See Piri in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "non",
"3": "Birgir"
},
"expansion": "Old Norse Birgir",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "A vernacular form of Old Norse Birgir.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Piri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piristä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pireiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pirittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pirini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piristäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pireikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pirittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piriesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piristäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pireiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pirittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piriemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piristämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pireiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pirittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piristänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pireiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pirittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piriensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piriänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pireissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piristään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piristänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pireistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pireillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piriltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pireiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pireillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pireinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Piriksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pireikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pireiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pirittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pireittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pireinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Piri",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Piri",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Pir",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "Pirilä"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Piri-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpiri/"
},
{
"ipa": "[ˈpiri]"
},
{
"rhymes": "-iri"
}
],
"word": "Piri"
}
{
"derived": [
{
"word": "Pirilä"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "non",
"3": "Birgir"
},
"expansion": "Old Norse Birgir",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "A vernacular form of Old Norse Birgir.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Piri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piristä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pireiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pirittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pirini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piristäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pireikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pirittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piriesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piristäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pireiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pirittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piriemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piristämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pireiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pirittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piristänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pireiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pirittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piriensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piriänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pireissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piristään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piristänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pireistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pireillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piriltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piriltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pireiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pireillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pireinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pirikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Piriksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pireikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pireiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pirittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pirittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pireittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pireineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pireinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Piri",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Piri",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Pir",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish surnames",
"Finnish terms derived from Old Norse",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iri",
"Rhymes:Finnish/iri/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpiri/"
},
{
"ipa": "[ˈpiri]"
},
{
"rhymes": "-iri"
}
],
"word": "Piri"
}
Download raw JSONL data for Piri meaning in Finnish (19.3kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Piri",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Piri",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-06 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.