"mó̠ma" meaning in Chickasaw

See mó̠ma in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Head templates: {{head|cic|adjective}} mó̠ma
  1. all
    Sense id: mó̠ma-cic-adj-XvXvA2S2

Verb

Head templates: {{head|cic|verb|active}} mó̠ma (active) Forms: [table-tags], mó̠mali [error-unrecognized-form, singular], mó̠ma-li [error-unrecognized-form, singular], iimó̠ma [error-unrecognized-form, plural], iliimó̠ma [error-unrecognized-form, plural], liimó̠ma [error-unrecognized-form, plural], ii-mó̠ma [error-unrecognized-form, plural], ilii-mó̠ma [error-unrecognized-form, plural], lii-mó̠ma [error-unrecognized-form, plural], iloomó̠ma [error-unrecognized-form], iloo-mó̠ma [error-unrecognized-form], ishmó̠ma [error-unrecognized-form, singular], ish-mó̠ma [error-unrecognized-form, singular], hashmó̠ma [error-unrecognized-form], hashmó̠ma [error-unrecognized-form, plural], hash-mó̠ma [error-unrecognized-form], hash-mó̠ma [error-unrecognized-form, plural], mó̠ma [error-unrecognized-form, singular], mó̠ma [error-unrecognized-form], mó̠ma [error-unrecognized-form, plural], hoomó̠ma [error-unrecognized-form], hoomó̠ma [error-unrecognized-form, plural], (hoo-)mó̠ma [error-unrecognized-form], (hoo-)mó̠ma [error-unrecognized-form, plural]
  1. to be all Tags: active
    Sense id: mó̠ma-cic-verb-6m8jrtCg
  2. to be complete Tags: active
    Sense id: mó̠ma-cic-verb-VtKoncga Categories (other): Chickasaw subordinate modifiers Disambiguation of Chickasaw subordinate modifiers: 6 18 48 28
  3. to be intact Tags: active
    Sense id: mó̠ma-cic-verb-BcpaLxr3

Download JSON data for mó̠ma meaning in Chickasaw (3.3kB)

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cic",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "mó̠ma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chickasaw",
  "lang_code": "cic",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "all"
      ],
      "id": "mó̠ma-cic-adj-XvXvA2S2",
      "raw_glosses": [
        "all"
      ]
    }
  ],
  "word": "mó̠ma"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mó̠mali",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mó̠ma-li",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iimó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iliimó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "liimó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ii-mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilii-mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lii-mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iloomó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "iloo-mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ishmó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ish-mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hashmó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "hashmó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hash-mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "hash-mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hoomó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "hoomó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(hoo-)mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "(hoo-)mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cic",
        "2": "verb",
        "3": "active"
      },
      "expansion": "mó̠ma (active)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chickasaw",
  "lang_code": "cic",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to be all"
      ],
      "id": "mó̠ma-cic-verb-6m8jrtCg",
      "raw_glosses": [
        "to be all"
      ],
      "tags": [
        "active"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "6 18 48 28",
          "kind": "other",
          "name": "Chickasaw subordinate modifiers",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to be complete"
      ],
      "id": "mó̠ma-cic-verb-VtKoncga",
      "raw_glosses": [
        "to be complete"
      ],
      "tags": [
        "active"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to be intact"
      ],
      "id": "mó̠ma-cic-verb-BcpaLxr3",
      "raw_glosses": [
        "to be intact"
      ],
      "tags": [
        "active"
      ]
    }
  ],
  "word": "mó̠ma"
}
{
  "categories": [
    "Chickasaw adjectives",
    "Chickasaw lemmas",
    "Chickasaw subordinate modifiers",
    "Chickasaw verbs",
    "head tracking/unrecognized pos"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cic",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "mó̠ma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chickasaw",
  "lang_code": "cic",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "all"
      ],
      "raw_glosses": [
        "all"
      ]
    }
  ],
  "word": "mó̠ma"
}

{
  "categories": [
    "Chickasaw adjectives",
    "Chickasaw lemmas",
    "Chickasaw subordinate modifiers",
    "Chickasaw verbs",
    "head tracking/unrecognized pos"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mó̠mali",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mó̠ma-li",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iimó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iliimó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "liimó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ii-mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilii-mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lii-mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iloomó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "iloo-mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ishmó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ish-mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hashmó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "hashmó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hash-mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "hash-mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hoomó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "hoomó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(hoo-)mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "(hoo-)mó̠ma",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cic",
        "2": "verb",
        "3": "active"
      },
      "expansion": "mó̠ma (active)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chickasaw",
  "lang_code": "cic",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to be all"
      ],
      "raw_glosses": [
        "to be all"
      ],
      "tags": [
        "active"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to be complete"
      ],
      "raw_glosses": [
        "to be complete"
      ],
      "tags": [
        "active"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to be intact"
      ],
      "raw_glosses": [
        "to be intact"
      ],
      "tags": [
        "active"
      ]
    }
  ],
  "word": "mó̠ma"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Chickasaw dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-09-19 from the enwiktionary dump dated 2022-09-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.