See Sysimetsä in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sysi",
"3": "metsä"
},
"expansion": "sysi + metsä",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "sysi + metsä",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Sysimetsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sysimetsää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sysimetsäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sysimetsääni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsääni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sysimetsäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sysimetsääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sysimetsämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsämme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sysimetsäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sysimetsänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sysimetsäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sysimetsänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sysimetsäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsäksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Sysimetsä",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Sysimetsä",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Sysimets",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Sysimetsä-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsysiˌmetsæ/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠ys̠iˌme̞ts̠æ]"
},
{
"rhymes": "-etsæ"
}
],
"word": "Sysimetsä"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sysi",
"3": "metsä"
},
"expansion": "sysi + metsä",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "sysi + metsä",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Sysimetsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sysimetsää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sysimetsäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sysimetsääni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsääni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sysimetsäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sysimetsääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sysimetsämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsämme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sysimetsäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sysimetsänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sysimetsäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sysimetsänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sysimetsäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsäkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsäksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sysimetsättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sysimetsineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sysimetsinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Sysimetsä",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Sysimetsä",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Sysimets",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/etsæ",
"Rhymes:Finnish/etsæ/4 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsysiˌmetsæ/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠ys̠iˌme̞ts̠æ]"
},
{
"rhymes": "-etsæ"
}
],
"word": "Sysimetsä"
}
Download raw JSONL data for Sysimetsä meaning in Finnish (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.