"kõik" meaning in Estonian

See kõik in All languages combined, or Wiktionary

Determiner

IPA: /ˈkɤi̯k/
Etymology: From Proto-Finnic *kaikki, borrowed from a Baltic language, compare Lithuanian kiek (“how many”) and Latvian cik (“how many”). Cognate with Finnish kaikki, Votic kõikki, Karelian kaikki, Ingrian kaig and Veps kaik. Etymology templates: {{inh|et|fiu-fin-pro|*kaikki}} Proto-Finnic *kaikki, {{cog|lt|kiek||how many}} Lithuanian kiek (“how many”), {{cog|lv|cik||how many}} Latvian cik (“how many”), {{cog|fi|kaikki}} Finnish kaikki, {{cog|vot|kõikki}} Votic kõikki, {{cog|krl|kaikki}} Karelian kaikki, {{cog|izh|kaig}} Ingrian kaig, {{cog|vep|kaik}} Veps kaik Head templates: {{head|et|determiner}} kõik
  1. all
    Sense id: kõik-et-det-XvXvA2S2

Interjection

IPA: /ˈkɤi̯k/
Etymology: From Proto-Finnic *kaikki, borrowed from a Baltic language, compare Lithuanian kiek (“how many”) and Latvian cik (“how many”). Cognate with Finnish kaikki, Votic kõikki, Karelian kaikki, Ingrian kaig and Veps kaik. Etymology templates: {{inh|et|fiu-fin-pro|*kaikki}} Proto-Finnic *kaikki, {{cog|lt|kiek||how many}} Lithuanian kiek (“how many”), {{cog|lv|cik||how many}} Latvian cik (“how many”), {{cog|fi|kaikki}} Finnish kaikki, {{cog|vot|kõikki}} Votic kõikki, {{cog|krl|kaikki}} Karelian kaikki, {{cog|izh|kaig}} Ingrian kaig, {{cog|vep|kaik}} Veps kaik Head templates: {{head|et|interjection}} kõik
  1. Used at the end of sentences as a final or emphasising word.
    Sense id: kõik-et-intj-VB6NxhF6 Categories (other): Estonian külm-type nominals, Estonian pronouns Disambiguation of Estonian külm-type nominals: 0 25 43 32 Disambiguation of Estonian pronouns: 0 30 33 36

