See -ea in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*-ëda"
},
"expansion": "Proto-Finnic *-ëda",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-pro",
"3": "*-ta",
"alt": "*-(e)ta",
"id": "adjectival"
},
"expansion": "Proto-Uralic *-(e)ta",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *-ëda, from Proto-Uralic *-(e)ta.",
"forms": [
{
"form": "-eä",
"tags": [
"front-vowel"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "15/korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-ea",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ea",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ean",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ean",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "-eaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eata",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-easta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "15/korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-eani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "-eaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eatani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-einani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-easi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-easi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-easi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-easi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-easi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-easi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-easi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "-eaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-einasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-einesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-eamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "-eaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-einamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-einemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-eanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "-eaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-einanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-einenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-eansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "-eataan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ealtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-einaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-einansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-einensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ee",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "-ia",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "{{{stem}}}"
},
"expansion": "{{{stem}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{stem2}}}"
},
"expansion": "{{{stem2}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "eä"
},
"expansion": "eA",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "-{{{stem}}}-",
"11": "",
"12": "-{{{stem2}}}-",
"13": "linguistic notation",
"14": "-eA",
"15": "",
"16": "{{{comp}}}",
"17": "",
"18": "{{{sup}}}",
"2": "suffixes",
"3": "front vowel harmony variant",
"4": "-eä",
"5": "",
"6": "-{{{stem}}}-",
"7": "",
"8": "-{{{stem2}}}-",
"9": "",
"cat2": "",
"f2nolink": "1",
"f3nolink": "1",
"f4nolink": "1",
"f5nolink": "1",
"f6nolink": "1",
"f7nolink": "1",
"f8nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "-ea (front vowel harmony variant -eä, linguistic notation -eA)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "adjective",
"var": "eä"
},
"expansion": "-ea (front vowel harmony variant -eä, linguistic notation -eA)",
"name": "fi-suffix"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-e",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-korkea"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish korkea-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages using catfix",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 8 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"text": "kalpa- + -ea → kalpea (“pale”)"
},
{
"text": "pyörä (“wheel”) + -ea → pyöreä (“round”)"
}
],
"glosses": [
"A suffix for making adjectives from some nouns and verbs."
],
"id": "en--ea-fi-suffix-JRizKtnI",
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"word": "-ea"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*-ëda"
},
"expansion": "Proto-Finnic *-ëda",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-pro",
"3": "*-ta",
"alt": "*-(e)ta",
"id": "adjectival"
},
"expansion": "Proto-Uralic *-(e)ta",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *-ëda, from Proto-Uralic *-(e)ta.",
"forms": [
{
"form": "-eä",
"tags": [
"front-vowel"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "15/korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-ea",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ea",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ean",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ean",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "-eaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eata",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-easta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "15/korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-eani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "-eaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eatani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-einani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-easi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-easi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-easi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-easi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-easi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-easi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-easi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "-eaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-einasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-einesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-eamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "-eaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-einamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-einemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-eanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "-eaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-einanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-einenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-korkea",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-eansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "-eataan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ealtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ealleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-einaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-einansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-einensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ee",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "-ia",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "{{{stem}}}"
},
"expansion": "{{{stem}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{stem2}}}"
},
"expansion": "{{{stem2}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "eä"
},
"expansion": "eA",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "-{{{stem}}}-",
"11": "",
"12": "-{{{stem2}}}-",
"13": "linguistic notation",
"14": "-eA",
"15": "",
"16": "{{{comp}}}",
"17": "",
"18": "{{{sup}}}",
"2": "suffixes",
"3": "front vowel harmony variant",
"4": "-eä",
"5": "",
"6": "-{{{stem}}}-",
"7": "",
"8": "-{{{stem2}}}-",
"9": "",
"cat2": "",
"f2nolink": "1",
"f3nolink": "1",
"f4nolink": "1",
"f5nolink": "1",
"f6nolink": "1",
"f7nolink": "1",
"f8nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "-ea (front vowel harmony variant -eä, linguistic notation -eA)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "adjective",
"var": "eä"
},
"expansion": "-ea (front vowel harmony variant -eä, linguistic notation -eA)",
"name": "fi-suffix"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-e",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-korkea"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish adjective-forming suffixes",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish korkea-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish suffixes",
"Finnish terms derived from Proto-Finnic",
"Finnish terms derived from Proto-Uralic",
"Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
"Finnish terms inherited from Proto-Uralic",
"Pages using catfix",
"Pages with 8 entries",
"Pages with entries"
],
"examples": [
{
"text": "kalpa- + -ea → kalpea (“pale”)"
},
{
"text": "pyörä (“wheel”) + -ea → pyöreä (“round”)"
}
],
"glosses": [
"A suffix for making adjectives from some nouns and verbs."
],
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"word": "-ea"
}
Download raw JSONL data for -ea meaning in Finnish (22.1kB)
{
"called_from": "form_descriptions/1698",
"msg": "unrecognized head form: linguistic notation -eA",
"path": [
"-ea"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "suffix",
"title": "-ea",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-29 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (cdfa371 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.