"aivot" meaning in Finnish

See aivot in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈɑi̯ʋot/, [ˈɑ̝i̯ʋo̞t̪]
Rhymes: -ɑiʋot Etymology: From Proto-Finnic *aivo, from Proto-Uralic *ajŋe. Cognates include Estonian aju (“brain, mind”), Moksha уй (uj, “brain”) and Hungarian agy (“brain”). Etymology templates: {{inh|fi|urj-fin-pro|*aivo}} Proto-Finnic *aivo, {{inh|fi|urj-pro|*ajŋe}} Proto-Uralic *ajŋe, {{cog|et|aju||brain, mind}} Estonian aju (“brain, mind”), {{cog|mdf|уй||brain}} Moksha уй (uj, “brain”), {{cog|hu|agy||brain}} Hungarian agy (“brain”) Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=pluralia tantum|g=p|head=|sort=}} aivot pl, {{fi-noun|plonly=true}} aivot pl Inflection templates: {{fi-decl-valo|aiv|||o|a|n=pl}} Forms: no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], aivot [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], aivot [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], aivot [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], aivojen [genitive, plural], - [partitive, singular], aivoja [partitive, plural], - [inessive, singular], aivoissa [inessive, plural], - [elative, singular], aivoista [elative, plural], - [illative, singular], aivoihin [illative, plural], - [adessive, singular], aivoilla [adessive, plural], - [ablative, singular], aivoilta [ablative, plural], - [allative, singular], aivoille [allative, plural], - [essive, singular], aivoina [essive, plural], - [singular, translative], aivoiksi [plural, translative], - [abessive, singular], aivoitta [abessive, plural], - [instructive, singular], aivoin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], aivoni [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], aivoni [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], aivoni [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], aivojeni [genitive, plural], - [partitive, singular], aivojani [partitive, plural], - [inessive, singular], aivoissani [inessive, plural], - [elative, singular], aivoistani [elative, plural], - [illative, singular], aivoihini [illative, plural], - [adessive, singular], aivoillani [adessive, plural], - [ablative, singular], aivoiltani [ablative, plural], - [allative, singular], aivoilleni [allative, plural], - [essive, singular], aivoinani [essive, plural], - [singular, translative], aivoikseni [plural, translative], - [abessive, singular], aivoittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], aivoineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], aivosi [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], aivosi [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], aivosi [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], aivojesi [genitive, plural], - [partitive, singular], aivojasi [partitive, plural], - [inessive, singular], aivoissasi [inessive, plural], - [elative, singular], aivoistasi [elative, plural], - [illative, singular], aivoihisi [illative, plural], - [adessive, singular], aivoillasi [adessive, plural], - [ablative, singular], aivoiltasi [ablative, plural], - [allative, singular], aivoillesi [allative, plural], - [essive, singular], aivoinasi [essive, plural], - [singular, translative], aivoiksesi [plural, translative], - [abessive, singular], aivoittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], aivoinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], aivomme [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], aivomme [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], aivomme [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], aivojemme [genitive, plural], - [partitive, singular], aivojamme [partitive, plural], - [inessive, singular], aivoissamme [inessive, plural], - [elative, singular], aivoistamme [elative, plural], - [illative, singular], aivoihimme [illative, plural], - [adessive, singular], aivoillamme [adessive, plural], - [ablative, singular], aivoiltamme [ablative, plural], - [allative, singular], aivoillemme [allative, plural], - [essive, singular], aivoinamme [essive, plural], - [singular, translative], aivoiksemme [plural, translative], - [abessive, singular], aivoittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], aivoinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], aivonne [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], aivonne [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], aivonne [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], aivojenne [genitive, plural], - [partitive, singular], aivojanne [partitive, plural], - [inessive, singular], aivoissanne [inessive, plural], - [elative, singular], aivoistanne [elative, plural], - [illative, singular], aivoihinne [illative, plural], - [adessive, singular], aivoillanne [adessive, plural], - [ablative, singular], aivoiltanne [ablative, plural], - [allative, singular], aivoillenne [allative, plural], - [essive, singular], aivoinanne [essive, plural], - [singular, translative], aivoiksenne [plural, translative], - [abessive, singular], aivoittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], aivoinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], aivonsa [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], aivonsa [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], aivonsa [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], aivojensa [genitive, plural], - [partitive, singular], aivojaan [partitive, plural], aivojansa [partitive, plural], - [inessive, singular], aivoissaan [inessive, plural], aivoissansa [inessive, plural], - [elative, singular], aivoistaan [elative, plural], aivoistansa [elative, plural], - [illative, singular], aivoihinsa [illative, plural], - [adessive, singular], aivoillaan [adessive, plural], aivoillansa [adessive, plural], - [ablative, singular], aivoiltaan [ablative, plural], aivoiltansa [ablative, plural], - [allative, singular], aivoilleen [allative, plural], aivoillensa [allative, plural], - [essive, singular], aivoinaan [essive, plural], aivoinansa [essive, plural], - [singular, translative], aivoikseen [plural, translative], aivoiksensa [plural, translative], - [abessive, singular], aivoittaan [abessive, plural], aivoittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], aivoineen [comitative, plural], aivoinensa [comitative, plural]
  1. (anatomy) brain (organ) Tags: plural Categories (topical): Anatomy
    Sense id: en-aivot-fi-noun-CBCVujxg Categories (other): Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 51 49 Topics: anatomy, medicine, sciences
  2. brains, grey matter (ability to think) Tags: plural
    Sense id: en-aivot-fi-noun-M39n7gOE Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish pluralia tantum, Finnish valo-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 51 49 Disambiguation of Finnish pluralia tantum: 39 61 Disambiguation of Finnish valo-type nominals: 42 58
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: ajukoppa
Derived forms: aivosto, aivoton, ottaa aivoon, aivoaine, aivofilmi, aivohalvaus, aivohermo, aivoinfarkti, aivoinvalidi, aivojenpesu, aivojumppa, aivojuovio, aivokaari, aivokalvo, aivokammio, aivokapasiteetti, aivokasvain, aivokierto, aivokirurgi, aivokoppa, aivokoralli, aivokudos, aivokuolema, aivokuollut, aivokuori, aivokuorukka, aivokurkiainen, aivokuume, aivokuva, aivokuvaus, aivokäyrä, aivokääpiö, aivoleikkaus, aivolisäke, aivolohko, aivolymfooma, aivomato, aivomuuri, aivoneste, aivonystyrä, aivopaine, aivopaise, aivoperäinen, aivopestä, aivopesu, aivopieru, aivopoimu, aivopuolisko, aivopähkinä, aivopöhö, aivorakkula, aivoriihi, aivoruhje, aivorunko, aivosaari, aivosairaus, aivoselkäydinneste, aivo-selkäydinneste, aivosilta, aivosirppi, aivosolu, aivosolukko, aivosyntyinen, aivosyylä, aivosyöpä, aivosähkö, aivosähköhäiriö, aivosähkökäyrä, aivotauti, aivoteltta, aivoterveys, aivotiede, aivotieteilijä, aivotoiminta, aivotreeni, aivotrusti, aivotulehdus, aivotuonti, aivoturso, aivoturvotus, aivotutkija, aivotutkimus, aivotyrä, aivotyö, aivotärähdys, aivouurre, aivovaltimo, aivovamma, aivovammainen, aivovaurio, aivoverenkierto, aivoverenvuoto, aivoveritulppa, aivoverkosto, aivovienti, aivovoimistelu, aivovuoto, aivovyö, aivoödeema, etuaivot, ihmisaivot, isoaivot, isot aivot, isotaivot, kananaivo, kananaivoinen, keskiaivot, liskoaivot, pikkuaivomato, pikkuaivot, pikkuaivoteltta, putkiaivo, puutiaisaivokuume, pääteaivot, sähköaivo, taka-aivot, taliaivo, veri-aivoeste, väliaivot

Inflected forms

Download JSONL data for aivot meaning in Finnish (24.2kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivosto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoton"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ottaa aivoon"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoaine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivofilmi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivohalvaus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivohermo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoinfarkti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoinvalidi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivojenpesu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivojumppa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivojuovio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokaari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokalvo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokammio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokapasiteetti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokasvain"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokierto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokirurgi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokoppa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokoralli"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokudos"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokuolema"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokuollut"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokuori"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokuorukka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokurkiainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokuume"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokuva"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokuvaus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokäyrä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivokääpiö"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoleikkaus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivolisäke"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivolohko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivolymfooma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivomato"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivomuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoneste"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivonystyrä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivopaine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivopaise"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoperäinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivopestä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivopesu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivopieru"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivopoimu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivopuolisko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivopähkinä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivopöhö"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivorakkula"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoriihi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoruhje"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivorunko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivosaari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivosairaus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoselkäydinneste"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivo-selkäydinneste"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivosilta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivosirppi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivosolu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivosolukko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivosyntyinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivosyylä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivosyöpä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivosähkö"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivosähköhäiriö"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivosähkökäyrä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivotauti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoteltta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoterveys"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivotiede"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivotieteilijä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivotoiminta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivotreeni"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivotrusti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivotulehdus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivotuonti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoturso"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoturvotus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivotutkija"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivotutkimus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivotyrä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivotyö"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivotärähdys"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivouurre"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivovaltimo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivovamma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivovammainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivovaurio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoverenkierto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoverenvuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoveritulppa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoverkosto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivovienti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivovoimistelu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivovuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivovyö"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aivoödeema"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "etuaivot"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ihmisaivot"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "isoaivot"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "isot aivot"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "isotaivot"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kananaivo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kananaivoinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "keskiaivot"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "liskoaivot"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "pikkuaivomato"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "pikkuaivot"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "pikkuaivoteltta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "putkiaivo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "puutiaisaivokuume"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "pääteaivot"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "sähköaivo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "taka-aivot"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "taliaivo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "veri-aivoeste"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "väliaivot"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*aivo"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *aivo",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*ajŋe"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *ajŋe",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "aju",
