See amyloidinen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "amyloidi", "3": "-inen" }, "expansion": "amyloidi + -inen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "amyloidi + -inen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "amyloidinen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidinen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "amyloidisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "amyloidisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "amyloidiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "amyloidisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "amyloidisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "amyloidisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "amyloidisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "amyloidisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "amyloidisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "amyloidisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "amyloidisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "amyloidisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "amyloidisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "amyloidisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "amyloidisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "amyloidiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "amyloidiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "amyloidisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "amyloidisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "amyloidisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": {}, "expansion": "amyloidinen", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "amyloidi", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -inen", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Medicine", "orig": "fi:Medicine", "parents": [ "Biology", "Healthcare", "Sciences", "Health", "All topics", "Body", "Fundamental" ], "source": "w" }, { "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Pathology", "orig": "fi:Pathology", "parents": [ "Disease", "Medicine", "Health", "Biology", "Healthcare", "Body", "Sciences", "All topics", "Fundamental" ], "source": "w" } ], "glosses": [ "amyloid" ], "id": "en-amyloidinen-fi-adj-208VhoJ1", "links": [ [ "medicine", "medicine" ], [ "pathology", "pathology" ], [ "amyloid", "amyloid" ] ], "raw_glosses": [ "(medicine, pathology) amyloid" ], "topics": [ "medicine", "pathology", "sciences" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɑmyloi̯dinen/" }, { "ipa": "[ˈɑ̝myˌlo̞i̯dine̞n]" }, { "rhymes": "-oidinen" } ], "word": "amyloidinen" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "amyloidi", "3": "-inen" }, "expansion": "amyloidi + -inen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "amyloidi + -inen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "amyloidinen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidinen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "amyloidisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "amyloidisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "amyloidiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "amyloidisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "amyloidisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "amyloidisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "amyloidisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "amyloidisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "amyloidisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "amyloidisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "amyloidisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "amyloidisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "amyloidisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "amyloidisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "amyloidisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "amyloidiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "amyloidiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "amyloidiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "amyloidisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "amyloidisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "amyloidisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "amyloidisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "amyloidisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "amyloidisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "amyloidisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": {}, "expansion": "amyloidinen", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "amyloidi", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish terms suffixed with -inen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oidinen", "Rhymes:Finnish/oidinen/5 syllables", "fi-adj with no 1 or 2", "fi:Medicine", "fi:Pathology" ], "glosses": [ "amyloid" ], "links": [ [ "medicine", "medicine" ], [ "pathology", "pathology" ], [ "amyloid", "amyloid" ] ], "raw_glosses": [ "(medicine, pathology) amyloid" ], "topics": [ "medicine", "pathology", "sciences" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɑmyloi̯dinen/" }, { "ipa": "[ˈɑ̝myˌlo̞i̯dine̞n]" }, { "rhymes": "-oidinen" } ], "word": "amyloidinen" }
Download raw JSONL data for amyloidinen meaning in Finnish (20.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.