See aistinta in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_number": 1, "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "aistia", "3": "-nta", "id2": "nominal" }, "expansion": "aistia + -nta", "name": "affix" } ], "etymology_text": "aistia + -nta", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nt-nn gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9*J/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "aistinta", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistinnat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistinta", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistinnat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistinnan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistinnat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistinnan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "aistintaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "aistintoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "aistinnassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "aistintaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "aistintoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "aistinnalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "aistinnalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "aistintana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "aistintoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "aistinnoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "aistinnatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nt-nn gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9*J/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "aistintani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "aistintaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "aistinnassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "aistintaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "aistintoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "aistinnallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "aistinnalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "aistintanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "aistintoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "aistinnakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "aistinnoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "aistinnattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "aistintoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "aistintasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "aistintaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "aistinnassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "aistintaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "aistintoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "aistinnallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "aistinnallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "aistintanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "aistintoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "aistinnoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "aistinnattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "aistintoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "aistintamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "aistintaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "aistinnassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "aistintaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "aistintoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "aistinnallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "aistinnallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "aistintanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "aistintoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "aistinnoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "aistinnattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "aistintoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "aistintanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "aistintaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "aistinnassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "aistintaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "aistintoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "aistinnallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "aistinnallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "aistintananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "aistintoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "aistinnoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "aistinnattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "aistintoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "aistintansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "aistintaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "aistintojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "aistinnassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "aistinnastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "aistinnoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "aistintaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "aistintoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "aistinnallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "aistinnaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "aistinnoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "aistinnalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "aistinnallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "aistinnoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "aistintanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "aistintanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "aistintoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "aistintoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "aistinnakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "aistinnaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "aistinnoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "aistinnoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "aistinnattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "aistintoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "aistintoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "aistinta", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "aistinta", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "aisti", "2": "nt", "3": "nn", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "62 38", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kala-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -nta (nominal)", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "78 22", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "92 8", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "sensing, perception" ], "id": "en-aistinta-fi-noun-gQ7s~Hlx", "links": [ [ "sensing", "sensing" ], [ "perception", "perception" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɑi̯stintɑ/" }, { "ipa": "[ˈɑ̝i̯s̠tin̪t̪ɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑistintɑ" } ], "word": "aistinta" } { "etymology_number": 2, "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "noun form" }, "expansion": "aistinta", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "form_of": [ { "word": "aistin" } ], "glosses": [ "partitive singular of aistin" ], "id": "en-aistinta-fi-noun-dMqXkb0v", "links": [ [ "aistin", "aistin#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "partitive", "singular" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɑi̯stintɑ/" }, { "ipa": "[ˈɑ̝i̯s̠tin̪t̪ɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑistintɑ" } ], "word": "aistinta" }
{ "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kala-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish non-lemma forms", "Finnish noun forms", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -nta (nominal)", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑistintɑ", "Rhymes:Finnish/ɑistintɑ/3 syllables" ], "etymology_number": 1, "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "aistia", "3": "-nta", "id2": "nominal" }, "expansion": "aistia + -nta", "name": "affix" } ], "etymology_text": "aistia + -nta", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nt-nn gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9*J/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "aistinta", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistinnat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistinta", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistinnat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistinnan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistinnat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistinnan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "aistintaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "aistintoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "aistinnassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "aistintaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "aistintoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "aistinnalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "aistinnalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "aistintana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "aistintoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "aistinnoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "aistinnatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nt-nn gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9*J/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "aistintani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "aistintaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "aistinnassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "aistintaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "aistintoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "aistinnallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "aistinnalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "aistintanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "aistintoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "aistinnakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "aistinnoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "aistinnattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "aistintoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "aistintasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "aistintaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "aistinnassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "aistintaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "aistintoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "aistinnallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "aistinnallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "aistintanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "aistintoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "aistinnoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "aistinnattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "aistintoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "aistintamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "aistintaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "aistinnassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "aistintaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "aistintoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "aistinnallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "aistinnallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "aistintanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "aistintoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "aistinnoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "aistinnattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "aistintoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "aistintanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "aistintaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "aistinnassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "aistintaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "aistintoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "aistinnallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "aistinnallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "aistintananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "aistintoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "aistinnoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "aistinnattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "aistintoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "aistintansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "aistintansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "aistintansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "aistintainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "aistintaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "aistintojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "aistintojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "aistinnassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "aistinnastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "aistinnoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "aistintaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "aistintoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "aistinnallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "aistinnaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "aistinnoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "aistinnalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "aistinnallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "aistinnoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "aistinnoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "aistintanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "aistintanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "aistintoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "aistintoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "aistinnakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "aistinnaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "aistinnoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "aistinnoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "aistinnattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "aistinnoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "aistinnoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "aistintoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "aistintoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "aistinta", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "aistinta", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "aisti", "2": "nt", "3": "nn", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "glosses": [ "sensing, perception" ], "links": [ [ "sensing", "sensing" ], [ "perception", "perception" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɑi̯stintɑ/" }, { "ipa": "[ˈɑ̝i̯s̠tin̪t̪ɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑistintɑ" } ], "word": "aistinta" } { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish non-lemma forms", "Finnish noun forms", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑistintɑ", "Rhymes:Finnish/ɑistintɑ/3 syllables" ], "etymology_number": 2, "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "noun form" }, "expansion": "aistinta", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "form_of": [ { "word": "aistin" } ], "glosses": [ "partitive singular of aistin" ], "links": [ [ "aistin", "aistin#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "partitive", "singular" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɑi̯stintɑ/" }, { "ipa": "[ˈɑ̝i̯s̠tin̪t̪ɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑistintɑ" } ], "word": "aistinta" }
Download raw JSONL data for aistinta meaning in Finnish (21.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.