        "3": "",
        "4": "brain, mind"
      },
      "expansion": "Estonian aju (“brain, mind”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mdf",
        "2": "уй",
        "3": "",
        "4": "brain"
      },
      "expansion": "Moksha уй (uj, “brain”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "agy",
        "3": "",
        "4": "brain"
      },
      "expansion": "Hungarian agy (“brain”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *aivo, from Proto-Uralic *ajŋe. Cognates include Estonian aju (“brain, mind”), Moksha уй (uj, “brain”) and Hungarian agy (“brain”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "pluralia tantum",
        "g": "p",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "aivot pl",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "plonly": "true"
      },
      "expansion": "aivot pl",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aiv",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "o",
        "5": "a",
        "n": "pl"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Anatomy",
          "orig": "fi:Anatomy",
          "parents": [
            "Biology",
            "Medicine",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "51 49",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "cerebral hemorrhage",
          "text": "aivoverenvuoto",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "brain tumor",
          "text": "aivokasvain",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "brain (organ)"
      ],
      "id": "en-aivot-fi-noun-CBCVujxg",
      "links": [
        [
          "anatomy",
          "anatomy"
        ],
        [
          "brain",
          "brain"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(anatomy) brain (organ)"
      ],
      "tags": [
        "plural"
      ],
      "topics": [
        "anatomy",
        "medicine",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "51 49",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "39 61",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish pluralia tantum",
          "parents": [
            "Pluralia tantum",
            "Nouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "42 58",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish valo-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "brains, grey matter (ability to think)"
      ],
      "id": "en-aivot-fi-noun-M39n7gOE",
      "links": [
        [
          "brains",
          "brains"
        ],
        [
          "grey matter",
          "grey matter"
        ]
      ],
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɑi̯ʋot/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɑ̝i̯ʋo̞t̪]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑiʋot"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ajukoppa"
    }
  ],
  "word": "aivot"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish pluralia tantum",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Uralic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Uralic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish valo-type nominals",
    "Rhymes:Finnish/ɑiʋot",
    "Rhymes:Finnish/ɑiʋot/2 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "aivosto"
    },
    {
      "word": "aivoton"
    },
    {
      "word": "ottaa aivoon"
    },
    {
      "word": "aivoaine"
    },
    {
      "word": "aivofilmi"
    },
    {
      "word": "aivohalvaus"
    },
    {
      "word": "aivohermo"
    },
    {
      "word": "aivoinfarkti"
    },
    {
      "word": "aivoinvalidi"
    },
    {
      "word": "aivojenpesu"
    },
    {
      "word": "aivojumppa"
    },
    {
      "word": "aivojuovio"
    },
    {
      "word": "aivokaari"
    },
    {
      "word": "aivokalvo"
    },
    {
      "word": "aivokammio"
    },
    {
      "word": "aivokapasiteetti"
    },
    {
      "word": "aivokasvain"
    },
    {
      "word": "aivokierto"
    },
    {
      "word": "aivokirurgi"
    },
    {
      "word": "aivokoppa"
    },
    {
      "word": "aivokoralli"
    },
    {
      "word": "aivokudos"
    },
    {
      "word": "aivokuolema"
    },
    {
      "word": "aivokuollut"
    },
    {
      "word": "aivokuori"
    },
    {
      "word": "aivokuorukka"
    },
    {
      "word": "aivokurkiainen"
    },
    {
      "word": "aivokuume"
    },
    {
      "word": "aivokuva"
    },
    {
      "word": "aivokuvaus"
    },
    {
      "word": "aivokäyrä"
    },
    {
      "word": "aivokääpiö"
    },
    {
      "word": "aivoleikkaus"
    },
    {
      "word": "aivolisäke"
    },
    {
      "word": "aivolohko"
    },
    {
      "word": "aivolymfooma"
    },
    {
      "word": "aivomato"
    },
    {
      "word": "aivomuuri"
    },
    {
      "word": "aivoneste"
    },
    {
      "word": "aivonystyrä"
    },
    {
      "word": "aivopaine"
    },
    {
      "word": "aivopaise"
    },
    {
      "word": "aivoperäinen"
    },
    {
      "word": "aivopestä"
    },
    {
      "word": "aivopesu"
    },
    {
      "word": "aivopieru"
    },
    {
      "word": "aivopoimu"
    },
    {
      "word": "aivopuolisko"
    },
    {
      "word": "aivopähkinä"
    },
    {
      "word": "aivopöhö"
    },
    {
      "word": "aivorakkula"
    },
    {
      "word": "aivoriihi"
