänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "eettisittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "eettisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "eettisensä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettisensä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettistensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisiensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettistään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "eettistänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "eettisiään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "eettisiänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "eettisessään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "eettisessänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "eettisissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "eettisissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "eettisestään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "eettisestänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "eettisistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "eettisistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "eettiseensä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "eettisiinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "eettisellään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "eettisellänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "eettisillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "eettisillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "eettiseltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "eettiseltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "eettisiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "eettisiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "eettiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "eettisellensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "eettisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "eettisillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "eettisenään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "eettisenänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "eettisinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "eettisinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "eettisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "eettiseksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "eettisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "eettisiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "eettisettään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "eettisettänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "eettisittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "eettisittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "eettisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "eettisinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "eettis", "2": "empi", "3": "in" }, "expansion": "eettinen (comparative eettisempi, superlative eettisin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "eetti", "2": "ä", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -inen", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "eettisesti" }, { "word": "eettisyys" }, { "word": "ammattieettinen" }, { "word": "bioeettinen" }, { "word": "eettismoraalinen" }, { "word": "epäeettinen" } ], "glosses": [ "ethical" ], "id": "en-eettinen-fi-adj-Kmg1kkVO", "links": [ [ "ethical", "ethical" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈeːtːinen/" }, { "ipa": "[ˈe̞ːt̪ːine̞n]" }, { "rhymes": "-eːtːinen" } ], "word": "eettinen" }
{ "derived": [ { "word": "eettisesti" }, { "word": "eettisyys" }, { "word": "ammattieettinen" }, { "word": "bioeettinen" }, { "word": "eettismoraalinen" }, { "word": "epäeettinen" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "inen", "alt1": "eett-" }, "expansion": "eett- + -inen", "name": "suffix" }, { "args": { "1": "fi", "2": "LL.", "3": "ēthicus" }, "expansion": "Late Latin ēthicus", "name": "der" }, { "args": { "1": "fi", "2": "grc", "3": "ἠθικός" }, "expansion": "Ancient Greek ἠθικός (ēthikós)", "name": "der" } ], "etymology_text": "eett- + -inen, from Late Latin ēthicus, from Ancient Greek ἠθικός (ēthikós).", "forms": [ { "form": "eettisempi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "eettisin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "eettinen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettinen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettistä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "eettisiä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "eettisessä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "eettisissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "eettisestä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "eettisistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "eettiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "eettisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "eettisellä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "eettisillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "eettiseltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "eettisiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "eettiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "eettisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "eettisenä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "eettisinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "eettiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "eettisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "eettisettä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "eettisittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "eettisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "eettisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "eettiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettistäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "eettisiäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "eettisessäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "eettisissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "eettisestäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "eettisistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "eettiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "eettisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "eettiselläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "eettisilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "eettiseltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "eettisiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "eettiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "eettisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "eettisenäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "eettisinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "eettisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "eettisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "eettisettäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "eettisittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "eettisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "eettisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettistäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "eettisiäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "eettisessäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "eettisissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "eettisestäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "eettisistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "eettiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "eettisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "eettiselläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "eettisilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "eettiseltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "eettisiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "eettisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "eettisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "eettisenäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "eettisinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "eettiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "eettisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "eettisettäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "eettisittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "eettisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "eettisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettistämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "eettisiämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "eettisessämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "eettisissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "eettisestämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "eettisistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "eettiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "eettisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "eettisellämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "eettisillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "eettiseltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "eettisiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "eettisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "eettisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "eettisenämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "eettisinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "eettiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "eettisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "eettisettämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "eettisittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "eettisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "eettisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettistänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "eettisiänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "eettisessänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "eettisissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "eettisestänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "eettisistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "eettiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "eettisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "eettisellänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "eettisillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "eettiseltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "eettisiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "eettisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "eettisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "eettisenänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "eettisinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "eettiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "eettisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "eettisettänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "eettisittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "eettisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "eettisensä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettisensä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "eettisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "eettisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "eettistensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettisiensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "eettistään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "eettistänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "eettisiään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "eettisiänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "eettisessään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "eettisessänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "eettisissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "eettisissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "eettisestään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "eettisestänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "eettisistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "eettisistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "eettiseensä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "eettisiinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "eettisellään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "eettisellänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "eettisillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "eettisillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "eettiseltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "eettiseltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "eettisiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "eettisiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "eettiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "eettisellensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "eettisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "eettisillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "eettisenään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "eettisenänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "eettisinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "eettisinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "eettisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "eettiseksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "eettisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "eettisiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "eettisettään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "eettisettänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "eettisittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "eettisittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "eettisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "eettisinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "eettis", "2": "empi", "3": "in" }, "expansion": "eettinen (comparative eettisempi, superlative eettisin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "eetti", "2": "ä", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish terms derived from Ancient Greek", "Finnish terms derived from Late Latin", "Finnish terms suffixed with -inen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/eːtːinen", "Rhymes:Finnish/eːtːinen/3 syllables" ], "glosses": [ "ethical" ], "links": [ [ "ethical", "ethical" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈeːtːinen/" }, { "ipa": "[ˈe̞ːt̪ːine̞n]" }, { "rhymes": "-eːtːinen" } ], "word": "eettinen" }
Download raw JSONL data for eettinen meaning in Finnish (20.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.