See Inka in All languages combined, or Wiktionary
{
"descendants": [
{
"lang": "Czech",
"lang_code": "cs",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "Inka"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "Inga"
},
"expansion": "Swedish Inga",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Short form of Inkeri (= Ingrid), also a rendering of the Swedish Inga.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Inka",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inka",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Inka",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Inka",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ink",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish female given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"id": "en-Inka-fi-name-pLhOhtoi",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiŋkɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈiŋkɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iŋkɑ"
}
],
"word": "Inka"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Czech",
"lang_code": "cs",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "Inka"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "Inga"
},
"expansion": "Swedish Inga",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Short form of Inkeri (= Ingrid), also a rendering of the Swedish Inga.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Inka",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inka",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Inka",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Inka",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ink",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish female given names",
"Finnish given names",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iŋkɑ",
"Rhymes:Finnish/iŋkɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiŋkɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈiŋkɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iŋkɑ"
}
],
"word": "Inka"
}
Download raw JSONL data for Inka meaning in Finnish (19.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.