"-loi-" meaning in Finnish

See -loi- in All languages combined, or Wiktionary

Interfix

Forms: -löi- [front-vowel]
Etymology: By analogy with the plural stem of other words, particularly -la words; many eastern dialects, as well as Ingrian and Karelian, have this feature as the distinction of singular and plural forms could otherwise have been lost due to sound changes. Etymology templates: {{m|fi|-la}} -la Head templates: {{head|fi|interfixes|front vowel harmony variant|-löi-|linguistic notation|-lOi-|cat2=|f2nolink=1|head=}} -loi- (front vowel harmony variant -löi-, linguistic notation -lOi-), {{fi-interfix|var=löi}} -loi- (front vowel harmony variant -löi-, linguistic notation -lOi-)
  1. (Eastern Finnish) Plural marker. Tags: dialectal, morpheme
    Sense id: en--loi--fi-interfix-vEmKxCXS Categories (other): Eastern Finnish, Finnish interfixes

Alternative forms

Download JSON data for -loi- meaning in Finnish (1.5kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-la"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "By analogy with the plural stem of other words, particularly -la words; many eastern dialects, as well as Ingrian and Karelian, have this feature as the distinction of singular and plural forms could otherwise have been lost due to sound changes.",
  "forms": [
    {
      "form": "-löi-",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "interfixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-löi-",
        "5": "linguistic notation",
        "6": "-lOi-",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-loi- (front vowel harmony variant -löi-, linguistic notation -lOi-)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "var": "löi"
      },
      "expansion": "-loi- (front vowel harmony variant -löi-, linguistic notation -lOi-)",
      "name": "fi-interfix"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "interfix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Eastern Finnish",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish interfixes",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "in (the) houses (inessive plural, standard taloissa)",
          "text": "taloloissa",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "tyttölöitä ― girls (partitive plural, standard tyttöjä)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Plural marker."
      ],
      "id": "en--loi--fi-interfix-vEmKxCXS",
      "qualifier": "Eastern Finnish",
      "raw_glosses": [
        "(Eastern Finnish) Plural marker."
      ],
      "tags": [
        "dialectal",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-loi-"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-la"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "By analogy with the plural stem of other words, particularly -la words; many eastern dialects, as well as Ingrian and Karelian, have this feature as the distinction of singular and plural forms could otherwise have been lost due to sound changes.",
  "forms": [
    {
      "form": "-löi-",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "interfixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-löi-",
        "5": "linguistic notation",
        "6": "-lOi-",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-loi- (front vowel harmony variant -löi-, linguistic notation -lOi-)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "var": "löi"
      },
      "expansion": "-loi- (front vowel harmony variant -löi-, linguistic notation -lOi-)",
      "name": "fi-interfix"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "interfix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Eastern Finnish",
        "Finnish dialectal terms",
        "Finnish interfixes",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "in (the) houses (inessive plural, standard taloissa)",
          "text": "taloloissa",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "tyttölöitä ― girls (partitive plural, standard tyttöjä)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Plural marker."
      ],
      "qualifier": "Eastern Finnish",
      "raw_glosses": [
        "(Eastern Finnish) Plural marker."
      ],
      "tags": [
        "dialectal",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-loi-"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.