Pronoun

IPA: /ˈkɤi̯k/
Etymology: From Proto-Finnic *kaikki, borrowed from a Baltic language, compare Lithuanian kiek (“how many”) and Latvian cik (“how many”). Cognate with Finnish kaikki, Votic kõikki, Karelian kaikki, Ingrian kaig and Veps kaik. Etymology templates: {{inh|et|fiu-fin-pro|*kaikki}} Proto-Finnic *kaikki, {{cog|lt|kiek||how many}} Lithuanian kiek (“how many”), {{cog|lv|cik||how many}} Latvian cik (“how many”), {{cog|fi|kaikki}} Finnish kaikki, {{cog|vot|kõikki}} Votic kõikki, {{cog|krl|kaikki}} Karelian kaikki, {{cog|izh|kaig}} Ingrian kaig, {{cog|vep|kaik}} Veps kaik Head templates: {{head|et|pronoun|genitive|kõige|||partitive|kõike|||f1request=1|f3request=1|head=}} kõik (genitive kõige, partitive kõike), {{et-nom|pronoun|kõige|kõike}} kõik (genitive kõige, partitive kõike) Inflection templates: {{et-decl|abe_pl=kõigita|abe_pl2=kõikideta|abe_sg=kõigeta|abl_pl=kõigilt|abl_pl2=kõikidelt|abl_sg=kõigelt|ade_pl=kõigil|ade_pl2=kõikidel|ade_sg=kõigel|all_pl=kõigile|all_pl2=kõikidele|all_sg=kõigele|com_pl=kõigiga|com_pl2=kõikidega|com_sg=kõigega|ela_pl=kõigist|ela_pl2=kõikidest|ela_sg=kõigest|ess_pl=kõigina|ess_pl2=kõikidena|ess_sg=kõigena|gen_pl=kõigi|gen_pl2=kõikide|gen_sg=kõige|ill_pl=kõigisse|ill_pl2=kõikidesse|ill_sg=kõigesse|ill_sg2=kõike|ine_pl=kõigis|ine_pl2=kõikides|ine_sg=kõiges|nom_pl=kõik|nom_sg=kõik|par_pl=kõiki|par_sg=kõike|ter_pl=kõigini|ter_pl2=kõikideni|ter_sg=kõigeni|tra_pl=kõigiks|tra_pl2=kõikideks|tra_sg=kõigeks|type=külm}}, {{et-decl-table|abe_pl=kõigita / kõikideta|abe_sg=kõigeta|abl_pl=kõigilt / kõikidelt|abl_sg=kõigelt|acc_pl=—|acc_sg=—|ade_pl=kõigil / kõikidel|ade_sg=kõigel|all_pl=kõigile / kõikidele|all_sg=kõigele|com_pl=kõigiga / kõikidega|com_sg=kõigega|ela_pl=kõigist / kõikidest|ela_sg=kõigest|ess_pl=kõigina / kõikidena|ess_sg=kõigena|gen_pl=kõigi / kõikide|gen_sg=kõige|ill_pl=kõigisse / kõikidesse|ill_sg=kõigesse / kõike|ine_pl=kõigis / kõikides|ine_sg=kõiges|nom_pl=kõik|nom_sg=kõik|par_pl=kõiki|par_sg=kõike|ter_pl=kõigini / kõikideni|ter_sg=kõigeni|title=kõik (type külm)|tra_pl=kõigiks / kõikideks|tra_sg=kõigeks}} Forms: kõige [genitive], kõike [partitive], [table-tags], külm [class], kõik [nominative, singular], kõik [nominative, plural], kõige [genitive, singular], kõigi [genitive, plural], kõikide [genitive, plural], kõike [partitive, singular], kõiki [partitive, plural], kõigesse [illative, singular], kõike [illative, singular], kõigisse [illative, plural], kõikidesse [illative, plural], kõiges [inessive, singular], kõigis [inessive, plural], kõikides [inessive, plural], kõigest [elative, singular], kõigist [elative, plural], kõikidest [elative, plural], kõigele [allative, singular], kõigile [allative, plural], kõikidele [allative, plural], kõigel [adessive, singular], kõigil [adessive, plural], kõikidel [adessive, plural], kõigelt [ablative, singular], kõigilt [ablative, plural], kõikidelt [ablative, plural], kõigeks [singular, translative], kõigiks [plural, translative], kõikideks [plural, translative], kõigeni [singular, terminative], kõigini [plural, terminative], kõikideni [plural, terminative], kõigena [essive, singular], kõigina [essive, plural], kõikidena [essive, plural], kõigeta [abessive, singular], kõigita [abessive, plural], kõikideta [abessive, plural], kõigega [comitative, singular], kõigiga [comitative, plural], kõikidega [comitative, plural]
  1. (in the plural) everyone, everybody Tags: in-plural
    Sense id: kõik-et-pron-KvukUKpp Categories (other): Estonian determiners, Estonian külm-type nominals, Estonian pronouns Disambiguation of Estonian determiners: 0 12 72 16 Disambiguation of Estonian külm-type nominals: 0 25 43 32 Disambiguation of Estonian pronouns: 0 30 33 36
  2. (in the singular) everything Tags: singular
    Sense id: kõik-et-pron-oKRO2M.D Categories (other): Estonian külm-type nominals, Estonian pronouns Disambiguation of Estonian külm-type nominals: 0 25 43 32 Disambiguation of Estonian pronouns: 0 30 33 36
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: kõikjal, eelkõige, ennekõike, kõikmõeldav, kõikvõimalik, kõikvõimas, kõigepealt Derived forms (ükskõik): ükskõikne, ükskõiksus Disambiguation of 'ükskõik': 0 0

