See Alex in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "Alex"
},
"expansion": "Swedish Alex",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "Alex"
},
"expansion": "English Alex",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Probably from Swedish Alex and/or English Alex.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Alex",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alex",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alexini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alexisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Aleximme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Aleximme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aleximme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Aleximme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aleximme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Aleximme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aleximme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alexinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alexinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Alex",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Alex",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Alex",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 9 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a male given name of rare usage, variant of Aleksi"
],
"id": "en-Alex-fi-name-~nqeV1le",
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Aleksi",
"Aleksi#Finnish"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑleks/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝le̞ks̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑleks"
}
],
"word": "Alex"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "Alex"
},
"expansion": "Swedish Alex",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "Alex"
},
"expansion": "English Alex",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Probably from Swedish Alex and/or English Alex.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Alex",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alex",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alexini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alexisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Aleximme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Aleximme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aleximme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Aleximme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aleximme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Aleximme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aleximme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alexinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alexinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alexittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alexeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alexeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Alex",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Alex",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Alex",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish given names",
"Finnish lemmas",
"Finnish male given names",
"Finnish proper nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms spelled with X",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑleks",
"Rhymes:Finnish/ɑleks/2 syllables"
],
"glosses": [
"a male given name of rare usage, variant of Aleksi"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Aleksi",
"Aleksi#Finnish"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑleks/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝le̞ks̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑleks"
}
],
"word": "Alex"
}
Download raw JSONL data for Alex meaning in Finnish (19.6kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-given-name') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-given-name'})",
"path": [
"Alex",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Alex",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-given-name"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.