"diffundoituva" meaning in Finnish

See diffundoituva in All languages combined, or Wiktionary

Verb

Head templates: {{head|fi|present active participle}} diffundoituva Inflection templates: {{fi-decl-koira|diffundoituv|||a|pos=adj}} Forms: no-table-tags [table-tags], diffundoituva [nominative, singular], diffundoituvat [nominative, plural], diffundoituva [accusative, nominative, singular], diffundoituvat [accusative, nominative, plural], diffundoituvan [accusative, genitive, singular], diffundoituvat [accusative, genitive, plural], diffundoituvan [genitive, singular], diffundoituvien [genitive, plural], diffundoituvain [genitive, plural, rare], diffundoituvaa [partitive, singular], diffundoituvia [partitive, plural], diffundoituvassa [inessive, singular], diffundoituvissa [inessive, plural], diffundoituvasta [elative, singular], diffundoituvista [elative, plural], diffundoituvaan [illative, singular], diffundoituviin [illative, plural], diffundoituvalla [adessive, singular], diffundoituvilla [adessive, plural], diffundoituvalta [ablative, singular], diffundoituvilta [ablative, plural], diffundoituvalle [allative, singular], diffundoituville [allative, plural], diffundoituvana [essive, singular], diffundoituvina [essive, plural], diffundoituvaksi [singular, translative], diffundoituviksi [plural, translative], diffundoituvatta [abessive, singular], diffundoituvitta [abessive, plural], - [instructive, singular], diffundoituvin [instructive, plural], - [comitative, singular], diffundoituvine [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], Rare. Only used with substantive adjectives. [possessive], no-table-tags [table-tags], diffundoituvani [nominative, singular], diffundoituvani [nominative, plural], diffundoituvani [accusative, nominative, singular], diffundoituvani [accusative, nominative, plural], diffundoituvani [accusative, genitive, singular], diffundoituvani [accusative, genitive, plural], diffundoituvani [genitive, singular], diffundoituvieni [genitive, plural], diffundoituvaini [genitive, plural, rare], diffundoituvaani [partitive, singular], diffundoituviani [partitive, plural], diffundoituvassani [inessive, singular], diffundoituvissani [inessive, plural], diffundoituvastani [elative, singular], diffundoituvistani [elative, plural], diffundoituvaani [illative, singular], diffundoituviini [illative, plural], diffundoituvallani [adessive, singular], diffundoituvillani [adessive, plural], diffundoituvaltani [ablative, singular], diffundoituviltani [ablative, plural], diffundoituvalleni [allative, singular], diffundoituvilleni [allative, plural], diffundoituvanani [essive, singular], diffundoituvinani [essive, plural], diffundoituvakseni [singular, translative], diffundoituvikseni [plural, translative], diffundoituvattani [abessive, singular], diffundoituvittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], diffundoituvineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], diffundoituvasi [nominative, singular], diffundoituvasi [nominative, plural], diffundoituvasi [accusative, nominative, singular], diffundoituvasi [accusative, nominative, plural], diffundoituvasi [accusative, genitive, singular], diffundoituvasi [accusative, genitive, plural], diffundoituvasi [genitive, singular], diffundoituviesi [genitive, plural], diffundoituvaisi [genitive, plural, rare], diffundoituvaasi [partitive, singular], diffundoituviasi [partitive, plural], diffundoituvassasi [inessive, singular], diffundoituvissasi [inessive, plural], diffundoituvastasi [elative, singular], diffundoituvistasi [elative, plural], diffundoituvaasi [illative, singular], diffundoituviisi [illative, plural], diffundoituvallasi [adessive, singular], diffundoituvillasi [adessive, plural], diffundoituvaltasi [ablative, singular], diffundoituviltasi [ablative, plural], diffundoituvallesi [allative, singular], diffundoituvillesi [allative, plural], diffundoituvanasi [essive, singular], diffundoituvinasi [essive, plural], diffundoituvaksesi [singular, translative], diffundoituviksesi [plural, translative], diffundoituvattasi [abessive, singular], diffundoituvittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], diffundoituvinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], diffundoituvamme [nominative, singular], diffundoituvamme [nominative, plural], diffundoituvamme [accusative, nominative, singular], diffundoituvamme [accusative, nominative, plural], diffundoituvamme [accusative, genitive, singular], diffundoituvamme [accusative, genitive, plural], diffundoituvamme [genitive, singular], diffundoituviemme [genitive, plural], diffundoituvaimme [genitive, plural, rare], diffundoituvaamme [partitive, singular], diffundoituviamme [partitive, plural], diffundoituvassamme [inessive, singular], diffundoituvissamme [inessive, plural], diffundoituvastamme [elative, singular], diffundoituvistamme [elative, plural], diffundoituvaamme [illative, singular], diffundoituviimme [illative, plural], diffundoituvallamme [adessive, singular], diffundoituvillamme [adessive, plural], diffundoituvaltamme [ablative, singular], diffundoituviltamme [ablative, plural], diffundoituvallemme [allative, singular], diffundoituvillemme [allative, plural], diffundoituvanamme [essive, singular], diffundoituvinamme [essive, plural], diffundoituvaksemme [singular, translative], diffundoituviksemme [plural, translative], diffundoituvattamme [abessive, singular], diffundoituvittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], diffundoituvinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], diffundoituvanne [nominative, singular], diffundoituvanne [nominative, plural], diffundoituvanne [accusative, nominative, singular], diffundoituvanne [accusative, nominative, plural], diffundoituvanne [accusative, genitive, singular], diffundoituvanne [accusative, genitive, plural], diffundoituvanne [genitive, singular], diffundoituvienne [genitive, plural], diffundoituvainne [genitive, plural, rare], diffundoituvaanne [partitive, singular], diffundoituvianne [partitive, plural], diffundoituvassanne [inessive, singular], diffundoituvissanne [inessive, plural], diffundoituvastanne [elative, singular], diffundoituvistanne [elative, plural], diffundoituvaanne [illative, singular], diffundoituviinne [illative, plural], diffundoituvallanne [adessive, singular], diffundoituvillanne [adessive, plural], diffundoituvaltanne [ablative, singular], diffundoituviltanne [ablative, plural], diffundoituvallenne [allative, singular], diffundoituvillenne [allative, plural], diffundoituvananne [essive, singular], diffundoituvinanne [essive, plural], diffundoituvaksenne [singular, translative], diffundoituviksenne [plural, translative], diffundoituvattanne [abessive, singular], diffundoituvittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], diffundoituvinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], diffundoituvansa [nominative, singular], diffundoituvansa [nominative, plural], diffundoituvansa [accusative, nominative, singular], diffundoituvansa [accusative, nominative, plural], diffundoituvansa [accusative, genitive, singular], diffundoituvansa [accusative, genitive, plural], diffundoituvansa [genitive, singular], diffundoituviensa [genitive, plural], diffundoituvainsa [genitive, plural, rare], diffundoituvaansa [partitive, singular], diffundoituviaan [partitive, plural], diffundoituviansa [partitive, plural], diffundoituvassaan [inessive, singular], diffundoituvassansa [inessive, singular], diffundoituvissaan [inessive, plural], diffundoituvissansa [inessive, plural], diffundoituvastaan [elative, singular], diffundoituvastansa [elative, singular], diffundoituvistaan [elative, plural], diffundoituvistansa [elative, plural], diffundoituvaansa [illative, singular], diffundoituviinsa [illative, plural], diffundoituvallaan [adessive, singular], diffundoituvallansa [adessive, singular], diffundoituvillaan [adessive, plural], diffundoituvillansa [adessive, plural], diffundoituvaltaan [ablative, singular], diffundoituvaltansa [ablative, singular], diffundoituviltaan [ablative, plural], diffundoituviltansa [ablative, plural], diffundoituvalleen [allative, singular], diffundoituvallensa [allative, singular], diffundoituvilleen [allative, plural], diffundoituvillensa [allative, plural], diffundoituvanaan [essive, singular], diffundoituvanansa [essive, singular], diffundoituvinaan [essive, plural], diffundoituvinansa [essive, plural], diffundoituvakseen [singular, translative], diffundoituvaksensa [singular, translative], diffundoituvikseen [plural, translative], diffundoituviksensa [plural, translative], diffundoituvattaan [abessive, singular], diffundoituvattansa [abessive, singular], diffundoituvittaan [abessive, plural], diffundoituvittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], diffundoituvineen [comitative, plural], diffundoituvinensa [comitative, plural]
  1. present active participle of diffundoitua Tags: active, form-of, participle, present Form of: diffundoitua Derived forms: diffundoituvuus
{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "10/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituville",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "10/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "present active participle"
      },
      "expansion": "diffundoituva",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "diffundoituv",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a",
        "pos": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-koira"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish koira-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "diffundoituvuus"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "diffundoitua"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present active participle of diffundoitua"
      ],
      "id": "en-diffundoituva-fi-verb-Qop-QqxC",
      "links": [
        [
          "diffundoitua",
          "diffundoitua#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "participle",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "word": "diffundoituva"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "diffundoituvuus"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "10/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituville",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "10/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituviksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "diffundoituvinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "present active participle"
      },
      "expansion": "diffundoituva",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "diffundoituv",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a",
        "pos": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-koira"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish koira-type nominals",
        "Finnish non-lemma forms",
        "Finnish present active participles",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "diffundoitua"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present active participle of diffundoitua"
      ],
      "links": [
        [
          "diffundoitua",
          "diffundoitua#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "participle",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "word": "diffundoituva"
}

Download raw JSONL data for diffundoituva meaning in Finnish (21.0kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.