See analysoitu in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*F/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "analysoitu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoidut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoidut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoidun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoidut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoidun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoitua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "analysoituja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "analysoidussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "analysoituun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "analysoituihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "analysoidulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "analysoidulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "analysoituna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "analysoituina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "analysoiduksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "analysoiduiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "analysoidutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "analysoituine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*F/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "analysoituni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoituni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoituni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoituni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoituni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoituni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoituni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoituani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "analysoidussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "analysoituuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "analysoituihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "analysoidullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "analysoidulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "analysoituinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "analysoidukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "analysoiduikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "analysoiduttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "analysoituineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "analysoitusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoitusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoitusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoitusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoituasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "analysoidussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "analysoituusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "analysoituihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "analysoidullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "analysoidullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "analysoituinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "analysoiduksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "analysoiduiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "analysoiduttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "analysoituinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "analysoitumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoitumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoitumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoitumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoituamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "analysoidussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "analysoituumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "analysoituihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "analysoidullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "analysoidullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "analysoituinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "analysoiduksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "analysoiduiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "analysoiduttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "analysoituinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "analysoitunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoitunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoitunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoitunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoituanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "analysoidussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "analysoituunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "analysoituihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "analysoidullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "analysoidullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "analysoituinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "analysoiduksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "analysoiduiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "analysoiduttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "analysoituinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "analysoitunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoitunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoitunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoitunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoituaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "analysoituansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "analysoitujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "analysoidussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "analysoidussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "analysoiduissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "analysoidustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "analysoiduistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "analysoituunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "analysoituihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "analysoidullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "analysoidullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "analysoiduillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "analysoidultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "analysoiduiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "analysoidulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "analysoidullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "analysoiduillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "analysoitunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "analysoituinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "analysoituinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "analysoidukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "analysoiduksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "analysoiduikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "analysoiduiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "analysoiduttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "analysoiduittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "analysoituineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "analysoituinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "analysoitu", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "analysoi", "2": "t", "3": "d", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish valo-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "form_of": [ { "word": "analysoida" } ], "glosses": [ "past passive participle of analysoida" ], "id": "en-analysoitu-fi-verb-a2nC5Lp1", "links": [ [ "analysoida", "analysoida#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "word": "analysoitu" }
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*F/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "analysoitu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoidut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoidut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoidun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoidut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoidun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoitua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "analysoituja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "analysoidussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "analysoituun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "analysoituihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "analysoidulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "analysoidulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "analysoituna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "analysoituina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "analysoiduksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "analysoiduiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "analysoidutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "analysoituine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*F/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "analysoituni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoituni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoituni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoituni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoituni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoituni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoituni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoituani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "analysoidussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "analysoituuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "analysoituihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "analysoidullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "analysoidulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "analysoituinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "analysoidukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "analysoiduikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "analysoiduttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "analysoituineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "analysoitusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoitusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoitusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoitusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoituasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "analysoidussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "analysoituusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "analysoituihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "analysoidullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "analysoidullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "analysoituinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "analysoiduksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "analysoiduiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "analysoiduttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "analysoituinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "analysoitumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoitumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoitumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoitumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoituamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "analysoidussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "analysoituumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "analysoituihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "analysoidullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "analysoidullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "analysoituinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "analysoiduksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "analysoiduiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "analysoiduttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "analysoituinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "analysoitunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoitunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoitunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoitunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoituanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "analysoidussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "analysoituunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "analysoituihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "analysoidullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "analysoidullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "analysoituinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "analysoiduksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "analysoiduiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "analysoiduttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "analysoituinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "analysoitunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoitunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "analysoitunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoitunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "analysoituaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "analysoituansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "analysoitujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "analysoitujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "analysoidussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "analysoidussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "analysoiduissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "analysoidustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "analysoiduistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "analysoituunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "analysoituihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "analysoidullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "analysoidullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "analysoiduillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "analysoidultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "analysoidultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "analysoiduiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "analysoidulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "analysoidullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "analysoiduilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "analysoiduillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "analysoitunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "analysoitunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "analysoituinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "analysoituinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "analysoidukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "analysoiduksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "analysoiduikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "analysoiduiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "analysoiduttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "analysoiduittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "analysoiduittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "analysoituineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "analysoituinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "analysoitu", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "analysoi", "2": "t", "3": "d", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish non-lemma forms", "Finnish past passive participles", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries" ], "form_of": [ { "word": "analysoida" } ], "glosses": [ "past passive participle of analysoida" ], "links": [ [ "analysoida", "analysoida#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "word": "analysoitu" }
Download raw JSONL data for analysoitu meaning in Finnish (20.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.