See compo in All languages combined, or Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "compo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "compot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "compo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "compot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "compon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "composta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "compolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "compolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "compona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "compoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "compotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "componi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "componi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "componi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "componi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "componi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "componi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "componi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "compooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "compollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "compolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "componani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "compokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "compoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "compottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "composi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "composi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "composi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "composi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "composi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "composi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "composi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "compollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "compollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "componasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "compoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "compottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "compomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "compomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "compomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "compomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "compomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "compollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "compollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "componamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "compoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "compottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "componne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "componne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "componne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "componne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "componne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "componne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "componne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "compollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "compollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "componanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "compoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "compottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "componsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "componsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "componsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "componsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "componsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "componsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "componsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "compostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "compollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "compolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "compollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "componaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "componansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "compokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "compoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "compoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "compoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "compottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "compo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "compo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "comp",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "kompo"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alternative form of kompo"
],
"id": "en-compo-fi-noun-j5mGay5l",
"links": [
[
"kompo",
"kompo#Finnish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkompo/"
},
{
"ipa": "[ˈko̞mpo̞]"
},
{
"rhymes": "-ompo"
}
],
"word": "compo"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "compo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "compot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "compo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "compot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "compon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "composta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "compolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "compolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "compona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "compoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "compotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "componi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "componi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "componi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "componi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "componi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "componi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "componi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "compooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "compollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "compolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "componani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "compokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "compoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "compottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "composi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "composi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "composi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "composi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "composi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "composi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "composi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "compollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "compollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "componasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "compoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "compottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "compomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "compomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "compomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "compomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "compomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "compollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "compollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "componamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "compoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "compottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "componne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "componne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "componne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "componne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "componne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "componne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "componne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "compollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "compollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "componanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "compoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "compottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "componsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "componsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "componsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "componsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "componsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "componsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "componsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "compojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "compossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "compostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "compollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "compolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "compollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "componaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "componansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "compokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "compoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "compoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "compoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "compottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "compoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "compoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "compoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "compoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "compo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "compo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "comp",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "kompo"
}
],
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms spelled with C",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ompo",
"Rhymes:Finnish/ompo/2 syllables",
"fi-pronunciation missing automatic hyphenation"
],
"glosses": [
"alternative form of kompo"
],
"links": [
[
"kompo",
"kompo#Finnish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkompo/"
},
{
"ipa": "[ˈko̞mpo̞]"
},
{
"rhymes": "-ompo"
}
],
"word": "compo"
}
Download raw JSONL data for compo meaning in Finnish (19.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.