See Frans in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "Frans"
},
"expansion": "Swedish Frans",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Swedish Frans < Franciscus (“French”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Frans",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frans",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Fransini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Fransisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Fransimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Fransinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Fransinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franseissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franseillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franseiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franseillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franseinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Franseiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franseittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franseinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Frans",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Frans",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Frans",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 11 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "Franssila"
}
],
"glosses": [
"a male given name, equivalent to English Francis"
],
"id": "en-Frans-fi-name-FWqDQeKD",
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Francis",
"Francis#English"
]
],
"related": [
{
"topics": [
"religion",
"lifestyle"
],
"word": "Franciscus"
},
{
"tags": [
"surname"
],
"word": "Franssila"
},
{
"word": "Frantsi"
},
{
"word": "Rantsi"
},
{
"word": "Ranttila"
},
{
"tags": [
"name",
"place"
],
"word": "Rantsila"
},
{
"sense": "nickname",
"word": "Ransu"
}
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfrɑns/"
},
{
"ipa": "[ˈfrɑ̝ns̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑns"
}
],
"word": "Frans"
}
{
"derived": [
{
"word": "Franssila"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "Frans"
},
"expansion": "Swedish Frans",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Swedish Frans < Franciscus (“French”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Frans",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frans",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Fransini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Fransisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Fransimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Fransinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Fransinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franseissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franseillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franseiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franseillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franseinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Franseiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franseittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franseinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Frans",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Frans",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Frans",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"related": [
{
"topics": [
"religion",
"lifestyle"
],
"word": "Franciscus"
},
{
"sense": "nickname",
"word": "Ransu"
},
{
"tags": [
"surname"
],
"word": "Franssila"
},
{
"word": "Frantsi"
},
{
"word": "Rantsi"
},
{
"word": "Ranttila"
},
{
"tags": [
"name",
"place"
],
"word": "Rantsila"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 1-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish given names",
"Finnish lemmas",
"Finnish male given names",
"Finnish proper nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 11 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑns",
"Rhymes:Finnish/ɑns/1 syllable"
],
"glosses": [
"a male given name, equivalent to English Francis"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Francis",
"Francis#English"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfrɑns/"
},
{
"ipa": "[ˈfrɑ̝ns̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑns"
}
],
"word": "Frans"
}
Download raw JSONL data for Frans meaning in Finnish (19.9kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-given-name') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-given-name'})",
"path": [
"Frans",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Frans",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-given-name"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.