"demystifioida" meaning in Finnish

See demystifioida in All languages combined, or Wiktionary

Verb

IPA: /ˈdemystifioi̯dɑˣ/, [ˈde̞mys̠ˌtifiˌo̞i̯dɑ̝(ʔ)]
Rhymes: -oidɑ Etymology: Internationalism (see French démystifier). Adapted with the verbal suffix + -oida. Etymology templates: {{internationalism|fi}} Internationalism, {{cog|fr|démystifier}} French démystifier, {{suffix|fi||-oida}} + -oida Head templates: {{head|fi|verb|cat2=|cat3=|head=|sort=}} demystifioida, {{fi-verb}} demystifioida Inflection templates: {{fi-conj-voida|demystifioi|a}} Forms: no-table-tags [table-tags], demystifioin [first-person, indicative, present, singular], en demystifioi [first-person, indicative, negative, present, singular], olen demystifioinut [first-person, indicative, perfect, singular], en ole demystifioinut [first-person, indicative, negative, perfect, singular], demystifioit [indicative, present, second-person, singular], et demystifioi [indicative, negative, present, second-person, singular], olet demystifioinut [indicative, perfect, second-person, singular], et ole demystifioinut [indicative, negative, perfect, second-person, singular], demystifioi [indicative, present, singular, third-person], ei demystifioi [indicative, negative, present, singular, third-person], on demystifioinut [indicative, perfect, singular, third-person], ei ole demystifioinut [indicative, negative, perfect, singular, third-person], demystifioimme [first-person, indicative, plural, present], emme demystifioi [first-person, indicative, negative, plural, present], olemme demystifioineet [first-person, indicative, perfect, plural], emme ole demystifioineet [first-person, indicative, negative, perfect, plural], demystifioitte [indicative, plural, present, second-person], ette demystifioi [indicative, negative, plural, present, second-person], olette demystifioineet [indicative, perfect, plural, second-person], ette ole demystifioineet [indicative, negative, perfect, plural, second-person], demystifioivat [indicative, plural, present, third-person], eivät demystifioi [indicative, negative, plural, present, third-person], ovat demystifioineet [indicative, perfect, plural, third-person], eivät ole demystifioineet [indicative, negative, perfect, plural, third-person], demystifioidaan [indicative, passive, present], ei demystifioida [indicative, negative, passive, present], on demystifioitu [indicative, passive, perfect], ei ole demystifioitu [indicative, negative, passive, perfect], demystifioin [first-person, indicative, past, singular], en demystifioinut [first-person, indicative, negative, past, singular], olin demystifioinut [first-person, indicative, pluperfect, singular], en ollut demystifioinut [first-person, indicative, negative, pluperfect, singular], demystifioit [indicative, past, second-person, singular], et demystifioinut [indicative, negative, past, second-person, singular], olit demystifioinut [indicative, pluperfect, second-person, singular], et ollut demystifioinut [indicative, negative, pluperfect, second-person, singular], demystifioi [indicative, past, singular, third-person], ei demystifioinut [indicative, negative, past, singular, third-person], oli demystifioinut [indicative, pluperfect, singular, third-person], ei ollut demystifioinut [indicative, negative, pluperfect, singular, third-person], demystifioimme [first-person, indicative, past, plural], emme demystifioineet [first-person, indicative, negative, past, plural], olimme demystifioineet [first-person, indicative, pluperfect, plural], emme olleet demystifioineet [first-person, indicative, negative, pluperfect, plural], demystifioitte [indicative, past, plural, second-person], ette demystifioineet [indicative, negative, past, plural, second-person], olitte demystifioineet [indicative, pluperfect, plural, second-person], ette olleet demystifioineet [indicative, negative, pluperfect, plural, second-person], demystifioivat [indicative, past, plural, third-person], eivät demystifioineet [indicative, negative, past, plural, third-person], olivat demystifioineet [indicative, pluperfect, plural, third-person], eivät olleet demystifioineet [indicative, negative, pluperfect, plural, third-person], demystifioitiin [indicative, passive, past], ei demystifioitu [indicative, negative, passive, past], oli demystifioitu [indicative, passive, pluperfect], ei ollut demystifioitu [indicative, negative, passive, pluperfect], demystifioisin [conditional, first-person, present, singular], en demystifioisi [conditional, first-person, negative, present, singular], olisin demystifioinut [conditional, first-person, perfect, singular], en olisi demystifioinut [conditional, first-person, negative, perfect, singular], demystifioisit [conditional, present, second-person, singular], et demystifioisi [conditional, negative, present, second-person, singular], olisit demystifioinut [conditional, perfect, second-person, singular], et olisi demystifioinut [conditional, negative, perfect, second-person, singular], demystifioisi [conditional, present, singular, third-person], ei demystifioisi [conditional, negative, present, singular, third-person], olisi demystifioinut [conditional, perfect, singular, third-person], ei olisi demystifioinut [conditional, negative, perfect, singular, third-person], demystifioisimme [conditional, first-person, plural, present], emme demystifioisi [conditional, first-person, negative, plural, present], olisimme demystifioineet [conditional, first-person, perfect, plural], emme olisi demystifioineet [conditional, first-person, negative, perfect, plural], demystifioisitte [conditional, plural, present, second-person], ette demystifioisi [conditional, negative, plural, present, second-person], olisitte demystifioineet [conditional, perfect, plural, second-person], ette olisi demystifioineet [conditional, negative, perfect, plural, second-person], demystifioisivat [conditional, plural, present, third-person], eivät demystifioisi [conditional, negative, plural, present, third-person], olisivat demystifioineet [conditional, perfect, plural, third-person], eivät olisi demystifioineet [conditional, negative, perfect, plural, third-person], demystifioitaisiin [conditional, passive, present], ei demystifioitaisi [conditional, negative, passive, present], olisi demystifioitu [conditional, passive, perfect], ei olisi demystifioitu [conditional, negative, passive, perfect], - [first-person, imperative, present, singular], - [first-person, imperative, negative, present, singular], - [first-person, imperative, perfect, singular], - [first-person, imperative, negative, perfect, singular], demystifioi [imperative, present, second-person, singular], älä demystifioi [imperative, negative, present, second-person, singular], - [imperative, perfect, second-person, singular], - [imperative, negative, perfect, second-person, singular], demystifioikoon [imperative, present, singular, third-person], älköön demystifioiko [imperative, negative, present, singular, third-person], olkoon demystifioinut [imperative, perfect, singular, third-person], älköön olko demystifioinut [imperative, negative, perfect, singular, third-person], demystifioikaamme [first-person, imperative, plural, present], älkäämme demystifioiko [first-person, imperative, negative, plural, present], - [first-person, imperative, perfect, plural], - [first-person, imperative, negative, perfect, plural], demystifioikaa [imperative, plural, present, second-person], älkää demystifioiko [imperative, negative, plural, present, second-person], - [imperative, perfect, plural, second-person], - [imperative, negative, perfect, plural, second-person], demystifioikoot [imperative, plural, present, third-person], älkööt demystifioiko [imperative, negative, plural, present, third-person], olkoot demystifioineet [imperative, perfect, plural, third-person], älkööt olko demystifioineet [imperative, negative, perfect, plural, third-person], demystifioitakoon [imperative, passive, present], älköön demystifioitako [imperative, negative, passive, present], olkoon demystifioitu [imperative, passive, perfect], älköön olko demystifioitu [imperative, negative, passive, perfect], demystifioinen [first-person, potential, present, singular], en demystifioine [first-person, negative, potential, present, singular], lienen demystifioinut [first-person, perfect, potential, singular], en liene demystifioinut [first-person, negative, perfect, potential, singular], demystifioinet [potential, present, second-person, singular], et demystifioine [negative, potential, present, second-person, singular], lienet demystifioinut [perfect, potential, second-person, singular], et liene demystifioinut [negative, perfect, potential, second-person, singular], demystifioinee [potential, present, singular, third-person], ei demystifioine [negative, potential, present, singular, third-person], lienee demystifioinut [perfect, potential, singular, third-person], ei liene demystifioinut [negative, perfect, potential, singular, third-person], demystifioinemme [first-person, plural, potential, present], emme demystifioine [first-person, negative, plural, potential, present], lienemme demystifioineet [first-person, perfect, plural, potential], emme liene demystifioineet [first-person, negative, perfect, plural, potential], demystifioinette [plural, potential, present, second-person], ette demystifioine [negative, plural, potential, present, second-person], lienette demystifioineet [perfect, plural, potential, second-person], ette liene demystifioineet [negative, perfect, plural, potential, second-person], demystifioinevat [plural, potential, present, third-person], eivät demystifioine [negative, plural, potential, present, third-person], lienevät demystifioineet [perfect, plural, potential, third-person], eivät liene demystifioineet [negative, perfect, plural, potential, third-person], demystifioitaneen [passive, potential, present], ei demystifioitane [negative, passive, potential, present], lienee demystifioitu [passive, perfect, potential], ei liene demystifioitu [negative, passive, perfect, potential], demystifioida [infinitive, infinitive-i], demystifioiva [active, participle, present], demystifioitava [participle, passive, present], no-table-tags [table-tags], demystifioidakseni [first-person, possessive, singular], demystifioidaksemme [first-person, plural, possessive], demystifioidaksesi [possessive, second-person, singular], demystifioidaksenne [plural, possessive, second-person], demystifioidakseen [possessive, third-person], demystifioidaksensa [possessive, third-person], no-table-tags [table-tags], demystifioinut [infinitive-i-long, past], demystifioitu [infinitive-i-long, past], demystifioidessa [inessive, second-person], demystifioitaessa [inessive, second-person], demystifioima [agent], no-table-tags [table-tags], demystifioidessani [first-person, possessive, singular], demystifioidessamme [first-person, plural, possessive], demystifioidessasi [possessive, second-person, singular], demystifioidessanne [plural, possessive, second-person], demystifioidessaan [possessive, third-person], demystifioidessansa [possessive, third-person], no-table-tags [table-tags], demystifioimaton [inessive, negative, second-person], demystifioiden [instructive, second-person], - [instructive, second-person], demystifioimassa [inessive, third-person], - [inessive, third-person], demystifioimasta [elative, third-person], - [elative, third-person], demystifioimaan [illative, third-person], - [illative, third-person], demystifioimalla [adessive, third-person], - [adessive, third-person], demystifioimatta [abessive, third-person], - [abessive, third-person], demystifioiman [instructive, third-person], demystifioitaman [instructive, third-person], demystifioiminen [fourth-person, noun-from-verb], no-table-tags [table-tags], demystifioimaisillani [first-person, possessive, singular], demystifioimaisillamme [first-person, plural, possessive], demystifioimaisillasi [possessive, second-person, singular], demystifioimaisillanne [plural, possessive, second-person], demystifioimaisillaan [possessive, third-person], demystifioimaisillansa [possessive, third-person]
  1. To demystify Derived forms: demystifiointi
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi"
      },
      "expansion": "Internationalism",
      "name": "internationalism"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "démystifier"
      },
      "expansion": "French démystifier",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "",
        "3": "-oida"
      },
      "expansion": "+ -oida",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "Internationalism (see French démystifier). Adapted with the verbal suffix + -oida.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-voida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "62/voida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei demystifioida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en demystifioisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioisit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et demystifioisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei demystifioisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioisimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme demystifioisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioisitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette demystifioisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioisivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät demystifioisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitaisiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei demystifioitaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioikoon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön demystifioiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioikaamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme demystifioiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioikaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää demystifioiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioikoot",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt demystifioiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitakoon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön demystifioitako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioinen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en demystifioine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioinet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et demystifioine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioinee",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei demystifioine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioinemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme demystifioine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioinette",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette demystifioine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioinevat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät demystifioine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitaneen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei demystifioitane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioiva",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitava",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-voida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidakseni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidaksemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidaksesi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidaksenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidakseen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidaksensa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-voida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidessa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitaessa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioima",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "agent"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-voida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidessani",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidessamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidessasi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidessanne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidessaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidessansa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-voida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimaton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "negative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioiden",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimassa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimalla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimatta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioiman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitaman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioiminen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-voida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimaisillani",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimaisillamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimaisillasi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimaisillanne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimaisillaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimaisillansa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "demystifioida",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "demystifioida",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "demystifioi",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-conj-voida"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish internationalisms",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -oida",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "demystifiointi"
