"tšämmelkakku" meaning in All languages combined

See tšämmelkakku on Wiktionary

Noun [Votic]

IPA: /ˈt͡ʃæmːælˌkɑkːu/ (note: Luutsa, Liivtšülä), [ˈt͡ʃæmʲːə̟lˌkɑkːu] (note: Luutsa, Liivtšülä)
Rhymes: -ɑkːu Etymology: tšämmel (“palm (of the hand)”) + kakku (“flatbread, (pan)cake”) Etymology templates: {{affix|vot|tšämmel|kakku|t1=palm (of the hand)|t2=flatbread, (pan)cake}} tšämmel (“palm (of the hand)”) + kakku (“flatbread, (pan)cake”) Head templates: {{head|vot|noun}} tšämmelkakku Forms: no-table-tags [table-tags], tšämmelkakku [nominative, singular], tšämmelkakud [nominative, plural], tšämmelkaku [genitive, singular], tšämmelkakkujõ [genitive, plural], tšämmelkakkui [genitive, plural], tšämmelkakkua [partitive, singular], tšämmelkakkuitõ [partitive, plural], tšämmelkakkui [partitive, plural], tšämmelkakkusõ [illative, singular], tšämmelkakku [illative, singular], tšämmelkakkuisõ [illative, plural], tšämmelkakuz [inessive, plural], tšämmelkakkuiz [inessive], tšämmelkakussõ [elative, plural], tšämmelkakkuissõ [elative], tšämmelkakulõ [allative, plural], tšämmelkakkuilõ [allative], tšämmelkakullõ [adessive, plural], tšämmelkakkuillõ [adessive], tšämmelkakultõ [ablative, plural], tšämmelkakkuiltõ [ablative], tšämmelkakussi [plural, translative], tšämmelkakkuissi [translative], ^(*)) the accusative corresponds with either the genitive [singular], nominative [plural], ^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative [singular], the genitive., ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.
  1. small (palm-sized) round loaf of flatbread
    Sense id: en-tšämmelkakku-vot-noun-pYdNzw9e Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Votic entries with incorrect language header, Votic võrkko-type nominals
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "tšämmel",
        "3": "kakku",
        "t1": "palm (of the hand)",
        "t2": "flatbread, (pan)cake"
      },
      "expansion": "tšämmel (“palm (of the hand)”) + kakku (“flatbread, (pan)cake”)",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "tšämmel (“palm (of the hand)”) + kakku (“flatbread, (pan)cake”)",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-decl/võrkko",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kk-k gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "II/võrkko",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakku",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkaku",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkujõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkui",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkua",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkuitõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkui",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkusõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakku",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkuisõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakuz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkuiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakussõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkuissõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakulõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkuilõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakullõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkuillõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakultõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkuiltõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakussi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkuissi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nominative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "the genitive.",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
      "source": "inflection"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tšämmelkakku",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "tšäm‧mel‧kak‧ku"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "tšäm‧mel‧kak‧ku"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Votic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Votic võrkko-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "small (palm-sized) round loaf of flatbread"
      ],
      "id": "en-tšämmelkakku-vot-noun-pYdNzw9e",
      "links": [
        [
          "round",
          "round"
        ],
        [
          "loaf",
          "loaf"
        ],
        [
          "flatbread",
          "flatbread"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈt͡ʃæmːælˌkɑkːu/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈt͡ʃæmʲːə̟lˌkɑkːu]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑkːu"
    }
  ],
  "word": "tšämmelkakku"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "tšämmel",
        "3": "kakku",
        "t1": "palm (of the hand)",
        "t2": "flatbread, (pan)cake"
      },
      "expansion": "tšämmel (“palm (of the hand)”) + kakku (“flatbread, (pan)cake”)",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "tšämmel (“palm (of the hand)”) + kakku (“flatbread, (pan)cake”)",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-decl/võrkko",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kk-k gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "II/võrkko",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakku",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkaku",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkujõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkui",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkua",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkuitõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkui",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkusõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakku",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkuisõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakuz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkuiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakussõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkuissõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakulõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkuilõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakullõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkuillõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakultõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkuiltõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakussi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tšämmelkakkuissi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nominative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "the genitive.",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
      "source": "inflection"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tšämmelkakku",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "tšäm‧mel‧kak‧ku"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "tšäm‧mel‧kak‧ku"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Votic/ɑkːu",
        "Rhymes:Votic/ɑkːu/4 syllables",
        "Votic compound terms",
        "Votic entries with incorrect language header",
        "Votic lemmas",
        "Votic nouns",
        "Votic terms with IPA pronunciation",
        "Votic võrkko-type nominals"
      ],
      "glosses": [
        "small (palm-sized) round loaf of flatbread"
      ],
      "links": [
        [
          "round",
          "round"
        ],
        [
          "loaf",
          "loaf"
        ],
        [
          "flatbread",
          "flatbread"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈt͡ʃæmːælˌkɑkːu/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈt͡ʃæmʲːə̟lˌkɑkːu]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑkːu"
    }
  ],
  "word": "tšämmelkakku"
}

Download raw JSONL data for tšämmelkakku meaning in All languages combined (3.9kB)

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for the genitive.",
  "path": [
    "tšämmelkakku"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "tšämmelkakku",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
  "path": [
    "tšämmelkakku"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "tšämmelkakku",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.