See Praha in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "cs", "3": "Praha" }, "expansion": "Czech Praha", "name": "der" } ], "etymology_text": "From Czech Praha.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Praha", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Praha", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Prahassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Prahasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Prahaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Prahalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Prahalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Prahalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Prahana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Prahaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Prahatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Prahani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Prahassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Prahastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Prahaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Prahallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Prahaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Prahalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Prahanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Prahakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Prahattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Prahasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Prahassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Prahastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Prahaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Prahallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Prahaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Prahallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Prahanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Prahaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Prahattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Prahamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Prahassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Prahastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Prahaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Prahallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Prahaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Prahallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Prahanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Prahaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Prahattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Prahanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Prahassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Prahastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Prahaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Prahallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Prahaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Prahallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Prahananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Prahaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Prahattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Prahansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Prahassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Prahassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Prahastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Prahastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Prahaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Prahallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Prahallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Prahaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Prahaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Prahalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Prahallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Prahanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Prahanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Prahakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Prahaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Prahattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Prahattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "proper noun", "3": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "Praha", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "Praha", "name": "fi-proper noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "Prah", "2": "", "3": "", "4": "a", "n": "sg" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "name", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kala-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 8 entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "place", "langcode": "fi", "name": "Cities in the Czech Republic", "orig": "fi:Cities in the Czech Republic", "parents": [ "Cities", "Places", "Polities", "Names", "All topics", "Proper nouns", "Terms by semantic function", "Fundamental", "Nouns", "Lemmas" ], "source": "w" }, { "kind": "place", "langcode": "fi", "name": "National capitals", "orig": "fi:National capitals", "parents": [ "Capital cities", "Cities", "Polities", "Places", "Names", "All topics", "Proper nouns", "Terms by semantic function", "Fundamental", "Nouns", "Lemmas" ], "source": "w" }, { "kind": "place", "langcode": "fi", "name": "Places in the Czech Republic", "orig": "fi:Places in the Czech Republic", "parents": [ "Places", "Names", "All topics", "Proper nouns", "Terms by semantic function", "Fundamental", "Nouns", "Lemmas" ], "source": "w" }, { "kind": "place", "langcode": "fi", "name": "Prague", "orig": "fi:Prague", "parents": [ "Cities in the Czech Republic", "Cities", "Places", "Polities", "Names", "All topics", "Proper nouns", "Terms by semantic function", "Fundamental", "Nouns", "Lemmas" ], "source": "w" } ], "glosses": [ "Prague (the capital city of the Czech Republic)" ], "id": "en-Praha-fi-name-lsDzpHp-", "links": [ [ "Prague", "Prague#English" ], [ "capital city", "capital city" ], [ "Czech Republic", "Czech Republic#English" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈprɑhɑ/" }, { "ipa": "[ˈprɑ̝ɦɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑhɑ" } ], "word": "Praha" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "cs", "3": "Praha" }, "expansion": "Czech Praha", "name": "der" } ], "etymology_text": "From Czech Praha.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Praha", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Praha", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Prahassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Prahasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Prahaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Prahalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Prahalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Prahalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Prahana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Prahaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Prahatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Prahani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Prahassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Prahastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Prahaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Prahallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Prahaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Prahalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Prahanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Prahakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Prahattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Prahasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Prahassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Prahastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Prahaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Prahallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Prahaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Prahallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Prahanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Prahaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Prahattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Prahamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Prahassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Prahastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Prahaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Prahallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Prahaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Prahallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Prahanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Prahaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Prahattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Prahanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Prahassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Prahastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Prahaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Prahallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Prahaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Prahallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Prahananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Prahaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Prahattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Prahansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Prahansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Prahaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Prahassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Prahassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Prahastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Prahastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Prahaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Prahallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Prahallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Prahaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Prahaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Prahalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Prahallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Prahanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Prahanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Prahakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Prahaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Prahattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Prahattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "proper noun", "3": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "Praha", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "Praha", "name": "fi-proper noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "Prah", "2": "", "3": "", "4": "a", "n": "sg" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "name", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 2-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kala-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish proper nouns", "Finnish terms derived from Czech", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish uncountable nouns", "Pages with 8 entries", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑhɑ", "Rhymes:Finnish/ɑhɑ/2 syllables", "fi:Cities in the Czech Republic", "fi:National capitals", "fi:Places in the Czech Republic", "fi:Prague" ], "glosses": [ "Prague (the capital city of the Czech Republic)" ], "links": [ [ "Prague", "Prague#English" ], [ "capital city", "capital city" ], [ "Czech Republic", "Czech Republic#English" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈprɑhɑ/" }, { "ipa": "[ˈprɑ̝ɦɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑhɑ" } ], "word": "Praha" }
Download raw JSONL data for Praha meaning in Finnish (17.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.