See Inge in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "Inge"
},
"expansion": "Swedish Inge",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Swedish Inge.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "8/nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Inge",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inget",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inge",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inget",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inget",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingein",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ingeä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "8/nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ingeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ingeäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ingesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ingeäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ingemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ingeämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ingenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ingeänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ingensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ingeään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Inge",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ing",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-nalle"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nalle-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 7 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"A Swedish, etc., given name, entered here for Finnish declension."
],
"id": "en-Inge-fi-name-q9wlijtb"
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiŋːe/"
},
{
"ipa": "[ˈiŋːe̞]"
},
{
"rhymes": "-iŋːe"
}
],
"word": "Inge"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "Inge"
},
"expansion": "Swedish Inge",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Swedish Inge.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "8/nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Inge",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inget",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inge",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inget",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inget",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingein",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ingeä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "8/nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ingeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ingeäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ingesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ingeäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ingemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ingeämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ingenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ingeänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ingensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ingeään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ingeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingeinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Inge",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ing",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-nalle"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nalle-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iŋːe",
"Rhymes:Finnish/iŋːe/2 syllables"
],
"glosses": [
"A Swedish, etc., given name, entered here for Finnish declension."
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiŋːe/"
},
{
"ipa": "[ˈiŋːe̞]"
},
{
"rhymes": "-iŋːe"
}
],
"word": "Inge"
}
Download raw JSONL data for Inge meaning in Finnish (19.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.