"Luoteisterritoriot" meaning in Finnish

See Luoteisterritoriot in All languages combined, or Wiktionary

Proper name

IPA: /ˈluo̯tei̯sˌterːitoriot/, [ˈluo̞̯t̪e̞i̯s̠ˌte̞rːiˌt̪o̞rio̞t̪]
Rhymes: -oriot Etymology: luoteis- (“northwestern”) + territoriot (“territories”) Etymology templates: {{compound|fi|luoteinen|territorio|alt1=luoteis-|alt2=territoriot|t1=northwestern|t2=territories}} luoteis- (“northwestern”) + territoriot (“territories”) Head templates: {{head|fi|proper noun||g=|head=|sort=}} Luoteisterritoriot, {{fi-proper noun}} Luoteisterritoriot Inflection templates: {{fi-decl-valtio|Luoteisterritorio|a|n=pl}} Forms: no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], Luoteisterritoriot [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], Luoteisterritoriot [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], Luoteisterritoriot [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], Luoteisterritorioiden [genitive, plural], Luoteisterritorioitten [genitive, plural], - [partitive, singular], Luoteisterritorioita [partitive, plural], - [inessive, singular], Luoteisterritorioissa [inessive, plural], - [elative, singular], Luoteisterritorioista [elative, plural], - [illative, singular], Luoteisterritorioihin [illative, plural], - [adessive, singular], Luoteisterritorioilla [adessive, plural], - [ablative, singular], Luoteisterritorioilta [ablative, plural], - [allative, singular], Luoteisterritorioille [allative, plural], - [essive, singular], Luoteisterritorioina [essive, plural], - [singular, translative], Luoteisterritorioiksi [plural, translative], - [abessive, singular], Luoteisterritorioitta [abessive, plural], - [instructive, singular], Luoteisterritorioin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], Luoteisterritorioni [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], Luoteisterritorioni [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], Luoteisterritorioni [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], Luoteisterritorioideni [genitive, plural], Luoteisterritorioitteni [genitive, plural], - [partitive, singular], Luoteisterritorioitani [partitive, plural], - [inessive, singular], Luoteisterritorioissani [inessive, plural], - [elative, singular], Luoteisterritorioistani [elative, plural], - [illative, singular], Luoteisterritorioihini [illative, plural], - [adessive, singular], Luoteisterritorioillani [adessive, plural], - [ablative, singular], Luoteisterritorioiltani [ablative, plural], - [allative, singular], Luoteisterritorioilleni [allative, plural], - [essive, singular], Luoteisterritorioinani [essive, plural], - [singular, translative], Luoteisterritorioikseni [plural, translative], - [abessive, singular], Luoteisterritorioittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], Luoteisterritorioineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], Luoteisterritoriosi [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], Luoteisterritoriosi [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], Luoteisterritoriosi [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], Luoteisterritorioidesi [genitive, plural], Luoteisterritorioittesi [genitive, plural], - [partitive, singular], Luoteisterritorioitasi [partitive, plural], - [inessive, singular], Luoteisterritorioissasi [inessive, plural], - [elative, singular], Luoteisterritorioistasi [elative, plural], - [illative, singular], Luoteisterritorioihisi [illative, plural], - [adessive, singular], Luoteisterritorioillasi [adessive, plural], - [ablative, singular], Luoteisterritorioiltasi [ablative, plural], - [allative, singular], Luoteisterritorioillesi [allative, plural], - [essive, singular], Luoteisterritorioinasi [essive, plural], - [singular, translative], Luoteisterritorioiksesi [plural, translative], - [abessive, singular], Luoteisterritorioittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], Luoteisterritorioinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], Luoteisterritoriomme [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], Luoteisterritoriomme [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], Luoteisterritoriomme [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], Luoteisterritorioidemme [genitive, plural], Luoteisterritorioittemme [genitive, plural], - [partitive, singular], Luoteisterritorioitamme [partitive, plural], - [inessive, singular], Luoteisterritorioissamme [inessive, plural], - [elative, singular], Luoteisterritorioistamme [elative, plural], - [illative, singular], Luoteisterritorioihimme [illative, plural], - [adessive, singular], Luoteisterritorioillamme [adessive, plural], - [ablative, singular], Luoteisterritorioiltamme [ablative, plural], - [allative, singular], Luoteisterritorioillemme [allative, plural], - [essive, singular], Luoteisterritorioinamme [essive, plural], - [singular, translative], Luoteisterritorioiksemme [plural, translative], - [abessive, singular], Luoteisterritorioittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], Luoteisterritorioinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], Luoteisterritorionne [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], Luoteisterritorionne [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], Luoteisterritorionne [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], Luoteisterritorioidenne [genitive, plural], Luoteisterritorioittenne [genitive, plural], - [partitive, singular], Luoteisterritorioitanne [partitive, plural], - [inessive, singular], Luoteisterritorioissanne [inessive, plural], - [elative, singular], Luoteisterritorioistanne [elative, plural], - [illative, singular], Luoteisterritorioihinne [illative, plural], - [adessive, singular], Luoteisterritorioillanne [adessive, plural], - [ablative, singular], Luoteisterritorioiltanne [ablative, plural], - [allative, singular], Luoteisterritorioillenne [allative, plural], - [essive, singular], Luoteisterritorioinanne [essive, plural], - [singular, translative], Luoteisterritorioiksenne [plural, translative], - [abessive, singular], Luoteisterritorioittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], Luoteisterritorioinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], Luoteisterritorionsa [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], Luoteisterritorionsa [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], Luoteisterritorionsa [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], Luoteisterritorioidensa [genitive, plural], Luoteisterritorioittensa [genitive, plural], - [partitive, singular], Luoteisterritorioitaan [partitive, plural], Luoteisterritorioitansa [partitive, plural], - [inessive, singular], Luoteisterritorioissaan [inessive, plural], Luoteisterritorioissansa [inessive, plural], - [elative, singular], Luoteisterritorioistaan [elative, plural], Luoteisterritorioistansa [elative, plural], - [illative, singular], Luoteisterritorioihinsa [illative, plural], - [adessive, singular], Luoteisterritorioillaan [adessive, plural], Luoteisterritorioillansa [adessive, plural], - [ablative, singular], Luoteisterritorioiltaan [ablative, plural], Luoteisterritorioiltansa [ablative, plural], - [allative, singular], Luoteisterritorioilleen [allative, plural], Luoteisterritorioillensa [allative, plural], - [essive, singular], Luoteisterritorioinaan [essive, plural], Luoteisterritorioinansa [essive, plural], - [singular, translative], Luoteisterritorioikseen [plural, translative], Luoteisterritorioiksensa [plural, translative], - [abessive, singular], Luoteisterritorioittaan [abessive, plural], Luoteisterritorioittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], Luoteisterritorioineen [comitative, plural], Luoteisterritorioinensa [comitative, plural]
  1. Northwest Territories (a territory in northern Canada) Categories (place): Northwest Territories, Places in Canada, Territories of Canada
    Sense id: en-Luoteisterritoriot-fi-name-okTFegt2 Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish pluralia tantum, Finnish valtio-type nominals