    },
    {
      "word": "aivoruhje"
    },
    {
      "word": "aivorunko"
    },
    {
      "word": "aivosaari"
    },
    {
      "word": "aivosairaus"
    },
    {
      "word": "aivoselkäydinneste"
    },
    {
      "word": "aivo-selkäydinneste"
    },
    {
      "word": "aivosilta"
    },
    {
      "word": "aivosirppi"
    },
    {
      "word": "aivosolu"
    },
    {
      "word": "aivosolukko"
    },
    {
      "word": "aivosyntyinen"
    },
    {
      "word": "aivosyylä"
    },
    {
      "word": "aivosyöpä"
    },
    {
      "word": "aivosähkö"
    },
    {
      "word": "aivosähköhäiriö"
    },
    {
      "word": "aivosähkökäyrä"
    },
    {
      "word": "aivotauti"
    },
    {
      "word": "aivoteltta"
    },
    {
      "word": "aivoterveys"
    },
    {
      "word": "aivotiede"
    },
    {
      "word": "aivotieteilijä"
    },
    {
      "word": "aivotoiminta"
    },
    {
      "word": "aivotreeni"
    },
    {
      "word": "aivotrusti"
    },
    {
      "word": "aivotulehdus"
    },
    {
      "word": "aivotuonti"
    },
    {
      "word": "aivoturso"
    },
    {
      "word": "aivoturvotus"
    },
    {
      "word": "aivotutkija"
    },
    {
      "word": "aivotutkimus"
    },
    {
      "word": "aivotyrä"
    },
    {
      "word": "aivotyö"
    },
    {
      "word": "aivotärähdys"
    },
    {
      "word": "aivouurre"
    },
    {
      "word": "aivovaltimo"
    },
    {
      "word": "aivovamma"
    },
    {
      "word": "aivovammainen"
    },
    {
      "word": "aivovaurio"
    },
    {
      "word": "aivoverenkierto"
    },
    {
      "word": "aivoverenvuoto"
    },
    {
      "word": "aivoveritulppa"
    },
    {
      "word": "aivoverkosto"
    },
    {
      "word": "aivovienti"
    },
    {
      "word": "aivovoimistelu"
    },
    {
      "word": "aivovuoto"
    },
    {
      "word": "aivovyö"
    },
    {
      "word": "aivoödeema"
    },
    {
      "word": "etuaivot"
    },
    {
      "word": "ihmisaivot"
    },
    {
      "word": "isoaivot"
    },
    {
      "word": "isot aivot"
    },
    {
      "word": "isotaivot"
    },
    {
      "word": "kananaivo"
    },
    {
      "word": "kananaivoinen"
    },
    {
      "word": "keskiaivot"
    },
    {
      "word": "liskoaivot"
    },
    {
      "word": "pikkuaivomato"
    },
    {
      "word": "pikkuaivot"
    },
    {
      "word": "pikkuaivoteltta"
    },
    {
      "word": "putkiaivo"
    },
    {
      "word": "puutiaisaivokuume"
    },
    {
      "word": "pääteaivot"
    },
    {
      "word": "sähköaivo"
    },
    {
      "word": "taka-aivot"
    },
    {
      "word": "taliaivo"
    },
    {
      "word": "veri-aivoeste"
    },
    {
      "word": "väliaivot"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*aivo"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *aivo",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*ajŋe"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *ajŋe",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "aju",
        "3": "",
        "4": "brain, mind"
      },
      "expansion": "Estonian aju (“brain, mind”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mdf",
        "2": "уй",
        "3": "",
        "4": "brain"
      },
      "expansion": "Moksha уй (uj, “brain”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "agy",
        "3": "",
        "4": "brain"
      },
      "expansion": "Hungarian agy (“brain”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *aivo, from Proto-Uralic *ajŋe. Cognates include Estonian aju (“brain, mind”), Moksha уй (uj, “brain”) and Hungarian agy (“brain”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aivoinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "pluralia tantum",
        "g": "p",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "aivot pl",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "plonly": "true"
      },
      "expansion": "aivot pl",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aiv",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "o",
        "5": "a",
        "n": "pl"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples",
        "fi:Anatomy"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "cerebral hemorrhage",
          "text": "aivoverenvuoto",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "brain tumor",
          "text": "aivokasvain",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "brain (organ)"
      ],
      "links": [
        [
          "anatomy",
          "anatomy"
        ],
        [
          "brain",
          "brain"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(anatomy) brain (organ)"
      ],
      "tags": [
        "plural"
      ],
      "topics": [
        "anatomy",
        "medicine",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "brains, grey matter (ability to think)"
      ],
      "links": [
        [
          "brains",
          "brains"
        ],
        [
          "grey matter",
          "grey matter"
        ]
      ],
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɑi̯ʋot/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɑ̝i̯ʋo̞t̪]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑiʋot"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "ajukoppa"
    }
  ],
  "word": "aivot"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.