See Adalmiina in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "gem-pro", "3": "*aþalaz" }, "expansion": "Proto-Germanic *aþalaz", "name": "der" } ], "etymology_text": "Possibly a Finnish coinage, a kind of blend from Vilhelmiina by incorporating the Germanic element adal-, adel-, ultimately from Proto-Germanic *aþalaz.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Adalmiina", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiina", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Adalmiinaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Adalmiinani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Adalmiinaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Adalmiinasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Adalmiinaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Adalmiinamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Adalmiinaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Adalmiinanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Adalmiinaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Adalmiinansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Adalmiinaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "proper noun", "3": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "Adalmiina", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "Adalmiina", "name": "fi-proper noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "Adalmiin", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "name", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "topical", "name": "Finnish female given names", "parents": [ "Given names", "Names", "All topics", "Proper nouns", "Terms by semantic function", "Fundamental", "Nouns", "Lemmas" ], "source": "w" }, { "kind": "topical", "name": "Finnish given names", "parents": [ "Given names", "Names", "All topics", "Proper nouns", "Terms by semantic function", "Fundamental", "Nouns", "Lemmas" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kala-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Undetermined language links", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "a female given name" ], "id": "en-Adalmiina-fi-name-pLhOhtoi", "links": [ [ "given name", "given name" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɑdɑlmiːnɑ/" }, { "ipa": "[ˈɑ̝dɑ̝lˌmiːnɑ̝]" }, { "rhymes": "-iːnɑ" } ], "word": "Adalmiina" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "gem-pro", "3": "*aþalaz" }, "expansion": "Proto-Germanic *aþalaz", "name": "der" } ], "etymology_text": "Possibly a Finnish coinage, a kind of blend from Vilhelmiina by incorporating the Germanic element adal-, adel-, ultimately from Proto-Germanic *aþalaz.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Adalmiina", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiina", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Adalmiinaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Adalmiinani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Adalmiinaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Adalmiinasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Adalmiinaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Adalmiinamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Adalmiinaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Adalmiinanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Adalmiinaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "Adalmiinansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "Adalmiinaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "Adalmiinattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "Adalmiinoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "Adalmiinoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "proper noun", "3": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "Adalmiina", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "Adalmiina", "name": "fi-proper noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "Adalmiin", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "name", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish female given names", "Finnish given names", "Finnish kala-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish proper nouns", "Finnish terms derived from Proto-Germanic", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/iːnɑ", "Rhymes:Finnish/iːnɑ/4 syllables", "Undetermined language links" ], "glosses": [ "a female given name" ], "links": [ [ "given name", "given name" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɑdɑlmiːnɑ/" }, { "ipa": "[ˈɑ̝dɑ̝lˌmiːnɑ̝]" }, { "rhymes": "-iːnɑ" } ], "word": "Adalmiina" }
Download raw JSONL data for Adalmiina meaning in Finnish (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.