Download JSONL data for Luoteisterritoriot meaning in Finnish (20.8kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "luoteinen",
        "3": "territorio",
        "alt1": "luoteis-",
        "alt2": "territoriot",
        "t1": "northwestern",
        "t2": "territories"
      },
      "expansion": "luoteis- (“northwestern”) + territoriot (“territories”)",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "luoteis- (“northwestern”) + territoriot (“territories”)",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "proper noun",
        "3": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "Luoteisterritoriot",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "Luoteisterritoriot",
      "name": "fi-proper noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Luoteisterritorio",
        "2": "a",
        "n": "pl"
      },
      "name": "fi-decl-valtio"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "name",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish pluralia tantum",
          "parents": [
            "Pluralia tantum",
            "Nouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish valtio-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "place",
          "langcode": "fi",
          "name": "Northwest Territories",
          "orig": "fi:Northwest Territories",
          "parents": [
            "Canada",
            "North America",
            "America",
            "Earth",
            "Nature",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "place",
          "langcode": "fi",
          "name": "Places in Canada",
          "orig": "fi:Places in Canada",
          "parents": [
            "Places",
            "Names",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "place",
          "langcode": "fi",
          "name": "Territories of Canada",
          "orig": "fi:Territories of Canada",
          "parents": [
            "Territories",
            "Places",
            "Political subdivisions",
            "Names",
            "Polities",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Northwest Territories (a territory in northern Canada)"
      ],
      "id": "en-Luoteisterritoriot-fi-name-okTFegt2",
      "links": [
        [
          "Northwest Territories",
          "Northwest Territories#English"
        ],
        [
          "Canada",
          "Canada#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈluo̯tei̯sˌterːitoriot/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈluo̞̯t̪e̞i̯s̠ˌte̞rːiˌt̪o̞rio̞t̪]"
    },
    {
      "rhymes": "-oriot"
    }
  ],
  "word": "Luoteisterritoriot"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "luoteinen",
        "3": "territorio",
        "alt1": "luoteis-",
        "alt2": "territoriot",
        "t1": "northwestern",
        "t2": "territories"
      },
      "expansion": "luoteis- (“northwestern”) + territoriot (“territories”)",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "luoteis- (“northwestern”) + territoriot (“territories”)",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritoriomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Luoteisterritorioinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "proper noun",
        "3": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "Luoteisterritoriot",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "Luoteisterritoriot",
      "name": "fi-proper noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Luoteisterritorio",
        "2": "a",
        "n": "pl"
      },
      "name": "fi-decl-valtio"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "name",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 7-syllable words",
        "Finnish compound terms",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish pluralia tantum",
        "Finnish proper nouns",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish valtio-type nominals",
        "Rhymes:Finnish/oriot",
        "Rhymes:Finnish/oriot/7 syllables",
        "fi:Northwest Territories",
        "fi:Places in Canada",
        "fi:Territories of Canada"
      ],
      "glosses": [
        "Northwest Territories (a territory in northern Canada)"
      ],
      "links": [
        [
          "Northwest Territories",
          "Northwest Territories#English"
        ],
        [
          "Canada",
          "Canada#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈluo̯tei̯sˌterːitoriot/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈluo̞̯t̪e̞i̯s̠ˌte̞rːiˌt̪o̞rio̞t̪]"
    },
    {
      "rhymes": "-oriot"
    }
  ],
  "word": "Luoteisterritoriot"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.