See Ismael in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hbo",
"3": "יִשְׁמָעֵאל",
"tr": "yishma'él/yišmāʿēl"
},
"expansion": "Biblical Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Biblical Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Ismael",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismael",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Ismael",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Ismael",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ismael",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"related": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "Ismo"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "87 13",
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Biblical characters",
"orig": "fi:Biblical characters",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"Ishmael (biblical character)."
],
"id": "en-Ismael-fi-name-H~NrBq0k",
"links": [
[
"Ishmael",
"Ishmael"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "19 81",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "20 80",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "41 59",
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Individuals",
"orig": "fi:Individuals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"id": "en-Ismael-fi-name-h8YdwBAs",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"raw_glosses": [
"(rare) a male given name"
],
"tags": [
"error-lua-exec",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈismɑel/"
},
{
"ipa": "[ˈis̠mɑ̝e̞l]"
},
{
"rhymes": "-ismɑel"
}
],
"word": "Ismael"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms derived from Biblical Hebrew",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ismɑel",
"Rhymes:Finnish/ismɑel/3 syllables",
"fi:Biblical characters",
"fi:Individuals"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hbo",
"3": "יִשְׁמָעֵאל",
"tr": "yishma'él/yišmāʿēl"
},
"expansion": "Biblical Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Biblical Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Ismael",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismael",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Ismael",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Ismael",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ismael",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"related": [
{
"word": "Ismo"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"Ishmael (biblical character)."
],
"links": [
[
"Ishmael",
"Ishmael"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
},
{
"categories": [
"Finnish given names",
"Finnish male given names",
"Finnish terms with rare senses"
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"raw_glosses": [
"(rare) a male given name"
],
"tags": [
"error-lua-exec",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈismɑel/"
},
{
"ipa": "[ˈis̠mɑ̝e̞l]"
},
{
"rhymes": "-ismɑel"
}
],
"word": "Ismael"
}
Download raw JSONL data for Ismael meaning in Finnish (20.1kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-given-name') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-given-name'})",
"path": [
"Ismael",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Ismael",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-given-name"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.