See Mömmö in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ofs",
"3": "-"
},
"expansion": "Old Frisian",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Possibly from a Frisian (Old Frisian) name Momme, Mumme, Mummo.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Mömmö",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöt",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmö",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöt",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmön",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöt",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmön",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmössä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöstä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöön",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöllä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmölle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöttä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mömmöni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmössäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöstäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmööni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmölläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmölleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmökseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöttäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mömmösi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmösi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmösi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmösi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmösi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmösi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmösi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmössäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöstäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöösi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmölläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöllesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöttäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mömmömme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmömme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmömme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmömme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmömme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmömme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmömme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmössämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöstämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöömme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöllämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöllemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöttämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mömmönne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmönne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmönne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmönne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmössänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöstänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöönne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöllänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöllenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöttänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mömmönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöjänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmössään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmössänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöstään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöstänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöllään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöllänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmölleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöllensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmönänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmökseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöttään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöttänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Mömmö",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Mömmö",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Mömm",
"2": "",
"3": "",
"4": "ö",
"5": "ä"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Mömmö-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmømːø/"
},
{
"ipa": "[ˈmø̞mːø̞]"
},
{
"rhymes": "-ømːø"
}
],
"word": "Mömmö"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ofs",
"3": "-"
},
"expansion": "Old Frisian",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Possibly from a Frisian (Old Frisian) name Momme, Mumme, Mummo.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Mömmö",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöt",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmö",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöt",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmön",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöt",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmön",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmössä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöstä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöön",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöllä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmölle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöttä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mömmöni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmössäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöstäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmööni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmölläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmölleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmökseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöttäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mömmösi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmösi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmösi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmösi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmösi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmösi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmösi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmössäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöstäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöösi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmölläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöllesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöttäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mömmömme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmömme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmömme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmömme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmömme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmömme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmömme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmössämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöstämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöömme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöllämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöllemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöttämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mömmönne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmönne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmönne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmönne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmössänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöstänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöönne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöllänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöllenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöttänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mömmönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöjään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöjänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmössään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmössänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöstään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöstänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöllään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöllänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmölleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöllensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmönään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmönänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmökseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mömmöttään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöttänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mömmöineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mömmöinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Mömmö",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Mömmö",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Mömm",
"2": "",
"3": "",
"4": "ö",
"5": "ä"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms derived from Old Frisian",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ømːø",
"Rhymes:Finnish/ømːø/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmømːø/"
},
{
"ipa": "[ˈmø̞mːø̞]"
},
{
"rhymes": "-ømːø"
}
],
"word": "Mömmö"
}
Download raw JSONL data for Mömmö meaning in Finnish (19.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.