See Ahokas in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "aho", "3": "kas" }, "expansion": "aho + -kas", "name": "suf" } ], "etymology_text": "aho + -kas", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "41*A/vieras", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Ahokas", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokas", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokasten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokasta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokkaalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkain", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "41*A/vieras", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Ahokkaani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokasteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokastani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokkaallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailtani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkainani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Ahokkaasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokastesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokastasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokkaallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailtasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkainasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkainesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Ahokkaamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokastemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokastamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokkaallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailtamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkainamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkainemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Ahokkaanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokastenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokastanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokkaallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailtanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkainanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkainenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Ahokkaansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokastensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokastaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokastansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokkaallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailtaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkailtansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkainaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkainansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkainensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "proper noun", "3": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "Ahokas", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "Ahokas", "name": "fi-proper noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "Aho", "2": "k", "3": "kk", "4": "a", "5": "a" }, "name": "fi-decl-vieras" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "name", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish surnames", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -kas", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish vieras-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "Ahokainen" } ], "glosses": [ "a Finnish surname" ], "id": "en-Ahokas-fi-name-hajgpkas", "links": [ [ "surname", "surname" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɑhokɑs/" }, { "ipa": "[ˈɑ̝ɦo̞kɑ̝s̠]" }, { "rhymes": "-ɑhokɑs" } ], "word": "Ahokas" }
{ "derived": [ { "word": "Ahokainen" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "aho", "3": "kas" }, "expansion": "aho + -kas", "name": "suf" } ], "etymology_text": "aho + -kas", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "41*A/vieras", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Ahokas", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokas", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokasten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokasta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokkaalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkain", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "41*A/vieras", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Ahokkaani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokasteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokastani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokkaallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailtani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkainani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Ahokkaasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokastesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokastasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokkaallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailtasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkainasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkainesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Ahokkaamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokastemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokastamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokkaallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailtamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkainamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkainemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Ahokkaanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokastenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokastanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokkaallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailtanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkainanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkainenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Ahokkaansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokastensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokastaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokastansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "Ahokkaallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailtaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkailtansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkailleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkainaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkainansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Ahokkaattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "Ahokkaittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Ahokkaineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "Ahokkainensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "proper noun", "3": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "Ahokas", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "Ahokas", "name": "fi-proper noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "Aho", "2": "k", "3": "kk", "4": "a", "5": "a" }, "name": "fi-decl-vieras" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "name", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish proper nouns", "Finnish surnames", "Finnish terms suffixed with -kas", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish vieras-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑhokɑs", "Rhymes:Finnish/ɑhokɑs/3 syllables" ], "glosses": [ "a Finnish surname" ], "links": [ [ "surname", "surname" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɑhokɑs/" }, { "ipa": "[ˈɑ̝ɦo̞kɑ̝s̠]" }, { "rhymes": "-ɑhokɑs" } ], "word": "Ahokas" }
Download raw JSONL data for Ahokas meaning in Finnish (21.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.