Inflected forms

Download JSON data for kõik meaning in Estonian (12.9kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "fiu-fin-pro",
        "3": "*kaikki"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kaikki",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "kiek",
        "3": "",
        "4": "how many"
      },
      "expansion": "Lithuanian kiek (“how many”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "cik",
        "3": "",
        "4": "how many"
      },
      "expansion": "Latvian cik (“how many”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kaikki"
      },
      "expansion": "Finnish kaikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "kõikki"
      },
      "expansion": "Votic kõikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "kaikki"
      },
      "expansion": "Karelian kaikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "kaig"
      },
      "expansion": "Ingrian kaig",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "kaik"
      },
      "expansion": "Veps kaik",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kaikki, borrowed from a Baltic language, compare Lithuanian kiek (“how many”) and Latvian cik (“how many”). Cognate with Finnish kaikki, Votic kõikki, Karelian kaikki, Ingrian kaig and Veps kaik.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "determiner"
      },
      "expansion": "kõik",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kõik"
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "All board members were present at the selection of a new director.",
          "text": "Uue direktori valimise istungil olid kohal kõik nõukogu liikmed.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "All schools should not be state-owned.",
          "text": "Kõik koolid ei peaks olema riigi omad.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "all"
      ],
      "id": "kõik-et-det-XvXvA2S2",
      "raw_glosses": [
        "all"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɤi̯k/"
    }
  ],
  "word": "kõik"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kõikjal"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "eelkõige"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ennekõike"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kõikmõeldav"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kõikvõimalik"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kõikvõimas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kõigepealt"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "sense": "ükskõik",
      "word": "ükskõikne"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "sense": "ükskõik",
      "word": "ükskõiksus"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "fiu-fin-pro",
        "3": "*kaikki"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kaikki",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "kiek",
        "3": "",
        "4": "how many"
      },
      "expansion": "Lithuanian kiek (“how many”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "cik",
        "3": "",
        "4": "how many"
      },
      "expansion": "Latvian cik (“how many”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kaikki"
      },
      "expansion": "Finnish kaikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "kõikki"
      },
      "expansion": "Votic kõikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "kaikki"
      },
      "expansion": "Karelian kaikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "kaig"
      },
      "expansion": "Ingrian kaig",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "kaik"
      },
      "expansion": "Veps kaik",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kaikki, borrowed from a Baltic language, compare Lithuanian kiek (“how many”) and Latvian cik (“how many”). Cognate with Finnish kaikki, Votic kõikki, Karelian kaikki, Ingrian kaig and Veps kaik.",
  "forms": [
    {
      "form": "kõige",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "kõike",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "külm",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kõik",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõik",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõige",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikide",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõike",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõiki",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigesse",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõike",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigisse",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikidesse",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõiges",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigis",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikides",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigest",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigist",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikidest",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigele",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigile",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikidele",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigel",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigil",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikidel",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigelt",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigilt",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikidelt",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigeks",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigiks",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikideks",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigeni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigini",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikideni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigena",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikidena",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigeta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigita",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikideta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigega",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigiga",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikidega",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "pronoun",
        "3": "genitive",
        "4": "kõige",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "kõike",
        "9": "",
        "f1request": "1",
        "f3request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kõik (genitive kõige, partitive kõike)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pronoun",
        "2": "kõige",
        "3": "kõike"
      },
      "expansion": "kõik (genitive kõige, partitive kõike)",
      "name": "et-nom"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kõik"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "abe_pl": "kõigita",
        "abe_pl2": "kõikideta",
        "abe_sg": "kõigeta",
        "abl_pl": "kõigilt",
        "abl_pl2": "kõikidelt",
        "abl_sg": "kõigelt",
        "ade_pl": "kõigil",
        "ade_pl2": "kõikidel",
        "ade_sg": "kõigel",
        "all_pl": "kõigile",
        "all_pl2": "kõikidele",
        "all_sg": "kõigele",
        "com_pl": "kõigiga",
        "com_pl2": "kõikidega",
        "com_sg": "kõigega",
        "ela_pl": "kõigist",
        "ela_pl2": "kõikidest",
        "ela_sg": "kõigest",
        "ess_pl": "kõigina",
        "ess_pl2": "kõikidena",
        "ess_sg": "kõigena",
