See divaani in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "fr", "3": "divan" }, "expansion": "French divan", "name": "bor" }, { "args": { "1": "fi", "2": "ota", "3": "دیوان" }, "expansion": "Ottoman Turkish دیوان", "name": "der" }, { "args": { "1": "fi", "2": "fa", "3": "دیوان", "tr": "divân" }, "expansion": "Persian دیوان (divân)", "name": "der" } ], "etymology_text": "From French divan, from Ottoman Turkish دیوان, from Persian دیوان (divân).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "6/paperi", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "divaani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaanit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaanit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaanin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaanit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaanin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaanien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaania", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "divaaneita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "divaanista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "divaaneista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "divaaniin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "divaaneihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "divaanilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "divaanilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "divaaneilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "divaanille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "divaaneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "divaanina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "divaaneina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "divaaniksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "divaaneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "divaanitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "divaanein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "6/paperi", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "divaanini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaanini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaanini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaanini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaanini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaanini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaanini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaanieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaniani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "divaaneitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "divaanistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "divaaneistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "divaaniini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "divaaneihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "divaanillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "divaaniltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "divaaneiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "divaanilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "divaaneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "divaaninani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "divaaneinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "divaanikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "divaaneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "divaanittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "divaaneineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "divaanisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaanisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaanisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaanisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaanisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaanisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaanisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaaniesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaniasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "divaaneitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "divaanistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "divaaneistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "divaaniisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "divaaneihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "divaanillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "divaaniltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "divaaneiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "divaanillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "divaaneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "divaaninasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "divaaneinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "divaaniksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "divaaneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "divaanittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "divaaneinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "divaanimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaanimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaanimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaanimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaanimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaanimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaanimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaaniemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaniamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "divaaneitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "divaanistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "divaaneistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "divaaniimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "divaaneihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "divaanillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "divaaniltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "divaaneiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "divaanillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "divaaneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "divaaninamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "divaaneinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "divaaniksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "divaaneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "divaanittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "divaaneinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "divaaninne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaaninne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaaninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaaninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaaninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaaninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaninne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaanienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaanianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "divaaneitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "divaanistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "divaaneistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "divaaniinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "divaaneihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "divaanillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "divaaniltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "divaaneiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "divaanillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "divaaneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "divaaninanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "divaaneinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "divaaniksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "divaaneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "divaanittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "divaaneinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "divaaninsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaaninsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaaninsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaaninsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaaninsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaaninsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaninsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaaniensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaniaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "divaaniansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "divaaneitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "divaanissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "divaaneissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "divaanistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "divaanistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "divaaneistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "divaaneistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "divaaniinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "divaaneihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "divaanillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "divaanillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "divaaneillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "divaaniltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "divaaniltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "divaaneiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "divaaneiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "divaanilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "divaanillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "divaaneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "divaaneillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "divaaninaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "divaaninansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "divaaneinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "divaaneinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "divaanikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "divaaniksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "divaaneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "divaaneiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "divaanittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "divaanittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "divaaneittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "divaaneineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "divaaneinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "divaani", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "divaani", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "divaan", "2": "a" }, "name": "fi-decl-paperi" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "glosses": [ "divan (piece of furniture)" ], "id": "en-divaani-fi-noun-XZ6AwPht", "links": [ [ "divan", "divan" ] ] }, { "glosses": [ "divan (Muslim council of state)" ], "id": "en-divaani-fi-noun-Mp54-hEU", "links": [ [ "divan", "divan" ] ] }, { "categories": [ { "_dis": "19 11 70", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "16 17 67", "kind": "other", "name": "Finnish paperi-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "19 9 72", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "5 5 90", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "divan (collection of poems)" ], "id": "en-divaani-fi-noun-QAvIb5ob", "links": [ [ "divan", "divan" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈdiʋɑːni/" }, { "ipa": "[ˈdiʋɑ̝ːni]" }, { "rhymes": "-iʋɑːni" } ], "word": "divaani" }