        }
      ],
      "glosses": [
        "To demystify"
      ],
      "id": "en-demystifioida-fi-verb-9T4FFibu",
      "links": [
        [
          "demystify",
          "demystify"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈdemystifioi̯dɑˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈde̞mys̠ˌtifiˌo̞i̯dɑ̝(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-oidɑ"
    }
  ],
  "word": "demystifioida"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "demystifiointi"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi"
      },
      "expansion": "Internationalism",
      "name": "internationalism"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "démystifier"
      },
      "expansion": "French démystifier",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "",
        "3": "-oida"
      },
      "expansion": "+ -oida",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "Internationalism (see French démystifier). Adapted with the verbal suffix + -oida.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-voida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "62/voida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei demystifioida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en demystifioisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioisit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et demystifioisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei demystifioisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioisimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme demystifioisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioisitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette demystifioisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioisivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät demystifioisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitaisiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei demystifioitaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä demystifioi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioikoon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön demystifioiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioikaamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme demystifioiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioikaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää demystifioiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioikoot",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt demystifioiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitakoon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön demystifioitako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioinen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en demystifioine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioinet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et demystifioine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioinee",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei demystifioine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioinemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme demystifioine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioinette",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette demystifioine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioinevat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät demystifioine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene demystifioineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitaneen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei demystifioitane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioiva",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitava",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-voida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidakseni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidaksemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidaksesi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidaksenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidakseen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidaksensa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-voida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidessa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitaessa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioima",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "agent"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-voida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidessani",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidessamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidessasi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidessanne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidessaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioidessansa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-voida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimaton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "negative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioiden",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimassa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimalla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimatta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioiman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioitaman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioiminen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-voida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimaisillani",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimaisillamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimaisillasi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimaisillanne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimaisillaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "demystifioimaisillansa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "demystifioida",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "demystifioida",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "demystifioi",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-conj-voida"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 6-syllable words",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish internationalisms",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish terms suffixed with -oida",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish verbs",
        "Finnish voida-type verbs",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Finnish/oidɑ",
        "Rhymes:Finnish/oidɑ/6 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "To demystify"
      ],
      "links": [
        [
          "demystify",
          "demystify"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈdemystifioi̯dɑˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈde̞mys̠ˌtifiˌo̞i̯dɑ̝(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-oidɑ"
    }
  ],
  "word": "demystifioida"
}

Download raw JSONL data for demystifioida meaning in Finnish (23.2kB)

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: demystifioida/Finnish '5th' base_tags=set()",
  "path": [
    "demystifioida"
  ],
  "section": "Finnish",
  "subsection": "verb",
  "title": "demystifioida",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.