        "gen_pl": "kõigi",
        "gen_pl2": "kõikide",
        "gen_sg": "kõige",
        "ill_pl": "kõigisse",
        "ill_pl2": "kõikidesse",
        "ill_sg": "kõigesse",
        "ill_sg2": "kõike",
        "ine_pl": "kõigis",
        "ine_pl2": "kõikides",
        "ine_sg": "kõiges",
        "nom_pl": "kõik",
        "nom_sg": "kõik",
        "par_pl": "kõiki",
        "par_sg": "kõike",
        "ter_pl": "kõigini",
        "ter_pl2": "kõikideni",
        "ter_sg": "kõigeni",
        "tra_pl": "kõigiks",
        "tra_pl2": "kõikideks",
        "tra_sg": "kõigeks",
        "type": "külm"
      },
      "name": "et-decl"
    },
    {
      "args": {
        "abe_pl": "kõigita / kõikideta",
        "abe_sg": "kõigeta",
        "abl_pl": "kõigilt / kõikidelt",
        "abl_sg": "kõigelt",
        "acc_pl": "—",
        "acc_sg": "—",
        "ade_pl": "kõigil / kõikidel",
        "ade_sg": "kõigel",
        "all_pl": "kõigile / kõikidele",
        "all_sg": "kõigele",
        "com_pl": "kõigiga / kõikidega",
        "com_sg": "kõigega",
        "ela_pl": "kõigist / kõikidest",
        "ela_sg": "kõigest",
        "ess_pl": "kõigina / kõikidena",
        "ess_sg": "kõigena",
        "gen_pl": "kõigi / kõikide",
        "gen_sg": "kõige",
        "ill_pl": "kõigisse / kõikidesse",
        "ill_sg": "kõigesse / kõike",
        "ine_pl": "kõigis / kõikides",
        "ine_sg": "kõiges",
        "nom_pl": "kõik",
        "nom_sg": "kõik",
        "par_pl": "kõiki",
        "par_sg": "kõike",
        "ter_pl": "kõigini / kõikideni",
        "ter_sg": "kõigeni",
        "title": "kõik (type külm)",
        "tra_pl": "kõigiks / kõikideks",
        "tra_sg": "kõigeks"
      },
      "name": "et-decl-table"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 12 72 16",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian determiners",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "0 25 43 32",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian külm-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "0 30 33 36",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Human rights are international and are the same for everybody.",
          "text": "Inimõigused on rahvusvahelised ja on kõigile ühised.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Everyone is always reminding me, that school is about to begin.",
          "text": "Kõik tuletavad mulle koguaeg meelde, et varsti hakkab kool.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "everyone, everybody"
      ],
      "id": "kõik-et-pron-KvukUKpp",
      "raw_glosses": [
        "(in the plural) everyone, everybody"
      ],
      "tags": [
        "in-plural"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 25 43 32",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian külm-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "0 30 33 36",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Despite everything, he stayed true to his opinions.",
          "text": "Ta jäi kõigele vaatamata oma arvamuse juurde.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "everything"
      ],
      "id": "kõik-et-pron-oKRO2M.D",
      "raw_glosses": [
        "(in the singular) everything"
      ],
      "tags": [
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɤi̯k/"
    }
  ],
  "word": "kõik"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "fiu-fin-pro",
        "3": "*kaikki"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kaikki",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "kiek",
        "3": "",
        "4": "how many"
      },
      "expansion": "Lithuanian kiek (“how many”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "cik",
        "3": "",
        "4": "how many"
      },
      "expansion": "Latvian cik (“how many”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kaikki"
      },
      "expansion": "Finnish kaikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "kõikki"
      },
      "expansion": "Votic kõikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "kaikki"
      },
      "expansion": "Karelian kaikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "kaig"
      },
      "expansion": "Ingrian kaig",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "kaik"
      },
      "expansion": "Veps kaik",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kaikki, borrowed from a Baltic language, compare Lithuanian kiek (“how many”) and Latvian cik (“how many”). Cognate with Finnish kaikki, Votic kõikki, Karelian kaikki, Ingrian kaig and Veps kaik.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "kõik",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kõik"
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 25 43 32",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian külm-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "0 30 33 36",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I will simply not do that, full stop (or period)!",
          "text": "Ma lihtsalt ei tee seda ja kõik!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used at the end of sentences as a final or emphasising word."
      ],
      "id": "kõik-et-intj-VB6NxhF6",
      "raw_glosses": [
        "Used at the end of sentences as a final or emphasising word."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɤi̯k/"
    }
  ],
  "word": "kõik"
}
{
  "categories": [
    "Estonian determiners",
    "Estonian interjections",
    "Estonian külm-type nominals",
    "Estonian lemmas",
    "Estonian pronouns",
    "Estonian terms derived from Proto-Finnic",
    "Estonian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Estonian terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "fiu-fin-pro",
        "3": "*kaikki"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kaikki",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "kiek",
        "3": "",
        "4": "how many"
      },
      "expansion": "Lithuanian kiek (“how many”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "cik",
        "3": "",
        "4": "how many"
      },
      "expansion": "Latvian cik (“how many”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kaikki"
      },
      "expansion": "Finnish kaikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "kõikki"
      },
      "expansion": "Votic kõikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "kaikki"
      },
      "expansion": "Karelian kaikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "kaig"
      },
      "expansion": "Ingrian kaig",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "kaik"
      },
      "expansion": "Veps kaik",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kaikki, borrowed from a Baltic language, compare Lithuanian kiek (“how many”) and Latvian cik (“how many”). Cognate with Finnish kaikki, Votic kõikki, Karelian kaikki, Ingrian kaig and Veps kaik.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "determiner"
      },
      "expansion": "kõik",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kõik"
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Estonian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "All board members were present at the selection of a new director.",
          "text": "Uue direktori valimise istungil olid kohal kõik nõukogu liikmed.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "All schools should not be state-owned.",
          "text": "Kõik koolid ei peaks olema riigi omad.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "all"
      ],
      "raw_glosses": [
        "all"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɤi̯k/"
    }
  ],
  "word": "kõik"
}

