See -mo in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "-ma", "3": "-i", "id1": "nominal", "id2": "nominal" }, "expansion": "-ma + -i", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "From earlier -ma-i, from -ma + -i.", "forms": [ { "form": "-mö", "tags": [ "front-vowel" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "2/palvelu", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "-mo", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-mot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-mo", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-mot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-mon", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-mot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-mon", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-mojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-moja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-moita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-mossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-moissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-mosta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-moista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-moon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-moihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-molla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-moilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-molta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-moilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-molle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-moille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-mona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-moina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-moksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-moiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-motta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-moitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-moin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "2/palvelu", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-moni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-moni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-moni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-moni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-moni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-moni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-mojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-mojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-moitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-mossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-moissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-mostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-moistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-mooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-moihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-mollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-moillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-moltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-moiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-molleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-moilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-monani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-moinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-mokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-moikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-mottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-moittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-moineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-mosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-mosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-mosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-mosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-mosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-mosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-mosi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-mojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-mojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-moitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-mossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-moissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-mostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-moistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-moosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-moihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-mollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-moillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-moltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-moiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-mollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-moillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-monasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-moinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-moksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-moiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-mottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-moittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-moinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-momme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-momme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-momme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-momme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-momme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-momme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-momme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-mojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-mojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-moitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-mossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-moissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-mostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-moistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-moomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-moihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-mollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-moillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-moltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-moiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-mollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-moillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-monamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-moinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-moksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-moiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-mottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-moittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-moinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-monne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-monne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-monne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-monne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-monne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-monne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-monne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-mojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-mojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-moitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-mossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-moissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-mostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-moistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-moonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-moihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-mollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-moillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-moltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-moiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-mollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-moillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-monanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-moinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-moksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-moiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-mottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-moittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-moinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-monsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-monsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-monsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-monsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-monsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-monsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-monsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-mojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-moansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-mojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-moitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-mojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-moitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-mossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-mossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-moissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-moissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-mostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-mostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-moistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-moistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-moonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-moihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-mollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-mollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-moillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-moillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-moltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-moltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-moiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-moiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-molleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-mollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-moilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-moillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-monaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-monansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-moinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-moinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-mokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-moksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-moikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-moiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-mottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-mottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-moittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-moittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-moineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "-moinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "-imo", "tags": [ "alternative" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "10": "-{{{stem}}}-", "11": "", "12": "-{{{stem2}}}-", "13": "linguistic notation", "14": "-mO", "15": "", "16": "{{{comp}}}", "17": "", "18": "{{{sup}}}", "2": "suffixes", "3": "front vowel harmony variant", "4": "-mö", "5": "", "6": "-{{{stem}}}-", "7": "", "8": "-{{{stem2}}}-", "9": "", "cat2": "", "f2nolink": "1", "f3nolink": "1", "f4nolink": "1", "f5nolink": "1", "f6nolink": "1", "f7nolink": "1", "f8nolink": "1", "head": "" }, "expansion": "-mo (front vowel harmony variant -mö, linguistic notation -mO)", "name": "head" }, { "args": { "1": "noun", "var": "mö" }, "expansion": "-mo (front vowel harmony variant -mö, linguistic notation -mO)", "name": "fi-suffix" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "-mo", "2": "a" }, "name": "fi-decl-palvelu" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "suffix", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "82 18", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "70 30", "kind": "other", "name": "Finnish palvelu-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "64 36", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -i (nominal)", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "examples": [ { "text": "korjata (“to repair”) + -mo → korjaamo (“repair shop”)" }, { "text": "leipoa (“to bake”) + -mo → leipomo (“bakery”)" } ], "glosses": [ "Forms nouns from verbs, indicating a place where the action is performed; -ery." ], "id": "en--mo-fi-suffix-HorixeYf", "links": [ [ "-ery", "-ery" ] ], "tags": [ "morpheme" ] }, { "examples": [ { "text": "kärsä (“snout”) + -mo → kärsämö (“yarrow”)" }, { "text": "tähti (“star”) + -mo → tähtimö (“starwort”)" } ], "glosses": [ "Forms flower names." ], "id": "en--mo-fi-suffix-Ykrha8nR", "tags": [ "morpheme" ] } ], "word": "-mo" }
