See abrakia in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Internationalism", "name": "internationalism" }, { "args": { "1": "en", "2": "abrachia" }, "expansion": "English abrachia", "name": "cog" }, { "args": { "1": "fi", "2": "grc", "3": "ἀ-" }, "expansion": "Ancient Greek ἀ- (a-)", "name": "der" } ], "etymology_text": "Internationalism (see English abrachia), ultimately from Ancient Greek ἀ- (a-) + βραχίων (brakhíōn).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "abrakia", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakia", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakian", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakiat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakian", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakioitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "abrakiaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "abrakiasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "abrakioista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "abrakiaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "abrakioihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "abrakialla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "abrakialta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "abrakioilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "abrakialle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "abrakioille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "abrakiana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "abrakioina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "abrakiaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "abrakioiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "abrakiatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "abrakioin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "abrakiani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakiani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakiani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakiani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakioitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "abrakiaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "abrakiastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "abrakioistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "abrakiaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "abrakioihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "abrakiallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "abrakialtani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "abrakioiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "abrakialleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "abrakioilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "abrakianani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "abrakioinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "abrakiakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "abrakioikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "abrakiattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "abrakioineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "abrakiasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakiasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakiasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakiasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakioittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "abrakiaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "abrakiastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "abrakioistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "abrakiaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "abrakioihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "abrakiallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "abrakialtasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "abrakioiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "abrakiallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "abrakioillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "abrakianasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "abrakioinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "abrakiaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "abrakioiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "abrakiattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "abrakioinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "abrakiamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakiamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakiamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakiamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakioittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "abrakiaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "abrakiastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "abrakioistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "abrakiaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "abrakioihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "abrakiallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "abrakialtamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "abrakioiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "abrakiallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "abrakioillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "abrakianamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "abrakioinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "abrakiaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "abrakioiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "abrakiattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "abrakioinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "abrakianne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakianne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakianne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakioittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "abrakiaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "abrakiastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "abrakioistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "abrakiaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "abrakioihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "abrakiallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "abrakialtanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "abrakioiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "abrakiallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "abrakioillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "abrakiananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "abrakioinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "abrakiaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "abrakioiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "abrakiattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "abrakioinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "abrakiansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakiansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakiansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakiansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakioittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "abrakiaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "abrakioitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "abrakiassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "abrakioissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "abrakiastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "abrakiastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "abrakioistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "abrakioistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "abrakiaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "abrakioihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "abrakiallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "abrakiallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "abrakioillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "abrakialtaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "abrakialtansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "abrakioiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "abrakioiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "abrakialleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "abrakiallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "abrakioilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "abrakioillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "abrakianaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "abrakianansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "abrakioinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "abrakioinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "abrakiakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "abrakiaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "abrakioikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "abrakioiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "abrakiattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "abrakiattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "abrakioittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "abrakioineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "abrakioinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "abrakia", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "abrakia", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "abraki", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kulkija" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish internationalisms", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kulkija-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Pathology", "orig": "fi:Pathology", "parents": [ "Disease", "Medicine", "Health", "Biology", "Healthcare", "Body", "Sciences", "All topics", "Fundamental" ], "source": "w" } ], "glosses": [ "abrachia (congenital absence of arms)" ], "id": "en-abrakia-fi-noun-V5nAQjDs", "links": [ [ "pathology", "pathology" ], [ "abrachia", "abrachia" ] ], "raw_glosses": [ "(pathology) abrachia (congenital absence of arms)" ], "topics": [ "medicine", "pathology", "sciences" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɑ.brɑkiɑ/" }, { "ipa": "[ˈɑ̝.brɑ̝ˌk̟iɑ̝]" }, { "rhymes": "-iɑ" } ], "word": "abrakia" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Internationalism", "name": "internationalism" }, { "args": { "1": "en", "2": "abrachia" }, "expansion": "English abrachia", "name": "cog" }, { "args": { "1": "fi", "2": "grc", "3": "ἀ-" }, "expansion": "Ancient Greek ἀ- (a-)", "name": "der" } ], "etymology_text": "Internationalism (see English abrachia), ultimately from Ancient Greek ἀ- (a-) + βραχίων (brakhíōn).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "abrakia", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakia", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakian", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakiat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakian", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakioitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "abrakiaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "abrakiasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "abrakioista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "abrakiaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "abrakioihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "abrakialla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "abrakialta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "abrakioilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "abrakialle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "abrakioille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "abrakiana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "abrakioina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "abrakiaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "abrakioiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "abrakiatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "abrakioin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "abrakiani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakiani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakiani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakiani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakioitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "abrakiaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "abrakiastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "abrakioistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "abrakiaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "abrakioihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "abrakiallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "abrakialtani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "abrakioiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "abrakialleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "abrakioilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "abrakianani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "abrakioinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "abrakiakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "abrakioikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "abrakiattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "abrakioineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "abrakiasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakiasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakiasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakiasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakioittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "abrakiaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "abrakiastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "abrakioistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "abrakiaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "abrakioihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "abrakiallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "abrakialtasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "abrakioiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "abrakiallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "abrakioillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "abrakianasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "abrakioinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "abrakiaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "abrakioiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "abrakiattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "abrakioinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "abrakiamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakiamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakiamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakiamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakioittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "abrakiaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "abrakiastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "abrakioistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "abrakiaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "abrakioihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "abrakiallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "abrakialtamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "abrakioiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "abrakiallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "abrakioillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "abrakianamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "abrakioinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "abrakiaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "abrakioiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "abrakiattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "abrakioinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "abrakianne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakianne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakianne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakioittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "abrakiaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "abrakiastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "abrakioistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "abrakiaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "abrakioihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "abrakiallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "abrakialtanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "abrakioiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "abrakiallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "abrakioillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "abrakiananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "abrakioinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "abrakiaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "abrakioiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "abrakiattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "abrakioinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "abrakiansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakiansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "abrakiansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "abrakiansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakiansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakioittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "abrakiaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "abrakioitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "abrakioitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "abrakiassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "abrakiassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "abrakioissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "abrakiastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "abrakiastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "abrakioistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "abrakioistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "abrakiaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "abrakioihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "abrakiallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "abrakiallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "abrakioillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "abrakialtaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "abrakialtansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "abrakioiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "abrakioiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "abrakialleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "abrakiallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "abrakioilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "abrakioillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "abrakianaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "abrakianansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "abrakioinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "abrakioinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "abrakiakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "abrakiaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "abrakioikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "abrakioiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "abrakiattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "abrakiattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "abrakioittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "abrakioittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "abrakioineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "abrakioinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "abrakia", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "abrakia", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "abraki", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kulkija" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish internationalisms", "Finnish kulkija-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms derived from Ancient Greek", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/iɑ", "Rhymes:Finnish/iɑ/4 syllables", "fi:Pathology" ], "glosses": [ "abrachia (congenital absence of arms)" ], "links": [ [ "pathology", "pathology" ], [ "abrachia", "abrachia" ] ], "raw_glosses": [ "(pathology) abrachia (congenital absence of arms)" ], "topics": [ "medicine", "pathology", "sciences" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɑ.brɑkiɑ/" }, { "ipa": "[ˈɑ̝.brɑ̝ˌk̟iɑ̝]" }, { "rhymes": "-iɑ" } ], "word": "abrakia" }
Download raw JSONL data for abrakia meaning in Finnish (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the enwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.