{
  "categories": [
    "Estonian determiners",
    "Estonian interjections",
    "Estonian külm-type nominals",
    "Estonian lemmas",
    "Estonian pronouns",
    "Estonian terms derived from Proto-Finnic",
    "Estonian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Estonian terms with IPA pronunciation"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "kõikjal"
    },
    {
      "word": "eelkõige"
    },
    {
      "word": "ennekõike"
    },
    {
      "sense": "ükskõik",
      "word": "ükskõikne"
    },
    {
      "sense": "ükskõik",
      "word": "ükskõiksus"
    },
    {
      "word": "kõikmõeldav"
    },
    {
      "word": "kõikvõimalik"
    },
    {
      "word": "kõikvõimas"
    },
    {
      "word": "kõigepealt"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "fiu-fin-pro",
        "3": "*kaikki"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kaikki",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "kiek",
        "3": "",
        "4": "how many"
      },
      "expansion": "Lithuanian kiek (“how many”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "cik",
        "3": "",
        "4": "how many"
      },
      "expansion": "Latvian cik (“how many”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kaikki"
      },
      "expansion": "Finnish kaikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "kõikki"
      },
      "expansion": "Votic kõikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "kaikki"
      },
      "expansion": "Karelian kaikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "kaig"
      },
      "expansion": "Ingrian kaig",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "kaik"
      },
      "expansion": "Veps kaik",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kaikki, borrowed from a Baltic language, compare Lithuanian kiek (“how many”) and Latvian cik (“how many”). Cognate with Finnish kaikki, Votic kõikki, Karelian kaikki, Ingrian kaig and Veps kaik.",
  "forms": [
    {
      "form": "kõige",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "kõike",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "külm",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kõik",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõik",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõige",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikide",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõike",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõiki",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigesse",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõike",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigisse",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikidesse",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõiges",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigis",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikides",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigest",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigist",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikidest",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigele",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigile",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikidele",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigel",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigil",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikidel",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigelt",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigilt",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikidelt",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigeks",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigiks",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikideks",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigeni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigini",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikideni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigena",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikidena",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigeta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigita",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikideta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigega",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kõigiga",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kõikidega",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "pronoun",
        "3": "genitive",
        "4": "kõige",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "kõike",
        "9": "",
        "f1request": "1",
        "f3request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kõik (genitive kõige, partitive kõike)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pronoun",
        "2": "kõige",
        "3": "kõike"
      },
      "expansion": "kõik (genitive kõige, partitive kõike)",
      "name": "et-nom"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kõik"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "abe_pl": "kõigita",
        "abe_pl2": "kõikideta",
        "abe_sg": "kõigeta",
        "abl_pl": "kõigilt",
        "abl_pl2": "kõikidelt",
        "abl_sg": "kõigelt",
        "ade_pl": "kõigil",
        "ade_pl2": "kõikidel",
        "ade_sg": "kõigel",
        "all_pl": "kõigile",
        "all_pl2": "kõikidele",
        "all_sg": "kõigele",
        "com_pl": "kõigiga",
        "com_pl2": "kõikidega",
        "com_sg": "kõigega",
        "ela_pl": "kõigist",
        "ela_pl2": "kõikidest",
        "ela_sg": "kõigest",
        "ess_pl": "kõigina",
        "ess_pl2": "kõikidena",
        "ess_sg": "kõigena",
        "gen_pl": "kõigi",
        "gen_pl2": "kõikide",
        "gen_sg": "kõige",
        "ill_pl": "kõigisse",
        "ill_pl2": "kõikidesse",
        "ill_sg": "kõigesse",
        "ill_sg2": "kõike",
        "ine_pl": "kõigis",
        "ine_pl2": "kõikides",
        "ine_sg": "kõiges",
        "nom_pl": "kõik",
        "nom_sg": "kõik",
        "par_pl": "kõiki",
        "par_sg": "kõike",
        "ter_pl": "kõigini",
        "ter_pl2": "kõikideni",
        "ter_sg": "kõigeni",
        "tra_pl": "kõigiks",
        "tra_pl2": "kõikideks",
        "tra_sg": "kõigeks",
        "type": "külm"
      },
      "name": "et-decl"
    },
    {
      "args": {
        "abe_pl": "kõigita / kõikideta",
        "abe_sg": "kõigeta",
        "abl_pl": "kõigilt / kõikidelt",
        "abl_sg": "kõigelt",
        "acc_pl": "—",
        "acc_sg": "—",
        "ade_pl": "kõigil / kõikidel",
        "ade_sg": "kõigel",
        "all_pl": "kõigile / kõikidele",
        "all_sg": "kõigele",
        "com_pl": "kõigiga / kõikidega",
        "com_sg": "kõigega",
        "ela_pl": "kõigist / kõikidest",
        "ela_sg": "kõigest",
        "ess_pl": "kõigina / kõikidena",
        "ess_sg": "kõigena",
        "gen_pl": "kõigi / kõikide",
        "gen_sg": "kõige",
        "ill_pl": "kõigisse / kõikidesse",
        "ill_sg": "kõigesse / kõike",
        "ine_pl": "kõigis / kõikides",
        "ine_sg": "kõiges",
        "nom_pl": "kõik",
        "nom_sg": "kõik",
        "par_pl": "kõiki",
        "par_sg": "kõike",
        "ter_pl": "kõigini / kõikideni",
        "ter_sg": "kõigeni",
        "title": "kõik (type külm)",
        "tra_pl": "kõigiks / kõikideks",
        "tra_sg": "kõigeks"
      },
      "name": "et-decl-table"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Estonian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Human rights are international and are the same for everybody.",
          "text": "Inimõigused on rahvusvahelised ja on kõigile ühised.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Everyone is always reminding me, that school is about to begin.",
          "text": "Kõik tuletavad mulle koguaeg meelde, et varsti hakkab kool.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "everyone, everybody"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(in the plural) everyone, everybody"
      ],
      "tags": [
        "in-plural"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Estonian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Despite everything, he stayed true to his opinions.",
          "text": "Ta jäi kõigele vaatamata oma arvamuse juurde.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "everything"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(in the singular) everything"
      ],
      "tags": [
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɤi̯k/"
    }
  ],
  "word": "kõik"
}

