See Rae in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rae"
},
"expansion": "rae",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "From Finnish rae.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*D/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rae",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rae",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*D/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rakeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rakeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rakeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rakeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rakeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Rae",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Rae",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ra",
"2": "",
"3": "k",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Rae-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑeˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑe"
}
],
"word": "Rae"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rae"
},
"expansion": "rae",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "From Finnish rae.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*D/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rae",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rae",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*D/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rakeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rakeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rakeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rakeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rakeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rakeettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rakeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rakeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Rae",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Rae",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ra",
"2": "",
"3": "k",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑe",
"Rhymes:Finnish/ɑe/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑeˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑe"
}
],
"word": "Rae"
}
Download raw JSONL data for Rae meaning in Finnish (20.1kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Rae",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Rae",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.