See avaama in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "avaama", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaama", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaaman", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaaman", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "avaamaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avaamia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avaamassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avaamissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avaamasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avaamista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avaamaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avaamiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avaamalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avaamilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avaamalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avaamilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avaamalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avaamille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avaamana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avaamina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avaamaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avaamiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avaamatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avaamitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "avaamin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avaamine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avaamani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "avaamaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avaamiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avaamassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avaamissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avaamastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avaamistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avaamaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avaamiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avaamallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avaamillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avaamaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avaamiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avaamalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avaamilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avaamanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avaaminani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avaamakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avaamikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avaamattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avaamittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avaamineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avaamasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "avaamaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avaamiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avaamassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avaamissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avaamastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avaamistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avaamaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avaamiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avaamallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avaamillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avaamaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avaamiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avaamallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avaamillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avaamanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avaaminasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avaamaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avaamiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avaamattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avaamittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avaaminesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avaamamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "avaamaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avaamiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avaamassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avaamissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avaamastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avaamistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avaamaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avaamiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avaamallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avaamillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avaamaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avaamiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avaamallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avaamillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avaamanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avaaminamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avaamaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avaamiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avaamattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avaamittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avaaminemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avaamanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "avaamaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avaamianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avaamassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avaamissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avaamastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avaamistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avaamaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avaamiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avaamallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avaamillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avaamaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avaamiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avaamallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avaamillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avaamananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avaaminanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avaamaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avaamiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avaamattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avaamittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avaaminenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avaamansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "avaamaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avaamiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avaamiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avaamassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avaamassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avaamissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avaamissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avaamastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avaamastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avaamistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avaamistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avaamaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avaamiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avaamallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avaamallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avaamillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avaamillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avaamaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avaamaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avaamiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avaamiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avaamalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avaamallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avaamilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avaamillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avaamanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avaamanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avaaminaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avaaminansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avaamakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avaamaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avaamikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avaamiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avaamattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avaamattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avaamittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "avaamittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avaamineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "avaaminensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "agent participle" }, "expansion": "avaama", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "avaam", "2": "", "3": "", "4": "a", "hideadjnote": "1", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "form_of": [ { "word": "avata" } ], "glosses": [ "agent participle of avata" ], "id": "en-avaama-fi-verb-9RXC4ldQ", "links": [ [ "avata", "avata#Finnish" ] ], "tags": [ "agent", "form-of", "participle" ] } ], "word": "avaama" }
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "avaama", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaama", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaaman", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaaman", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "avaamaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avaamia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avaamassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avaamissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avaamasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avaamista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avaamaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avaamiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avaamalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avaamilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avaamalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avaamilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avaamalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avaamille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avaamana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avaamina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avaamaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avaamiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avaamatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avaamitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "avaamin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avaamine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avaamani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "avaamaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avaamiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avaamassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avaamissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avaamastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avaamistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avaamaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avaamiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avaamallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avaamillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avaamaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avaamiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avaamalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avaamilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avaamanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avaaminani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avaamakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avaamikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avaamattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avaamittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avaamineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avaamasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "avaamaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avaamiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avaamassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avaamissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avaamastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avaamistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avaamaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avaamiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avaamallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avaamillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avaamaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avaamiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avaamallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avaamillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avaamanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avaaminasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avaamaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avaamiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avaamattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avaamittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avaaminesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avaamamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "avaamaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avaamiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avaamassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avaamissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avaamastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avaamistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avaamaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avaamiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avaamallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avaamillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avaamaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avaamiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avaamallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avaamillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avaamanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avaaminamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avaamaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avaamiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avaamattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avaamittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avaaminemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avaamanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "avaamaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avaamianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avaamassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avaamissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avaamastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avaamistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avaamaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avaamiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avaamallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avaamillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avaamaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avaamiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avaamallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avaamillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avaamananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avaaminanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avaamaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avaamiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avaamattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avaamittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avaaminenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "avaamansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "avaamansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "avaamansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "avaamiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "avaamainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "avaamaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "avaamiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avaamiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "avaamassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avaamassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "avaamissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avaamissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "avaamastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avaamastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "avaamistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avaamistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "avaamaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "avaamiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "avaamallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avaamallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "avaamillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avaamillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "avaamaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avaamaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "avaamiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avaamiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "avaamalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avaamallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "avaamilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avaamillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "avaamanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avaamanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "avaaminaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avaaminansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "avaamakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avaamaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "avaamikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avaamiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "avaamattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avaamattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "avaamittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "avaamittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "avaamineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "avaaminensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "agent participle" }, "expansion": "avaama", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "avaam", "2": "", "3": "", "4": "a", "hideadjnote": "1", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish agent participles", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish non-lemma forms", "Pages with 1 entry", "Pages with entries" ], "form_of": [ { "word": "avata" } ], "glosses": [ "agent participle of avata" ], "links": [ [ "avata", "avata#Finnish" ] ], "tags": [ "agent", "form-of", "participle" ] } ], "word": "avaama" }
Download raw JSONL data for avaama meaning in Finnish (19.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.