{
  "categories": [
    "Estonian determiners",
    "Estonian interjections",
    "Estonian külm-type nominals",
    "Estonian lemmas",
    "Estonian pronouns",
    "Estonian terms derived from Proto-Finnic",
    "Estonian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Estonian terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "fiu-fin-pro",
        "3": "*kaikki"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kaikki",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "kiek",
        "3": "",
        "4": "how many"
      },
      "expansion": "Lithuanian kiek (“how many”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "cik",
        "3": "",
        "4": "how many"
      },
      "expansion": "Latvian cik (“how many”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kaikki"
      },
      "expansion": "Finnish kaikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "kõikki"
      },
      "expansion": "Votic kõikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "kaikki"
      },
      "expansion": "Karelian kaikki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "kaig"
      },
      "expansion": "Ingrian kaig",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "kaik"
      },
      "expansion": "Veps kaik",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kaikki, borrowed from a Baltic language, compare Lithuanian kiek (“how many”) and Latvian cik (“how many”). Cognate with Finnish kaikki, Votic kõikki, Karelian kaikki, Ingrian kaig and Veps kaik.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "kõik",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kõik"
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Estonian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I will simply not do that, full stop (or period)!",
          "text": "Ma lihtsalt ei tee seda ja kõik!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used at the end of sentences as a final or emphasising word."
      ],
      "raw_glosses": [
        "Used at the end of sentences as a final or emphasising word."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɤi̯k/"
    }
  ],
  "word": "kõik"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Estonian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-10-02 from the enwiktionary dump dated 2022-10-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.