See Multisilta in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "multa",
"3": "silta",
"alt1": "multi-"
},
"expansion": "multi- + silta",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "multi- + silta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lt-ll gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*I/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Multisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Multisiltaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisilloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisillatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lt-ll gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*I/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Multisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Multisiltaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisilloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisillattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Multisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Multisiltaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisilloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisillattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Multisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Multisiltaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisilloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisillattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Multisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Multisiltaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisilloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisillattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Multisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Multisiltaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisilloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisilloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisilloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisilloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisilloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisillaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisilloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisilloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisillattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisilloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Multisilta",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Multisilta",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Multisi",
"2": "lt",
"3": "ll",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Multisilta-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmultiˌsiltɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmul̪t̪iˌs̠il̪t̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iltɑ"
}
],
"word": "Multisilta"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "multa",
"3": "silta",
"alt1": "multi-"
},
"expansion": "multi- + silta",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "multi- + silta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lt-ll gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*I/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Multisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Multisiltaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisilloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisillatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lt-ll gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*I/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Multisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Multisiltaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisilloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisillattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Multisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Multisiltaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisilloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisillattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Multisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Multisiltaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisilloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisillattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Multisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Multisiltaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisilloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisillattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Multisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Multisiltaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisilloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisilloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisilloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisilloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisilloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisillakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisillaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisilloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisilloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Multisillattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisillattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisilloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisilloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Multisiltoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Multisiltoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Multisilta",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Multisilta",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Multisi",
"2": "lt",
"3": "ll",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iltɑ",
"Rhymes:Finnish/iltɑ/4 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmultiˌsiltɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmul̪t̪iˌs̠il̪t̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iltɑ"
}
],
"word": "Multisilta"
}
Download raw JSONL data for Multisilta meaning in Finnish (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.