See diffundoituva in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "diffundoituva", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituva", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "diffundoituvaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "diffundoituviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "diffundoituvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "diffundoituvaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "diffundoituvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "diffundoituvaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "diffundoituviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "diffundoituvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "diffundoituvaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "diffundoituviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "diffundoituvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "diffundoituvaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "diffundoituviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "diffundoituvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "diffundoituvaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "diffundoituviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "diffundoituva", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "diffundoituv", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "diffundoituvuus" } ], "form_of": [ { "word": "diffundoitua" } ], "glosses": [ "present active participle of diffundoitua" ], "id": "en-diffundoituva-fi-verb-Qop-QqxC", "links": [ [ "diffundoitua", "diffundoitua#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "word": "diffundoituva" }
{ "derived": [ { "word": "diffundoituvuus" } ], "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "diffundoituva", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituva", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "diffundoituvaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "diffundoituviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "diffundoituvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "diffundoituvaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "diffundoituvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "diffundoituvaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "diffundoituviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "diffundoituvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "diffundoituvaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "diffundoituviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "diffundoituvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "diffundoituvaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "diffundoituviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "diffundoituvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "diffundoituvaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "diffundoituviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "diffundoituvattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "diffundoituvineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "diffundoituvinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "diffundoituva", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "diffundoituv", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish non-lemma forms", "Finnish present active participles", "Pages with 1 entry", "Pages with entries" ], "form_of": [ { "word": "diffundoitua" } ], "glosses": [ "present active participle of diffundoitua" ], "links": [ [ "diffundoitua", "diffundoitua#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "word": "diffundoituva" }
Download raw JSONL data for diffundoituva meaning in Finnish (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.