See avuliainen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "avulias", "3": "-inen" }, "expansion": "avulias + -inen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "avulias + -inen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "avuliainen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliainen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avuliaisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avuliaisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avuliaiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avuliaisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avuliaisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avuliaisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avuliaisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avuliaisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avuliaisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avuliaisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avuliaisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avuliaisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avuliaisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avuliaisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avuliaisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avuliaiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avuliaiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avuliaisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avuliaisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avuliaisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": {}, "expansion": "avuliainen", "name": "fi-adj" }, { "args": { "1": "fi", "2": "rare", "3": "archaic" }, "expansion": "(rare, archaic)", "name": "tlb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "avuliai", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -inen", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "avuliaisuus" } ], "glosses": [ "Synonym of avulias" ], "id": "en-avuliainen-fi-adj-SNHRFEox", "links": [ [ "avulias", "avulias#Finnish" ] ], "synonyms": [ { "tags": [ "synonym", "synonym-of" ], "word": "avulias" } ], "tags": [ "archaic", "rare" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɑʋuliɑi̯nen/" }, { "ipa": "[ˈɑ̝ʋuˌliɑ̝i̯ne̞n]" }, { "rhymes": "-ɑinen" } ], "word": "avuliainen" }
{ "derived": [ { "word": "avuliaisuus" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "avulias", "3": "-inen" }, "expansion": "avulias + -inen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "avulias + -inen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "avuliainen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliainen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avuliaisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avuliaisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avuliaiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avuliaisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avuliaisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avuliaisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avuliaisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avuliaisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avuliaisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avuliaisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avuliaisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avuliaisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avuliaisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avuliaisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avuliaisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avuliaiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avuliaiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avuliaiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avuliaisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avuliaisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avuliaisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avuliaisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "avuliaisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avuliaisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "avuliaisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": {}, "expansion": "avuliainen", "name": "fi-adj" }, { "args": { "1": "fi", "2": "rare", "3": "archaic" }, "expansion": "(rare, archaic)", "name": "tlb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "avuliai", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish archaic terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish rare terms", "Finnish terms suffixed with -inen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑinen", "Rhymes:Finnish/ɑinen/5 syllables", "fi-adj with no 1 or 2" ], "glosses": [ "Synonym of avulias" ], "links": [ [ "avulias", "avulias#Finnish" ] ], "synonyms": [ { "tags": [ "synonym", "synonym-of" ], "word": "avulias" } ], "tags": [ "archaic", "rare" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɑʋuliɑi̯nen/" }, { "ipa": "[ˈɑ̝ʋuˌliɑ̝i̯ne̞n]" }, { "rhymes": "-ɑinen" } ], "word": "avuliainen" }
Download raw JSONL data for avuliainen meaning in Finnish (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.