See Isla in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "Isla"
},
"expansion": "English Isla",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From English Isla.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Isla",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isla",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Islaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Islatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Islani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Islaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Islattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Islasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Islaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Islattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Islamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Islaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Islattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Islanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Islaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Islattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Islansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Islaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Islaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Isloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Islattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Isla",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Isla",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Isl",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish female given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"id": "en-Isla-fi-name-pLhOhtoi",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈislɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈis̠lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-islɑ"
}
],
"word": "Isla"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "Isla"
},
"expansion": "English Isla",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From English Isla.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Isla",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isla",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Islaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Islatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Islani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Islaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Islattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Islasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Islaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Islattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Islamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Islaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Islattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Islanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Islaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Islattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Islansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Islaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Islallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Islanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Islakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Islaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Isloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Islattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Islattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Isla",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Isla",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Isl",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish female given names",
"Finnish given names",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/islɑ",
"Rhymes:Finnish/islɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈislɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈis̠lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-islɑ"
}
],
"word": "Isla"
}
Download raw JSONL data for Isla meaning in Finnish (19.5kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-given-name') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-given-name'})",
"path": [
"Isla",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Isla",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-given-name"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.