{ "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish paperi-type nominals", "Finnish terms borrowed from French", "Finnish terms derived from French", "Finnish terms derived from Ottoman Turkish", "Finnish terms derived from Persian", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/iʋɑːni", "Rhymes:Finnish/iʋɑːni/3 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "fr", "3": "divan" }, "expansion": "French divan", "name": "bor" }, { "args": { "1": "fi", "2": "ota", "3": "دیوان" }, "expansion": "Ottoman Turkish دیوان", "name": "der" }, { "args": { "1": "fi", "2": "fa", "3": "دیوان", "tr": "divân" }, "expansion": "Persian دیوان (divân)", "name": "der" } ], "etymology_text": "From French divan, from Ottoman Turkish دیوان, from Persian دیوان (divân).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "6/paperi", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "divaani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaanit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaanit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaanin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaanit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaanin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaanien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaania", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "divaaneita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "divaanista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "divaaneista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "divaaniin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "divaaneihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "divaanilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "divaanilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "divaaneilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "divaanille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "divaaneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "divaanina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "divaaneina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "divaaniksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "divaaneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "divaanitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "divaanein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "6/paperi", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "divaanini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaanini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaanini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaanini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaanini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaanini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaanini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaanieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaniani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "divaaneitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "divaanistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "divaaneistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "divaaniini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "divaaneihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "divaanillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "divaaniltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "divaaneiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "divaanilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "divaaneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "divaaninani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "divaaneinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "divaanikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "divaaneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "divaanittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "divaaneineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "divaanisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaanisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaanisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaanisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaanisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaanisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaanisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaaniesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaniasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "divaaneitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "divaanistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "divaaneistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "divaaniisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "divaaneihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "divaanillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "divaaniltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "divaaneiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "divaanillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "divaaneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "divaaninasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "divaaneinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "divaaniksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "divaaneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "divaanittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "divaaneinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "divaanimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaanimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaanimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaanimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaanimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaanimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaanimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaaniemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaniamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "divaaneitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "divaanistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "divaaneistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "divaaniimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "divaaneihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "divaanillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "divaaniltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "divaaneiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "divaanillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "divaaneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "divaaninamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "divaaneinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "divaaniksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "divaaneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "divaanittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "divaaneinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "divaaninne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaaninne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaaninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaaninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaaninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaaninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaninne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaanienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaanianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "divaaneitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "divaanistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "divaaneistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "divaaniinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "divaaneihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "divaanillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "divaaniltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "divaaneiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "divaanillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "divaaneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "divaaninanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "divaaneinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "divaaniksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "divaaneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "divaanittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "divaaneinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "divaaninsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaaninsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaaninsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "divaaninsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "divaaninsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaaninsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaninsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "divaaniensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "divaaniaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "divaaniansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "divaaneitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaaneitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "divaanissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "divaanissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "divaaneissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "divaanistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "divaanistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "divaaneistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "divaaneistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "divaaniinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "divaaneihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "divaanillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "divaanillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "divaaneillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "divaaniltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "divaaniltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "divaaneiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "divaaneiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "divaanilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "divaanillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "divaaneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "divaaneillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "divaaninaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "divaaninansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "divaaneinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "divaaneinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "divaanikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "divaaniksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "divaaneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "divaaneiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "divaanittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "divaanittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "divaaneittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "divaaneittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "divaaneineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "divaaneinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "divaani", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "divaani", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "divaan", "2": "a" }, "name": "fi-decl-paperi" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "glosses": [ "divan (piece of furniture)" ], "links": [ [ "divan", "divan" ] ] }, { "glosses": [ "divan (Muslim council of state)" ], "links": [ [ "divan", "divan" ] ] }, { "glosses": [ "divan (collection of poems)" ], "links": [ [ "divan", "divan" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈdiʋɑːni/" }, { "ipa": "[ˈdiʋɑ̝ːni]" }, { "rhymes": "-iʋɑːni" } ], "word": "divaani" }
Download raw JSONL data for divaani meaning in Finnish (21.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.