See Inna in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_text": "Primarily a diminutive of Inka and Inga.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Inna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inna",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Inna",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Inna",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Inn",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish female given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "7 7 6 4 34 34 4 4",
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "7 7 8 4 33 33 4 5",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"id": "en-Inna-fi-name-pLhOhtoi",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈinːɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈinːɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-inːɑ"
}
],
"word": "Inna"
}
{
"categories": [
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_text": "Primarily a diminutive of Inka and Inga.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Inna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inna",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Inna",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Inna",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Inn",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish female given names",
"Finnish given names",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/inːɑ",
"Rhymes:Finnish/inːɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈinːɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈinːɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-inːɑ"
}
],
"word": "Inna"
}
Download raw JSONL data for Inna meaning in Finnish (19.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.