See Toiminen in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "toimi",
"3": "-nen"
},
"expansion": "toimi + -nen",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "toimi + -nen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Toiminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toiminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Toiminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Toiminen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Toimi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Toiminen-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtoi̯minen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞i̯mine̞n]"
},
{
"rhymes": "-oiminen"
}
],
"word": "Toiminen"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "toimi",
"3": "-nen"
},
"expansion": "toimi + -nen",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "toimi + -nen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Toiminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toiminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Toiminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Toiminen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Toimi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -nen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oiminen",
"Rhymes:Finnish/oiminen/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtoi̯minen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞i̯mine̞n]"
},
{
"rhymes": "-oiminen"
}
],
"word": "Toiminen"
}
Download raw JSONL data for Toiminen meaning in Finnish (20.1kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Toiminen",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Toiminen",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.