{ "categories": [ "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish noun-forming suffixes", "Finnish palvelu-type nominals", "Finnish suffixes", "Finnish terms suffixed with -i (nominal)", "Pages using catfix", "Pages with 10 entries", "Pages with entries" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "-ma", "3": "-i", "id1": "nominal", "id2": "nominal" }, "expansion": "-ma + -i", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "From earlier -ma-i, from -ma + -i.", "forms": [ { "form": "-mö", "tags": [ "front-vowel" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "2/palvelu", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "-mo", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-mot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-mo", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-mot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-mon", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-mot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-mon", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-mojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-moja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-moita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-mossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-moissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-mosta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-moista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-moon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-moihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-molla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-moilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-molta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-moilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-molle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-moille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-mona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-moina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-moksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-moiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-motta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-moitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-moin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "2/palvelu", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-moni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-moni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-moni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-moni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-moni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-moni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-mojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-mojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-moitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-mossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-moissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-mostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-moistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-mooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-moihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-mollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-moillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-moltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-moiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-molleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-moilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-monani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-moinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-mokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-moikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-mottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-moittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-moineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-mosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-mosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-mosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-mosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-mosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-mosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-mosi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-mojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-mojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-moitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-mossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-moissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-mostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-moistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-moosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-moihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-mollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-moillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-moltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-moiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-mollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-moillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-monasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-moinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-moksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-moiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-mottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-moittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-moinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-momme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-momme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-momme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-momme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-momme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-momme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-momme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-mojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-mojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-moitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-mossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-moissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-mostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-moistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-moomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-moihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-mollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-moillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-moltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-moiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-mollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-moillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-monamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-moinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-moksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-moiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-mottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-moittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-moinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-monne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-monne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-monne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-monne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-monne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-monne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-monne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-mojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-mojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-moitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-mossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-moissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-mostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-moistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-moonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-moihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-mollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-moillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-moltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-moiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-mollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-moillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-monanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-moinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-moksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-moiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-mottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-moittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-moinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-monsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-monsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-monsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-monsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-monsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-monsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-monsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-mojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-moaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-moansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-mojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-moitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-mojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-moitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-mossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-mossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-moissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-moissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-mostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-mostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-moistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-moistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-moonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-moihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-mollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-mollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-moillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-moillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-moltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-moltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-moiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-moiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-molleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-mollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-moilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-moillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-monaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-monansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-moinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-moinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-mokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-moksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-moikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-moiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-mottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-mottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-moittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-moittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-moineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "-moinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "-imo", "tags": [ "alternative" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "10": "-{{{stem}}}-", "11": "", "12": "-{{{stem2}}}-", "13": "linguistic notation", "14": "-mO", "15": "", "16": "{{{comp}}}", "17": "", "18": "{{{sup}}}", "2": "suffixes", "3": "front vowel harmony variant", "4": "-mö", "5": "", "6": "-{{{stem}}}-", "7": "", "8": "-{{{stem2}}}-", "9": "", "cat2": "", "f2nolink": "1", "f3nolink": "1", "f4nolink": "1", "f5nolink": "1", "f6nolink": "1", "f7nolink": "1", "f8nolink": "1", "head": "" }, "expansion": "-mo (front vowel harmony variant -mö, linguistic notation -mO)", "name": "head" }, { "args": { "1": "noun", "var": "mö" }, "expansion": "-mo (front vowel harmony variant -mö, linguistic notation -mO)", "name": "fi-suffix" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "-mo", "2": "a" }, "name": "fi-decl-palvelu" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "suffix", "senses": [ { "examples": [ { "text": "korjata (“to repair”) + -mo → korjaamo (“repair shop”)" }, { "text": "leipoa (“to bake”) + -mo → leipomo (“bakery”)" } ], "glosses": [ "Forms nouns from verbs, indicating a place where the action is performed; -ery." ], "links": [ [ "-ery", "-ery" ] ], "tags": [ "morpheme" ] }, { "examples": [ { "text": "kärsä (“snout”) + -mo → kärsämö (“yarrow”)" }, { "text": "tähti (“star”) + -mo → tähtimö (“starwort”)" } ], "glosses": [ "Forms flower names." ], "tags": [ "morpheme" ] } ], "word": "-mo" }
Download raw JSONL data for -mo meaning in Finnish (21.2kB)
{ "called_from": "form_descriptions/1698", "msg": "unrecognized head form: linguistic notation -mO", "path": [ "-mo" ], "section": "Finnish", "subsection": "suffix", "title": "-mo", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.